Püflükler

Gmail’den Yenilikler

Bugün e postama girdiğimde yeni bir yenilik olduğunu gösteren bir uyarı kutusu çıktı. Hemen tıkladım tabi :).

Piksellerimizi küçültüp kişiler ve görevlere erişmeyi kolaylaştırdık diye bir not düşmüşler. Gerçekten de kişiler bölümü daha daralmış ve alan olarak arttırlmış.

Nelere değişti Google’ın dilinden aktarayım:

Yepyeni bir Gmail görünümü
Piksellerimizi küçültüp Kişiler ve Görevler’e erişmeyi kolaylaştırdık.

 • Posta, Kişiler ve Görevler bağlantıları Gmail’in sol üst tarafına taşındı.
 • Posta oluştur bağlantısı bir düğmeye dönüştürüldü.
 • Daha küçük bir üstbilgi alanı sayesinde gelen kutunuzdaki ilk ileti, yaklaşık 16 piksel daha yukarıya taşınıyor.
 • Eskiden iletilerinizin yukarısında olan Seç: Tümü, Hiçbiri, Okunanlar, Okunmayanlar ve Yıldızlı bağlantıları, artık Arşivle düğmesinin yanında ve açılır menü şeklinde.

Posta oluştur bağlantısı bence daha belirgin olmuş. Böylece mail yazacağımız zamanda daha rahat bu butonu fark edebileceğiz. Seç,tümü…vs bunlar nerede onu bulamadım. 😀

Kişiler Güncellendi
Ayrıca istediğiniz bazı özellikleri ekleyerek ve kullanımını kolaylaştırarak Kişiler’de büyük bir değişiklik yaptık.

 • Kişilerin kullanımı Posta’ya çok daha fazla benziyor. Artık klavye kısayolları Kişiler’de de kullanılabiliyor. Ayrıca kişilerin seçilmesini ve gruplandırılmasını, e-postaların seçilmesi ve etiketlendirilmesine benzer hale getirdik.
 • Kişiler’i soyadlarına göre sıralayın. Bu seçenek için Diğer işlemler‘e bakın.
 • Telefon numaraları ve diğer alanlar için özel etiketler kullanın. Örneğin bir telefon numarasını “Yazlık” olarak etiketleyebilirsiniz. Lütfen ActiveSync for iPhone ve Blackberry Sync uygulamalarının henüz özel etiketleri desteklemediğini ve bu nedenle özel olarak etiketlenmiş numaraların, e-postaların vs. telefonunuzda görünmeyebileceğini unutmayın.
 • Geri alın. Artık kişilerinizde değişiklik yaparken son değişiklikleri geri alabilirsiniz.
 • Otomatik kaydetme. Artık “düzenleme” veya “görüntüleme” modu konusunda endişelenmenize gerek yok. Siz yalnızca düzenlemelerinizi yapın, Gmail kaydetsin.
 • Yapılandırılmış ad alanları. Artık ad bileşenlerini (Unvan, Ad, İkinci Ad, Soyadı ve Sonek) ayrı ayrı belirtebilir veya daha sade bir yaklaşımı tercih ediyorsanız ad alanını serbest biçimli bir alan olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • El ile ve toplu olarak kişi birleştirme. Artık kişileri Diğer işlemler menüsünden birleştirebilirsiniz. Birleştirmek istediğiniz kişileri seçip Diğer işlemler menüsünden Kişileri birleştir‘i seçmeniz yeterlidir. Dilerseniz birleştirilecek kişilerle ilgili bir öneri listesi almak için Yinelenen kayıtları bul ve birleştir‘i seçebilirsiniz.

Klavye kısayolları ile kişilere ulaşma özelliği güzel olmuş. Deneyebilirsem onu da yazarım. Otomatik kaydetmede yazdıklarınızın elektrik gitmesi,pc kapanması gibi olumsuz durumlardan dolayı heba olmasını engelleyecek bir özellik olmuş. Diğer yenilikler benim için fazla kullanışlı değil. Ama yoğun kullananlar için eminim çok iyi olmuştur.

Ayrıca yazılar daha belirgin ve rahat okunur hale getirilmiş bu önemli.

Kaynak

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap