Kafama Göre

Gerçek Hayat, İnternet ve Marka İlişkisi

Bu yazımda gerçek hayattaki rekabet ile googledaki rekabetin benzerliğini anlatacağım. Bu tamamen kendi sentezim.Marka olmak ve büyümek ilişkisinden bahsedeceğim.

Gerçek Hayat: Bir iş kurmak istiyoruz. Öncelikle işimize uygun firma adını belirliyoruz ve firma ünvanını da belirliyoruz.

Örnek iş: Boyacalık
Soyismimiz: Güler
Firmamız : Güler Boya

İnternet: Bir alan adı belirliyoruz. Alan adı (domain) için uygun bir isim ve yapacağımız iş ile ilgili bir kelimeyi seçiyoruz.

Örnek alan adı: www.gulerboya.com

Gerçek Hayat: Firma isim işlemleri ,resmi gazete ilanı,ticari sicil belgesi işlemlerini yaptık ve firma kuruluşunu tamamladık. Şimdi sıra yer bulmakta. İş yeri bulacağız.

Örnek iş yeri: 90m2 ,önden camlı ,tek kapılı bir dükkan. Aylık kirası 400TL

İnternet: Alan adımızı kaydettik. Sıra geldi bu alan adına kuracağımız site için web alanı (hosting) alacağız. Yani internetten bir dönüm arsa almış olacağız. Tabi ki burada kiracı konumunda olacağız.

Örnek hosting: 50MB web alanı, php destekli,5 email yıllık 50tl

Gerçek Hayat: Dükkanımızı kiraladık. Şimdi sıra geldi boya – badana işine Zaten boyacıyız. Dükkanımızı güzel bir şekilde insanların gözünü yormyacak sıcak renklerle boyuyoruz. Müşteri veli nimettir.

İnternet: Şimdi sitemizi yapmaya/yaptırmay başlıyoruz. Yani web tasarım kısımına giriyoruz. Ziyaretçilerin gözünü yormayacak,ilgisini çekecek renkler ile bir tasarım yapıyoruz. Ziyaretçi veli nimettir.

Gerçek Hayat: Şimdi dükkanımıza raf sistemi yapıyoruz.Ürünlerimizi görünecek şekilde raflara yerleştirriyoruz. Ön plana çıkarmak istediğimiz ürünü de vitrinde sergiliyoruz. Müşteriler için 2-3 sandalyeyi de unutmuyoruz . Peki müşteriler bizi nereden duyacak, nasıl bulacak?

İnternet: Sitemizin tasarım aşamasına geçtik. Renkleri belirledik.Öncelikle en önemli ürünlerimizi vurgulayacak şekilde sitemize yerleştiriyoruz. Diğer ürün ve hizmetleimiz için ürünler/hizmetler sayfası oluşturuyoruz. Ziyaretçilerden geri dönüşüm almak için de iletişisayfamızı yapıyoruz. Peki ziyaretçiler bizi nasıl bulacak?

Gerçek Hayat: Mahalleden geçen bir kaç kişi dükanımıza uğrayabilir. Böylece ilk müşterilerimizi edinmeye başlarız. Ama mahallenin bizden haberdar olması için öncelikle reklam broşürleri yaptırıp mahalleye dağıttırıyoruz. İşi olan veya geçerken bakalım diyen birkaç müşteri daha geliyor böylece.

İnternet: Sitemizi öncelikle arama motorlarına tanıtmamız gerekiyor. Bizim Türkiye’de yaşadığımız düşünülür ve ziyaretçilerin e %96’sının(2008Google Türkiye Ofisi’nden açıklanan veriler) Google arama motorunu kullandığını varsayarsak ilk yapmamız gereken Google’a site adresimizi göndermek ve haberi olmasını sağlamak. Daha sonrasında birkaç firma rehberi sitesine sitemizi ekleyerek tanıtımımız yapabiliriz.

Gerçek Hayat: Bilinir ki her insan dükkanımızın önünden geçerken içeri girip bakmaz. Aradığı birşey vardır ama bunu vitrinde görememişse geçer gider. Bu durumda insanların müşterilerimiz olabileceğini düşünerek dükkan camına yaptığımız işleri,ürünlerimizi özellikle en çok aranan ürünlerimizi yazıyoruz. Böylece arayan kişilere aradığınız burada bulunur demiş oluyoruz. Hatırlatmış da oluyoruz aynı zamanda.

Örnek: Filli boya bulunur , Evlere boya işleri itine ile yapılır .

İnternet: Arayan kişilerin sitemizi bulması için arama sonuçları önem taşıyor. Bu yüzden Google’a bizim hangi işleri yaptığımızı özetleyici bilgiler vermemiz gerekiyor. Bunun için de sitemizin kodlama bölümüne anahtar kelime ve açıklama etiketleri ekliyoruz.

