Kafama Göre

Cebit Bilişim Eurasia 2010 Fuar İzlenimlerim

cebit bilişim 2010

cebit_bilisim_euraisa_2010Cebit 2010 Bilişim Fuarı bu sene 6-10 Ekim tarihleri arasında eskiden olduğu gibi Tüyap fuar merkezinde düzenlendi. Bugün fuara gitme şansı buldum. Katkılarından dolayı Mehmet Akdağ kardeşime bir teşekkürü borç bilirim. Bir ara öderiz. 😀

Geçen sene düzenlenen Cebit fuarına katılmamıştım. Birçok sponsor geri çekilmiş ve tadsız bir fuar olmuştu. Medyadan duyduklarım bu şekilde. Gelelim bu seniki Cebit Bilişim fuarını Türksat ana sponsoru olarak düzenledi. Türksat uydu internet hizmeti ile de ön planda olmaya çalışıyor.

cebitanasponsoruturksatFuar her sene olduğu gibi 2 ye ayrılmış. İş hayatı ve normal ziyaretçi şeklinde. Ben de kartvizitimi verip iş hayatı kısmına kayıt yaptırdım. 2. salonda karşıma Toshiba standı çıktı. Devasa bir stand yaptırmışlar. Gayet etkileyici. Standa gidip kullanmakta olduğum amd işlemcili Toshiba laptopun ısınma sorunu ile ilgili derdimi anlattım. İlgilenen arkadaş Toshiba nın artık Amd’ye önem vermediğini intel ağırlıklı yeni ürünlere yöneldiğini söyledi. Laptopda AMD kullanmamak gerekli önerisinde bulundu. Kadıköyden satın alırken ise satıcı ısrarla ısınma sorunu olmaz diye bastırdı ama bile bile lades dedik. 🙂 Emrah ustanın da kulaklarını çınlatmış olayım burada.

irobot

Bırakın bütün temizliği irobot yapsın

Fuar gezintime devam ediyorum. iRobot adlı bir ürün gözüme çarptı. Ürünle ilgili hem roportaj hem de çekim yaptım. Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm. Ev temizliğinde büyük kolaylık. Robot sensörleri yardımı ile belli bir metrekare içerisinde dönerek dolaşıyor. Ve normal bir süpürgeden daha fazla temizlik yapabiliyor. Bakteri temizliği içinde filtreleri var. 65wattlık bir motor. Şarj unitesi var. Bataryası bitince kendiliğinden şarj ünitesine geliyor ve doluyor. Çok akıllı kerata. 🙂 Programlanabilen modellerinde ise hafta içi temizlik gün ve saatli belirleyebiliyorsun.  Fiyat aralığı ise 650tl-1900tl rasında değişiyor. 6.nesil olan videoda gördüğünüz ürün 1900tl civarı. Uzaktan kumandası ile oyun oynarmış gibi kendiniz de kullanabiliyorsunuz. 2-2.5 saat kadar şarjı gidiyor. Daha geniş bilgi için : http://www.irobot.com.tr/

Elektronik alanda mükemmel bir gelişim. Sensörlü süpürge

Bu seneki Cebit Bilişim Fuarında boş standlar çok fazlaydı. Bazı firmalar sadece katılmış olmak için katılmış. Ben fuardan kareler çekerken Türk milletinden klasik bir manzara yakaladım. İnsanlar fuarda fotoğraf çektirmeye gidiyorlar sanki. Arkadaşlar Power Fm’in tırı önünde poz vermeye gelmişler. 🙂 Yurdum insanı.

tircilargucuEn çok göze çarpan firmalar arasında ağ kurulumu ve güvenliği ile ilgili firmalar yer alıyordu. Labis ,wispoint ve birkaç firma daha vardı. Bu firmalardan wispoint ile görüştüm. Otel,alışveriş merkezi,yurt gibi büyük yerlerde ağ kurulumu ve bunları devletin çıkardığı kanun doğrultusunda loglama hizmetini verme amaçlı çalışıyorlar. Genel olarak 3 firma ile görüştüm ve yazılımları hemen hemen aynı işlevi görüyor. Donanımlar biraz pahalı ama güzel çözümler üretiliyor.

Araç ve filo takip sistemleri ile ilgili hizmet veren 2 firma gördüm. Birisiyle görüştüm. Çoğusu arama motorlarının alt yapısını kullanarak harita çıkartma işlemini yapıyorlar. Araç takip sistemleri elemanlarınızın iş süresi içinde ne kadar dur kalk yaptıklarını ve iş alanı dışına çıkıp çıkmadıklarını gösterdiği için akaryakıttan önemli ölçüde tasarruf yapmanızı da sağlıyor.

Teknoloji fuarı gerçekten yenilenmek isteyen firmalar için çok yararlı bir fuar. Toplu sms çözümleri hizmeti sunan Ekip Nerede firması ile görüştüm. Toplu sms programını kendileri yapmışlar. Turkcell gold partner olan bir firma kendileri. Turkcell alt yapısı ile 0.11 kuruşa sms gönderebiliyorsunuz. Kredi almak için herhangi bir limit yok. Turkcell faturanıza yansıyor ve basit bir sözleşme imzalıyorsunuz. Excel’den adres ve telefon kopyalama da gayet kullanışlı bir özellik. Toplu sms hizmeti ile müşterilerinize kampanya,özel gün ve tebrik smsleri atarak kendinizi daima hatırlatabilirsiniz. İletişim açısından çok güzel bir yöntemdir.

EkipNerede firmasının asıl hizmeti mobil takip sistemidir. Mobil olarak çalışanlarınızın nerelerde olduğunu görebilir size yalan söylemelerini engelleyebilirsiniz. Çalışma verimlerini arttırmak sizin elinizde.

turkmeshinternet

Turkmesh firması da 21.5TL ye 10mbit internet sloganı ile fuara giriş yaptı. Yoğunluktan dolayı konuşamasam da merak etmedim değil.

Dergi standları en çok ilgi duyulan standlardandı. Lakin fuarda sadece Pcworld,Chip ve digitalarts dergi grubunu görebildim. Chip dergisinin muhteşem indirimli kampanyası ile 45tlye 1 yıllık abone oldum. 😀 Ayrıca eski 6 sayı ile beraber 1 adette chip t-shirtü hediye ettiler. Fuarda abone sayısını en çok arttıran dergiydi diyebilirim.

TRT Cebit de

Medyadan TRT ve Sabah gazetesi fuardaydı. Radyolarda bu sene katılım yapmış. Ama çok canlı ve bol etkinlikli bir fuardı diyemiyorum malesef. TRT çocuklar için birkaç güzel etkinlik düzenlemişti. Haklarını yemeyelim.

En çok tanışmak istediğim firmalardan biri Sunumax idi. Fakat standını bulup gittiğimde hüsrana uğradım. Standlarında kimse yoktu. Kınama mailimi de atmayı ihmal etmedim. 🙂

Seminer programına baktığımda çok fazla işe yarar seminer göremedim. Organizasyon bu noktada eksikti. Ziyaretçi kartlarının çift askı ile tutturulması iyi düşünümüştü. Tek noktadan tuturulan askılarda kart ters dönebiliyor ve firma – iş adamı arasında tanınma zorlaşabiliyordu.

Antivurus firmaları arasında AVG ve Gdata firmaları fuara katıldı. Diğer firmaları malesef göremedik.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap