Püflükler

Facebook Yenilendi

Facebook’u ben bile kullanıyorum. Çok sık kullanmasam da zaman zaman bakıyorum. Hayran sayfaları ticari reklam alanı olmuş durumda ve google gibi ücretli reklam alanları mevcut. Bugün yeni bir facebookla karşılaştım. Kısaca neler yenilenmiş biraz bahsedecğim. Daha derli toplu bir düzenleme olmuş ve böylece kullanım kolaylaştırılmış.

Facebook logosunun hemen sağına bildirimler,yeni arkadaşlık istekleri ve mesajlar gelmiş. Çok pratik bir özellik olmuş. Daha önce sohbet için online olanların lsitesinin sağında olan bildirimler sayfayı da yavaşlatıyordu. Aşağıdaki resim mesajlarımıza anasayfadan çıkmadan hızlıca göz atabildiğimizi görüyorsunuz. Mesela Emin’in mesajı gereksiz. Ben de onu okumayı en sona bırakabilirim. 😀 İncelemeye devam.

facebook mesajlar

facebook mesajlar 2010

Bildirimlerde aynı şekilde sekmeli yapıya geçmiş ve çok güzel olmuş. En çok beğendiğim ise Arkadaşlık istekleri,sayfa istekleri gibi bildirimleri okumak veya onaylamak için farklı bir sayfaya geçiyorduk. Bağlantının yavaş olduğu durumlarda az da olsa bekliyorduk. Yeni sekmeli yapı sayesinde hızlıca arkadaşlık isteklerini onaylayabiliyoruz.

Facebook arkadaşlık istekleri yenilendi

Facebook arkadaşlık istekleri yenilendi

Haber kaynakları ve temel uygulamalar sol bloğa yerleştirilmiş. Hemen altında ise online arkadaşlar var. Eskiden ve şu an olduğu gibi online arkadaşlar sağ altta sekmeli olarak bulunuyor. Neden sol blokta online arkadaşlar görünüyor?

Facebok çevrim içi arkadaşlar

Facebok çevrim içi

Facebook’un sosyal bir ağ olduğunu çıkışından bu yana herkes biliyor.Sosyallik nedir sorusunun en doğru cevabı “iletişim kurmaktır” olur bence. Facebook iletişim kurmamız için ilk başlarda resim albümlerini öne sürdü. Daha sonra video arşivlerini ve daha sonra gruplar,sayfalar ortaya çıktı.

İletişimin bir sonucu olarak etkileşim de başladı. Etkileşimin temellerini facebook içi mesajlaşma ile attılar. Fakat sol altta sohbet listesinin gözükmesi kendi açımdan pek ilgi çekici gelmiyordu.

Ama şimdi yeni düzenlemede online olanları sağ bloğa almaları çok iyi oldu. Böylece görüp gözünüzün takıldığı kişilere yazmak isteyeceksiniz. Bu da etkileşimi,sosyal iletişimi arttıracak.

Tahminim yakında Facebook’ta Msn de olduğu gibi toplu konuşma da çıkacaktır.Bu benim tahminim tabi ki.İlkokul arkadaşlarımızla msnde toplu konuşmaya bekleriz gibi duyurular çıkacak. Aslında çok mükemmel bir özellik olur bu. Toplu konuşmada arkadaşına şu resmi hatırladın mı gibi şeyleri göstermek de kolay olacak. Facebook daha da sosyalleşecek diyorum bu sayede.

facebook açılır menü

facebook açılır menü

Açılır menülerle Yenilkleri Takip kolaylaştırılmış. Örnek olarak fotoğraflar butonunu ele aldım. Tıkladığımızda altında diğer alt bölümlere hızlı erişimler çıkıyor. Kütüphane gibi olmuş temel özellikler bloğu.

Hiyerarşik yapı dediğimiz ağaç ve dallanma sisteminin bir örneği. Sol blokta yapılan tıklamalarda orta alanda açılıyor. Yeni düzenleme ulaşımda kolaylık sağlamış. Şehir içi ulaşımda trafik olmuyor. 😀 Aslında dediğim komik gelebilir ama doğru. Facebook 3 bloktan oluşuyor. Eski yapıda her blok tekrar yükleniyordu. Şimdiki yapıda ise sol blok kalıyor orta blok yükleniyor. Bu da trafiği azaltmış oluyor. Böylece sayfalara ulaşı süremiz kısalıyor. İnce bir detay olarak görüyorum bunu.

Akıllıca bir hareket bence. Her kullanıcının bağlantısı iyi olmayabilir. Bu da düşünülerek optimizasyon yapılmış. Revizyon edilen her sistem güncel ve gündem kalır.

Facebook hesap ayarları sekmesi sağ üste taşınmış. Hızlı erişim sağlanmış. Hesap ayarları,uygulama ayarları gibi birçok ayara hızlıca ulaşmak mümkün oluyor. Çıkış yapmanız da bu sekmede mümkün.

facebookhesap

facebook hesap sekmesi

Anasayfa-Profil-Hesap üçlüsü daima üst menüde tutularak erişim kolaylaştırılmış. Sohbet kısmının sistemi yorduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Firefox tarayıcısında hissedilir bir kesinti oluyor. Burada yazı yazarken Gülsüm‘de facebooktanyazıyor ve yazı yazma alanımda bir yavaşlama oluyor. :).

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

10 Yorum var.

Yorum Yap