Püflükler

Facebook’ta İnovasyon Sesleri 3

Facebook yeniliklerine devam ediyor. Facebook’ta İnovasyon 2 yazıma da göz atabilirsiniz bir önceki yenilikler için. Facebook son 1 aydır farklı denemelerde bulunuyor ve kısa süreli tekrar eski haline getirebiliyor. Daha önce duyurusu yapılan Facebook Timeline stili ise bazı kullanıcılara test amaçlı açılmaya başlanmış. Facebook Timeline özelliği profillerin özet görünümünde çok büyük bir değişiklik gibi algılandı diyebilirim. Kişisel bir sayfa gibi düşünülen tasarımın son hali hakkında bilgim yok.

Facebook Bildirim Alanı

Facebook bildirim alanıFacebook bildirim alanı şu an sağa doğru açılan geniş bir alan olarak kullanılıyor. Fakat zaman zaman yeni bildirim alanı şeklide yükleniyor.

Yeni Fcebook bildirim alanı pozisyonun değiştirilmesi bana göre gayet kullanışlı olmuş. Sağ kısımda orta alanı da kısıtlayacak şekilde açılması görülebilir alanı da daralttığı için çok iyi olmuyordu. O nedenle solda daha dar ve kısa olması gayet iyi düşünülmüş diye düşünüyorum.

Fakat Facebook henüz bu alanı tam olarak revize etmedi. Belki de eski pozisyonu kalacak ve hiç değişmeyecektir. Bunu şu an bende bilmiyorum.

Facebook Hızlı Günlük Bildirim Alanı

Artık arkadaşlarınızın sizi dürtmeleri, etkinlik hatırlatmaları ve doğum günleri artık yan menüde ,hızlı bir şekilde beliriyor. Cevaplamak istediğinizde de hızlıca solda açılıyor ve istediğinizi yazıp gönderebiliyorsunuz. Hızlı menü özelliği gibi bir kullanım düşünülmüş.

Facebook Yeni Albüm Görünümü

Facebook’ta yeni bir albüm oluşturduğunuzda yeni görünümü ile ilk 3 resmi görebilmenizi sağlıyor.Böylece hızlı bir şekilde göz atabiliyorsunuz. Ayrıca resimler daha büyük ve daha net olarak lightbox efekti ile açılıyor.

Facebook Yeni Haberler Sayfası ve Haber Bandı

Bu yenilikler çok konuşuluyor. Haberler sayfasında istediğiniz haberi öne çıkarılmış olarak belirleyebiliyorsunuz. Haber Kaynağı alanı Ajax tekniği ile Twitter’da gördüğümüz gibi son güncellemeler birikiyor ve tıklandığında hızlıca sayfa değişmeden açılıyor.

Bu özelliğin yanına bir de Facebook Haber Bandı özelliği eklendi. Yeni güncellemeler,yorumlamalar hepsi sağda bantta gözüküyor. Üzerine geldiğinizde solda açılan alan da hızlı görünüm özelliği ile güncellemeyi görebiliyor,gerekirse yorum,beğeni yapabiliyoruz. Bu da hızlı kullanım açısından iyi bir yenilik olmuş bence.

Facebook gelişmeye devam ediyor… Biz de izlemeye devam ediyoruz. 🙂

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap