Püflükler

Bilgisayarın sesi kendi kendine kısılıp yükseliyor (Çözüm)

Bugün laptopun ses seviyesinin kendi kendine kafasına göre yükseldiğine şahit oldum. Ben kısıyorum o yükseliyor. 😀 Acaba bilgisayar artık buranın reisi benim mi demek istiyor diye düşünmeye başladım. Bu sinema fragmanlarını izlerken başıma geldi. Windows bir şekilde ortam sesini algılayıp bilgisayar sesini arttırmaya çalışıyor.

Hemen Google ile iş başına koyulduk. Donanım haber forumlarında genellikle çözüm çıkmamış. Kimisi virüstür virüs demiş. Kimisi format at demiş. Çözme yolunu yazan yok. Neyse biraz araştırdım Chip dergisinin sitesinde nedeni ve çözümünü buldum.

Sorunun başlıca kaynağı yani ele başı Skype uygulaması diye tahmin ediyorum. Sanki bir arama gelmiş gibi davranıyor ve kulaklık sesini Windows otomatik olarak arttırmaya çalışıyor. Sorunu Firefox kullanırken yaşadığım için hemen eklentilere baktım. Skype Click To Call eklentisi pasif olmasına rağmen yüklüydü. Muhtemelen Firefox ile çalışırken bu soruna neden oluyor. Aslında sihir yok. 😀 Eğer ortam sesi çoksa diğer ortamı kıs ya da diğeri kısık ise bunu yükselt gibi bir mantıkla çalışıyor.

Denetim masasına girin ve SES simgesine tıklayın. İletişim sekmesine geçip ayarları hiçbir şey yapma olarak değiştirin.

ses1

ses2

Format en son çözüm. Skype programını kaldırmanız da sorunu çözecektir.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

4 Yorum var.

Yorum Yap