Genel

Bursa’da Neler Oluyor

Geçen hafta boyunca Bursa’daydım. 4-5 ay sonra gidince gördüm ki bayağı değişiklikler olmuş. Bursa Büyükşehir Belediyesi gerçeken çok iyi çalışıyor.  Bursa’da ulaşım sorununu çözmek adına çok güzel planlar yapılıyor ve yapılmış.

Ulu Cami

Bursa ziyaretimde ilk dikkatimi çeken değişiklik Ulu Cami içerisindeki yenilik oldu. Ulu Cami’nin içerisindeki abdest alma yerine havlu dolapları eklenmiş. Özellikle soğuk havalarda abdest alma en zor iştir. Ama caminin içerisine girip almak üstüne bir de havluyla kurulunmak bu zorluğu unutturuyor. Gerçekten bu fikir çok iyi olmuş.  Birkaç resimde çektik. Mustafa’dan resimleri aldığımda onları da ekleyeceğim.

Ayrıca akşamları da çevrden güzel bir aydınlatma sistemi yapmışlar. Kırmızı,beyaz ve mavi ışıklarla bir döngü içinde aydınlatma yapılmış. Eskiden mevcut olan şadırvanların da inşaatına başlanmış. Çevresindeki yer taşları da tamamen yenilenip rahatlıkla gezilebilecek şekilde döşenmiş.

Detaylar için tıklayın.

Özlüce Kavşağı

Küçük Saniye’den sonra Özlüce girişi geliyor. O noktada ışıklarla 4 yöne ulaşım sağlanıyordu ama zor oluyordu. Şu an yapılan yeni projede karmaşıklık sona eriyor. Kavşak inşaatına başlanmış. 2 aya kadar biter belkide.

Buradan sonra da bir üst geçit inşaatı fark ettim. Birkaç ölüm olayından sonra okul öğrencileri için nihayet bir üst geçit yapıldı. Ha bu arada yeni birşey öğrendim: Üst geçit yapılması için belli bir ölüm ya da kaza şartı varmış. Ölmeyene geçit yok diyorlar. İlginç bir kural.

Uludağ’a Bursaray Geliyor

Bursa’nın ulaşı sorununu çözen en güzel projelerinden biri olan Bursaray artık üniversiteye kadar geliyor. Önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetişeceğini tahmin ediyorum. Görükleye kadar bile gidebilir. Terminale de bağlanırsa ulaşım sorunu diye birşey kalmaz bence. 🙂

Nostaljik Tramvay Hattı

Artık Cumhuriyet caddesi trafiğe kapatılıyormuş ve oraya nostaljik bir tramvay hattı yapılacakmış. O bölgedeki trafikde adliye tarafına yönlendirilecektir tahminimce. Bu da hoş bir proje olmuş.

Bursa’ya ikinci üniversitede geliyor ayrıca. BTÜ yani Bursa Teknik Üniversitesi açılacakmış . Rektörde Ali Sürmen olacakmış.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve adliyeye de modern otoparklar yapıyorlar. Yani Bursa çalışıyor. 🙂

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

Yorum Yap