Püflükler

Arkaplanda Neler Oluyor ?

Herkes ctrl + alt +delete ye zaman zaman basar Kilenmelerde veya aşırı işlemciyi yoran uygulamalarda mutlak kullanmışızdır.

Peki Görev Yöneticisini tanıyor muyuz ?

-Yeterince tanımıyoruz.

Arkaplanda çalışan birçok uygulamanın ne işe yaradığını bilmiyoruz. Şimdi birörnekle inceleyelim :

usnsvc.exe neişe yarıyor acaba ?Açıklama :usnsvc.exe is a Messenger Sharing USN Journal Reader Service from Microsoft Corporation belonging to MSN Messenger

Tavsiye :Önemli bir sistem parçası değildir ama kaldırmadan önce bu dosyayı kullanan uygulama olmadığına emin olunuz.

En çok gördüğümüz programlardan biri de svchost.exe dir. Peki bu ne işe yarıyor ?

Açıklama :svchost.exe Microsoft Windows isletim sistemine aittir. Svchost.exe, dinamik baglanti kitapliklarindan (DLL ler) çalisan hizmetlere iliskin genel bir ana bilgisayar islemi ismidir. Svchost.exe dosyasi %SystemRoot%\System32 klasöründe bulunur. Baslangiçta, Svchost.exe yüklemesi gereken hizmetlerin listesini olusturmak için kayit defterinin hizmetler bölümünü denetler. Svchost.exe’nin birden çok örnegi ayni anda isleyebilir. Her Svchost.exe oturumu bir hizmet grubu içerebilir, böylece Svchost.exe’nin ne sekilde ve nerede baslatildigina bagli olarak farkli hizmetler çalisabilir. Bu durum, daha iyi denetim ve daha kolay hata ayiklama olanagi saglar. Bu dosya önemli bir uygulamadır ve bilgisayarınızın sorunsuz ve güvenli çalışması için kaldırılmamalıdır. Svchost is a system process belonging to the Microsoft Windows Operating System which handles processes executed from DLLs.

Tavsiye :svchost.exe sistemden kaldırılmamalıdır, başlıca programların çalışması için gereklidir.

Son olarak ctfmon.exe ye bakalım ve trojanların nasıl fark edilmediğini açıklayayım:

Açıklama :ctfmon.exe uygulamasının ilişkili olduğu program : Microsoft Office Suite. Ctfmon.exe, Farklı Kullanıcı Giriş Türü Metin Giriş işlemcisini (TIP) ve Microsoft Office Dil Çubugunu etkinleştirir. Bir Microsoft Office XP programı çalıştırdıgınızda, Ctfmon.exe (Ctfmon) dosyası arka planda çalışır ve tüm Office programlarından çıktıktan sonra da çalışmaya devam eder. It activates the Alternative User Input Text Input Processor (TIP) and the Microsoft Office XP Language Bar. Bu program işletim sistemi için gerekli değildir ancak hata yarattığı düşünülmediği sürece sistemden kaldırılmamalıdır.

Tavsiye :ctfmon.exe sistemden kaldırılmamalıdır, başlıca programların çalışması için gereklidir.

Şimdi dikkat! ctfmon.exe ye benzer olarak hackerların pc me yükleyebileceği fakat fark etmememiz için isimde birkaç değişiklikle arkaplanımızda çalıştırlmaları çok basit. cfmon.exe için arama yapalım ve sonucu görelim :

Açıklama :cfmon.exe uygulaması kendini sisteme kayıt ettiği isim : the Randex Trojan. Bu trojan, saldırgan ve hackerların bilgisayarınıza uzaktan erişmesine, internet bankacılığı ve kişisel şifreler gibi bilgilerinizi çalmasına olanak sağlar. Bu uygulama çok ciddi bir güvenlik açığıdır ve derhal sistemden kaldırılması tavsiye edilir. Please see additional details regarding this process.

Tavsiye :HEMEN cfmon.exe BİLGİSAYARINIZDAN SİLİN VEYA ETKİSİZLEŞTİRİN. Bu uygulama büyük bir olasılıkla virüs veya trojandır.

Sonuç olarak arkaplanda çalışan programları mutlaka ne olduğunu hangi uygulamalarda çalıştığını kontrol etmek güvenliğimiz için en iyisidir. Nereden kontrol edeceğiz derseniz hemen söyleyelim : http://www.budosyanedir.com

Bulamazsanız google amca mutlaka yardım eder.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap