Öğrendiklerim

Bunu mu demek istediniz?

google logo Google da arama yapan herkes en az bir kere bu sorgu ile karşılaşmıştır. Bunu mu demek istediniz? “-Hayır , onu demek istemedim” diyemiyorsunuz malesef…

Peki google bunu nasıl düşüyor veya ne demek istediğimizi nasıl anlıyor? Örneğin ; Biz beşiktaşlıyız ve kartal kelimesini aratacağız. Fakat kartal yerine karyal yazıyoruz. Sonra yanlış arama yaptığımızı görünce harf hatamızı düzeltiyoruz ve kartal yazıyoruz. Belki bunu bizim gibi 10larca kişi daha yapıyor. Google da diyor ki “haa bu ziyaretçinin hedef kelimesi bu ama yanlış yazabiliyor bu şekilde. “. O zaman bu yanlış aramalar için istatistik tutuyor ve bir dahaki sefer “bunu mu demek istediniz? kartal” diye bize soruyor  ve yönlendiriyor. Gayet güzel bir yardım.

Fakat bu yol gösterme her zaman doğru bir rehberlik olmuyor. Örneğin firmamızın adı karsal ve bunu google yazdığımız da kartal mı demek istediniz diye giren ziyaretçilere yanılgıya düştüklerini hissettiren bir sayfa başlığı gösteriyor. Ziyaretçi de herhalde bu firma yok diyerek oradan ayrılıyor. Firma için bu iyi bir sonuç değil. Google ın bu noktada eksikleri var. Muhtemelen bunu düzeltmek için bir algoritma geliştiriyordur. Matematiksel bir sistem hissedemez ama sorgularla hissedilene yakın sonuçlara gidebilir.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap