Püflükler

Çalışma ortamınızda verimi arttırma tavsiyeleri

Bugün r10.net ‘ de konulara bakarken güzel bir konuya rast geldim.  Konu internette iş verimi arttırma ile ilgili. Okumanızı tavsiye ederim. Özellikle firefox ile ilgili ipuçları webmasterlar için çok fazla kolaylık sağlayabilecek nitelikte. Hemen hemen hepsini kurdum. Özellikle Screengrab önceden yaptığım ekran görüntüsü almak için print screen tuşuna basma paint veya photoshop a aktarma işlemlerini tek tuşta bitirdi. Önerilir şiddetle.

Yer imlerinden aslında birçok kullanıcı habersiz. Aşağıdaki yazıda yer imlerinin surf hızımızı nasıl arttırdığı da yazıyor. Ben zaten bu şekilde kullanıyorum ama bilmeyenler için çok faydalı bir bilgi.

İnternette İş Verimini Arttırma

İnternette pekçok kişi rutin olarak bazı işleri yürütmekte ve bu işlerin çok zaman aldığından şikayet etmektedirler. İnternet hayatınızı hızlandırarak günde saatler kazanmanız mümkün. “Peki bu nasıl olacak?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bu iş, iyi programları, eklentileri ve kısayolları kullanrak mümkün oluyor. Kısaca açıklayalım :
firefox3Favori Tarayıcımız : FireFox

 • Sayfa üstüne yer imleri ekleyin. Böylece sitelere tek tıkta ulaşın. Sık kullandığınız 10-15 siteyi mutlaka ekleyin. Eğer site isimlerinde uzun olmasından dolayı sorunlar yaşarsanız; ( 15″ altı ekranlarda özellikle ) site isimlerini kısaltarak yazın. Mesela, Google : “GO” gibi… Bu şekilde kısaltmalar ile daha çok site sığdırma şansına sahipsiniz. Kendi sitelerinize fav-icon eklerseniz, işiniz biraz daha hızlanır çünkü; FireFox bu kısımda fav-iconları çıkarıyor. Beyin görselliği yazıdan çok daha hızlı alğılıyor. Son olarak hergün ziyaret etme zorunluluğnuz olan bir sayfa varsa ona hareketli bir fav-icon ayarlarsanız bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
 • FireFox’u eklentileri ile kullanın. Seo için SearchStatus kullanın böylece her siteyi ziyaret ettiğinizde Alexa Rank ve PageRank direkt karşınıza çıksın. Ayrıca kısayoldan pekçok seo istatistiğine ve whois çekme şansına sahipsiniz. Böylelikle size çok zaman kaybettiren seo sorgulamarından kurtulmuş oluyorsunuz. Bu eklenti çok önemli kazandıran bir araç…
 • FireFox’ta FlagFox eklentisini de mutlaka kullanın. Böylelikle sitenin ip adresini ve hangi ülkede barındığını kısa yoldan ( bayraklı şekilde ) görebilirsiniz. Yine zaman kazandıran bir özelliktir. Seo’cu ve Hosting işi ile ilgilen kişilerin kaçırmaması gereken bir eklentidir.
 • ScreenGrab, o bir printscreen uzmanı… Tüm sayfa veya selection özelliği ile seçimleme yaparak ekran görüntüsü yakalayabilirsiniz. Printscreen hepmizin çok sık kullandığı bir fonksiyon, bunun için gerekli bir eklenti diye düşünüyorum.
 • ColorfulTabs, bu eklenti ise sayfa içinde açılan sekmeleri renklendirerek, sayfaların daha ayırt edici olmasını sağlıyor. Yine sevilen bir eklenti ve sizi hızlandıracak özelliklere sahip.

mozilla-thunderbirdFavori Mail Yönetici : ThunderBhird

 • Hergün mailleri defalarca kontrol etmekten hepimiz sıkılıyoruz. Thunderbhird bizi bu külfetten kurtarıyor. İhtiyaçlarımıza tam olarak cevap verebilen mail yöneticisidir.
 • Sık olarak kontrol ettiğiniz ve yazıştığınız mailleri tek bir mailde toplamaya özen gösterin. Böylelikle ciddi anlamda zaman kazanabiliyoruz. Thunderbhird internet mail hesabınızdaki mailleri locale indirmenizi sağlıyor ve yine mailde yapabildiğiniz tüm işlemleri yapmanızı sağlıyor. Ayrıca yeni mail geldiğinde köşede yer alan köşe kısayolunda sizi uyarıyor. Mail için biçilmiş kaftan diyebiliriz. En güzel yönü de ücretsiz olması…

logitechFavori Faremiz : Logitech

 • Mouse deyip geçmeyin; bizim için çok önemli olan sağ ya da sol elimizi gün içinde saatlerce onunla geçiriyoruz. Bu yüzden eğer bilgisayar başında çok zaman harcıyorsanız mutlaka ergonomik bir mouse kullanmanız gerekiyor. En pahalı mouse bile elinizden kat ve kat değersiz.
 • Mouse tasarımında ön plana çıkan marka Logitech. Revalation serisi mouseleri incelerseniz ele göre tasarlanmış ve çok ergonomikler. Bu tip mouse kullanmanız size pekçok yönden avantaj sağlayacaktır.
 • Öncelikle ergonomik olması nedeniyle eliniz daha az yorulacak.
 • Tarama hassaslığı ile, çizim yaparken çok daha hassas çizimler yapabileceksiniz.
 • Çok önemli bir nokta ise kısayolları… Mouse gelen yazılım ile kısayolları programlanabilir hale geliyor. En basit örnek; geri ve ileri tuşunu programlamanız. Bizim her geri-ileri tuğuna basmak için köşeye yönelmemiz 2sn olsa günde bu hareketi 250 defa tekrar etsek 500sn. eder. Ayda ise 15000sn’ye denk geliyor. Biz fareyi programlayarak bu zamanın ortalama 4/1‘ini harcasak 15.000 – 4.000 = 11.000 sn. bize kalıyor. Ayda 180dk ( ortlama rakam veriyorum – yuvarlama ) Bize kalıyor. Bu da 3 saat demek. Bu sadece 2 tuşun programlaması ile ortaya çıkan rakam. Farede programlanabilir 8 tuş var. Gerisini varın siz hesap edin…
 • Eğer çok vakit harcıyorsanız, paranın alabileceği en iyi fareyi alın derim. Durumlar müsait değilse, Logitech’e çok benzeyen, Everest marka fareler var. Fiyatı 15-20 lira arası aynı işleri o farelerde de yapabilirsiniz. Tabii tam bir Logitech tadı alamazsınız.

İş Verimini Arttıran Diğer İşlemler :

 • Eğer notebook kullanıyorsanız ve devamlı evde takılıyorsanız Laptop standı,klavye ve fare alın. Bunlar size ne kazandırır ? Laptop’u masaüstü rahatlığında kullanmanızı sağlar. Stand üstünde fan varsa, laptop fazla ısınmaz daha hızlı çalışır, böylelikle hem zaman kazanırsınız hem de laptopun ömrü uzar.
 • Notebookları pil gücünde kullanmamaya özen gösterin. Bu laptopun performasnını düşürüyor. Zaman kaybetmemize neden olabilir.
 • Wireless modem kullanmayın ! Radyasyon alanı oluşturup, baş ağrısı, yorgunluk gibi etkiler yapıyor. İş veriminin düşmesine sebep olur.
 • Wireless ürünleri kullanma zorunluluğunuz varsa; polimer tarzı maddelerden yapılmış radyasyon kesici veya azaltıcı ürünler alın ve kullanın.
 • Bilgisayarı aralıklar oluşturarak kullanın. 30Dk’da bir 10Dk’lık bir ara verin. Böylelikle dikkatinizi toplayarak iş verimini arttırabilirsiniz. Ayrıca aralarda şekerli siayah çay değil; şekersiz bitki çayları için ki sağlığınızı koruyun. Ara vererek çalışmak göz sağlığına da iyi gelecektir.
 • Oturma posizyonunu iyi belirleyin. Kısaca beliniz dik, gözlerinizin de monitör hizasında olması gerekiyor. Laptop kullanan arkadaşlar da bu iş stand ile mümkün oluyor.
 • Kendinize kısa programlar hazırlayın ve not alın. Böylelikle işlerinizi aksatmadan hızlı bir şekilde takip edebilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar yazıyorum. Bilgisayar kullanımda daha pekçok ayrıntı sizin hayatınızı kolaylaştırabilir. Burada yazdıklarımıza toplamda baksak; günde 2 saat rahat kazanabilirsiniz. Bu da sizin az zamanda çok büyük işler yapmanız için bir olanak sağlar.

Kaynak:  http://www.ren2x.com/internette-is-verimini-arttirmak/

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

 • Çalışma ortamında verimi artırmak için güzel öneriler.
  ThunderBhird fikri ilginç geldi. Çünkü gün içerisinde 4-5 tane mail adresimi sık sık kontrol ediyorum. Bu hem dikkatimi dağıtıyor hemde zaman kaybına neden oluyor. ThunderBhird denemek istiyorum…

Yorum Yap