Püflükler

Firefox 4.0 Beta 7

Firefox 4 sürümünün beta çalışmalarına devam ediyor. Birkaç önceki beta sürümlerinde bazı hatalar vardı bunları bildirmiştim 4.0 beta 7 sürümünde bu hatalar giderilmiş. Türkçe olarak buradan indirebilirsiniz. Kısaca fark ettiğim yenilikleri yazayım. Daha önceden genel olarak incelememi yazmıştım.

Status bar dediğimiz durum çubuğu adres satırının yanına getirilmiş. Bölece bir link üzerine geldiğimizde nreye bağlandığını görmek için adres çubuğuna bakmamız yeterli oluyor. Görülebilirlik açısından gayet güzel bir değişim bence.

Bir başka ilgimi çeken ve beklediğim bir özellik olarak da Yapıştır Git eklenmiş. Google Chrome kullanıcıları bu özelliği gayet iyi bilir. Bir sayfadan aldığınız adresi url satırına yapıştırıp enter tuşuna basmak zor gelir. Yapıştır git ile yapıştırdığınızda direk enter tuşuna da basmış olursunuz. Nihayet Firefox 4 ile bu özelliği de kullanabilecepiz.

Şifre girişi yaptığınızda çıkan hatırlama seçeneği baloncuk olarak önümüze geliyor bu sürümde.

Notepad++ kullanıcılarının bildiği bir özellik daha var bu sürümde. 10 tane sekme açtınız ve diğerlerini kapatmak istiyorsunuz. Hemen sağ tıklayıp aktif sekme üstüne “Diğer Sekmeleri Kapat” seçeneğine tıkladığımızda hepsi kapanıyor. Kodlarla uğraşanlar notepad++ da bunu mutlaka kullanmıştır.

Sekmeleri Gruplandır özelliğine tıklayarak açtığınız sekmeleri hızlıca görebiliyor ve istediğinizi seçtiğinizde büyüyerek karşınıza geliyor. Aktif sayfadayken gruba taşı dediğinizde. O sayfa arka planda gruplanmış oluyor ve ön planda gözükmüyor. Sekmeleri gruplandır ikonuna basarak gruplanmış sayfalarınıza göz atabiliyorsunuz.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap