Hayattan

Ah Bu Beyoğlu Müzisyenleri

Dün Compex 2010 fuarı dönüşü Orçun için Beyoğullarına indim. İndiğimde iyi olmuş. Güzel bir gruba denk geldim. Ben gibi kameraya alan biri daha vardı. Adam Canon ile geziyor video bulmak için. 🙂 Biz nacizene makinamızla kaydettik.

Gençler yabancıydılar. Nereli olduklarını pek çıkaramadım. İngilizce albümlerinin fiyatını sordum 10tl dediler. 5tl vereyim dedim. Olmaz ben müzisyenim dedi. 🙂 Sokakta 5 para eder bunlar diyecektim de müziğin yeri olmaz. Bir daha gidersem dinlerim yine.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

  • dünyada bir okadar kolay türkiyede ise metropollerde dahi bir okadar zor bir olğudur sokak müzisyenlenligi aslında tarih olarak bakarsanızda dünyanın en eski mesleklerinden ve iş alanlarından biridir istanbulda yaşadıgım dönemlerden bilirim ki aslında çok zordur tr de bunu yapmak zabıtası polisi hep dert olur ki aslında her üretici gibi o ensturumanist lerinde yapmış oldugu ürettigi müzigi teşhirden başka bişey degildir ama ya insanların gözünde nedir sokak müzisyeni aaaaa dilenci çalıyor söylüyor bizde sadaka verelim dinlemiyor bile para atıp geçiyor ama ordaki adamın amacı mı ki dilenmek ama orda oturan adam yorulmuyor bıkmıyor ve her geçen insana müzigini dinletebilmek adına peki insanlarımızın saygısızlıgı ? aa tiplere bak aman dilenci işte polisi ayrı zabıtası ayrı problem açar ? bir işaret koymadıkları kalır çevremize verdigimiz rahatsızlıkdan dolayı özür dileriz diye ve bunlar özünde gerçek sanatçılardır bir şey üretme ve teşhir etme sadece sokakları tercih etme amaçları ise insanlardır bizim belediyelerimiz ise artık sokak müzigi festivalleri düzenlemek te ne anlamı varsa zabıtalarına kovalattıkları ceza kestirdikleri dilenci muamelesi yaptıkları sanatçılara ? playing for change projesine bakalım ? sanatçı diye sokak müzisyenlerini almışlardır genellikle kalitesi ortadadır ve etnik müzik yapanları neden onların kültüründe sokaklar da şarkı üretenlerin dilenci olmadıgı bi toplumdur ya diger ensturumanistlere gelelım bizler:) eglenicek adam olamayanlar eglence sektörü içinde barlar da sanatcı adı altında cıkan şarkıcılara eşlik eden insanlar ya bizler toplum adında yaptıgımız işin kalitesi önemsenmeden yapıştırılan ünvan çalgıcı 🙂 gırnatacı 🙂 ne çalarsan çal toplumun önem bile vermedigi bi adam modeli aaa bunlar çalıyodu aa işte biz parayı veriyoruz müzik kutusu gibi yaz peçeteye yolla o şarkıcı sanatçı ama arkasındaki çalgıcı 3 kuruş veririz çalarlar başka ne işleri var:) sevgili kardeşim emre sen sen ol bir daha bu sokakta 5 para eder diye değerlendirme bunun degeri pahabiçilemez bile olabilir imkanın varsa satın al yoksa da asla o adamların yaptıgı işi eleştirme bu arada videoda ortada santur çalan yabancı arkadaş çok güzel akustik gitar çalıyodu konuşmuş ve beraber kahve içmiştik:)

  • Orçun abi senin gibi bir müzik adamının gözünden hiç bakmamıştım bu olaya. Bizim doktor İbrahim in sevdiğim bir yanı vardır. Bursa da ne zaman sokaklarda birşeyler çalan biri görse sanata desteğimiz olsun diye 3-5 birşey bırakır.

    Ben sokakta çaldıkları için dilenci gözüyle bakmıyorum zaten. Bu videodakiler gayet güzel çalıyor. Yolum düşerse alırım belki.

Yorum Yap