Örnek anahtar kelime: boya,boyacılık,filli boya,güler boya,fırça,boya fırçası
Örnek açıklama: Güler Boya, itina ile boya işlerinizi yapmakta birçok markanın ürünlerini satmaktadır.

Gerçek Hayat: Duyurularımızı da yaptıktan sonra müşterilerin gelmesini bekliyoruz . Mahalle esnafı ile de güzel ilişkiler içinde bulunduğumuzda onlarda boya ile ilgili işler olduğunda bizi öneriyorlar. Özellikle kahve gibi ahalinin çok bulunduğu yerlerde işimizden bahsediyoruz. Tavsiyelerle yeni müşterilerimiz geliyor. Günlük 20-30 kişi dükkanımıza uğruyor.

İnternet: Şimdi ise insanların çok ziyaret ettiği sitelere reklamlar veriyoruz. Böylece o sitelerden bize ziyaretçiler geliyor. İhtiyacı olan ziyaretçiler bizimle irtibat kuruyor ve memnun kalırsa başka bir arkadaşına da bizi öneriyor. Böylece günlük ziyaretçimiz 20-30 ziyaretçiyi buluyor.

Gerçek Hayat: Reklamımızı iyi bir şekilde yaptığımızda ve müşterilerimizi memnun ettiğimizde doğal olarak diğer mahallelerden de dükkanımıza gelmeye başlanıyor. Günlük müşterimiz 100-150 yi buluyor. Giderek büyüyoruz. Böylece mahallede otorite boyacı olmak yolunda ilerliyoruz. Bilinirliğimiz artıyor.

İnternet: Bizden memnun kalan ziyaretçiler ortak paylaşım alanlarında bizi tavsiye etmeye devam ediyorlar. Biz de reklam ağımızı büyütüyor ve Google’a reklam (adwords) veriyoruz. Günlük ziyaretçi sayımız 100-150 yi buluyor. Yani hitimiz artıyor. Hit kazandıkça ve kaliteli çalıştıkça sitemizin popülerliği (yani pagerank) artmaya başlıyor.

Gerçek Hayat: Biri boya dediğinde artık ilk akla gelen Güler boya oluyor. Böylece prestijimiz ve müşterilerimiz artmaya devam ediyor. Dükkanımızı genişletiyor ve yeni elemanlar almaya başlıyoruz. Büyüdükçe yeni şubeler açıp markalaşma yolunda ilerliyoruz.

İnternet: Hitimiz ve backlinkimiz arttıkça boya ile ilgili aramalarda ilk sıralarda bizim sitemiz oluyor. Ziyaretçilerimize iyi hizmet verebilmek için müşteriği desteği sistemine geçiyoruz. Yeni ekip arkadaşlarımızladaha da büyüyoruz bilinirlik yolunda.

İnternette marka olabilmek ile gerçek hayatta marka olabilmek aslında çok benzer. Örneğin boya dediğimiz aklımıza nasıl ilk filli boya geliyorsa mail dediğimizde de aklımıza ilk hotmail geliyor. Bu bilinirlik insanlar sayesinde oluyor ve yayılıyor. Eskiden mahallede dükkan açan Güler Boya şimdi ana cadde de yeni ve büyük bir dükkan daha açıyor. Zamanla başka şehirlerde şubelerini açıyor ve Türkiye’ye yayılıyor.

İnternettede marka olabilmek aynı bu şekilde oluyor. Küçük bir site ile başlangıç yapıyoruz. Hitimiz artıyor,bizi tavsiye edenlerin sayısı artıyor ve aramalarda ilk biz çıkıyoruz. Kaliteli hizmete devam ettikçe bizi başka sitelerde tanıyor. Sitemizi bir portala dönüştürüp büyüttükçe de artık bilinen otorite bir site oluyoruz. Yani iyi bir marka oluyoruz.

Gerçek hayatta marka olabilmek için kaliteli izmet,müşteri memnuniyeti nasıl önemliyse internette de önemlidir. Yaptığınız ufak tefek işlerden ücret almazsanız bunlar ilerde size müşteri olarak dönecek demektir. İnternet sitenizde de faydalı bilgiler verir ücretsiz olarak sorunlara çözüm bulursanız bu ziyaretçilerde size tekrar hit olarak dönecektir.

Bir internet kullanıcısı olarak bu üçlü ilişkiyi bu şekilde sentezledim.

Yorumlarınızı bekliyorum

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • meraba aras korgo çalışanları şirketınızde çalışmakta olan abdurrahman turan a teşekkürlerımı sunar başarılarının daımını dılerım ıyı çalışmalar

Yorum Yap