Etiket: facebook kısıtlılar listesi

Facebook’ta İnovasyon Sesleri 1 yazımda yeniliklerin ilk olarak uygulananlarından bahsetmiştim. O yazıyı yazdıktan 4-5 gün sonra yeni özellikler teker teker eklenmeye başlandı. Bunları inceleyeceğiz.Gördüğüm kadarıyla paylaşımları daha özelleştirilmiş şekilde yapabileceksiniz. Abonelik sistemi ile de takip etme kriterleri ekleyebiliyorsunuz. Daha fazla özelleştirme daha rahat bir Facebook keyfi anlamına geliyor.

Akıllı Arkadaş Listeleri

Facebook arkadaş listeleri özelliği çok farklı bir özellik sayılmaz gibi görünsede kişiselleştirme adına güzel bir adım. Önceden kendi oluşturduğumuz kısıtlı gruplar vardı. Aile,dostlar, limited porfil gibi. Özellikle tanımadığımız kişileri limited profile ekleyerek kendi bilgilerimizi güvence altına alıyorduk. Şimdi ise bu listeler daha fazla genişlemiş durumda.

Arkadaş listeleri 3 kategoride toplanmış:

  • Yakın Arkadaşlar
  • Tanıdıklar
  • Akıllı Listeler

Özellikle Yakın Arkadaşlar özelliğinden bahsetmek istiyorum. Kısacası dostlarınızı ya da sizin için özel birini bu kategoriye aldığınızda sizin yakın arkadaşınız profilinde bir paylaşım yaptığında bu size bildirim olarak anında düşüyor. Yakın arkadaşınız olarak seçili olmasa haber kaynağı bölümüne zaten düşecek ama önemli olduğunu belirttiğiniz için bildirim olarak da gelecek.

Bu sayede aslında yapılmak istenen Facebook’un daha da fazla kullanılması. Çünkü önceden bir arkadaşınızı takip etseniz dahi onun paylaşım yaptığı anda online olmadığınızda gönderisi yeni gönderiler geldikçe alta düşüyordu ve güzel bir paylaşım olsa dahi siz profiline girmeden göremiyordunuz. Veya haberiniz olmuyordu çünkü aynı saatlerde online değildiniz.

Tanıdıklar listesi eski okul arkadaşlarınız ya da iş arkadaşlarınız için ideal bir liste. Eski arkadaşınız olduğu için çok fazla takip etmek istemeyeceğiniz düşünülmüş ve onlardan gelen haberler (geri beslemeler) daha az görüntülenmek üzere ayarlanmış.

Kısıtlı listeler sizi çok rahatlatıyor. Örneğin arkadaşlarınızla aranızda yaptığınız muhabbetleri patronunuz görmesin istiyorsunuz. Bunun için iki seçeneğiniz var. Birincisi her paylaşımda hariç tutulanlara tek tek isim eklemek ya da patronunuzu kısıtlı listeye eklemek. :) En kolayı kısıtlı listeler özelliği. Böylece o listedeki herkes sadece sizin herkese açık paylaşımlarınızı görebilecek.

Akıllı listelerin de güzel tarafları gruplandırabilmeniz. İş arkadaşlarınızla başka paylaşımlar yaparken sevgilinizle farklı paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Veya dershane arkadaşlarınıza bir duyuru ya da bir öğretmen hakkında espri yaparken bunun için oluşturduunuz akıllı listeye ekleyerek arkadaş listenizde varsa o öğretmen onun görmemesini sağlayabiliyorsunuz. :) Dalgınlığınıza gelip herkese açık paylaşsaydınız belki de öğretmeniniz görecekti. İşte Facebook’ta dalgınlığa yer yok. :))

25 Eylül 2011 / 1 Yorum Devamı »

Reklamlar / Reklam Bilgi

Abonelik / Bize Katılın

E Bültenimize Abone Olun

Son Yorumlar

 
 

Site Hakkında

Buraya neden mi yazıyorum? Buraya yazma nedenim bir değil. Hem şikayetçi olduğum konuları yazıp başkalarına da bunu göstermek hem de memnun kaldığım konuları herkesle paylaşmak. Nereye yazdığınız önemli değil. Buraya ,şuraya veya oraya. Dile getirmeniz sosyalleşmeniz için siz de yazın.

Örümcek Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır.Yorumlardan Burayayaz.com sorumlu değildir.

© 2010 Mehmet Emre Baş | Kişisel Web Günlüğü -