Püflükler

Google Talk Şifremi Kabul Etmiyor [Çözüldü]

MSN programından sonra anlık mesajlaşma için ilk akla gelmese de çok kullandığım bir programdır Google Talk. Kısaca GTalk da diyebilriiz. Google’ın yardım forumlarında da şifre kabul etmeme sorunu ile ilgili başlıklar olduğunu gördüm. Daha önce bende bu problemle karşılaşmış olduğum için kısaca neden kaynaklandığını ve çözümünü anlatacağım.

Gmail kullanıcılarının sayısı oldukça fazla. Fakat herkes güvenlik ayarlarına dikkat etmiyor. Özellikle önemli bir hesabınız ise kullandığınız gmail, güvenlik önlemlerini arttırmak en doğrusu.Öncelikle 2 Adımlı Doğrulama sistemiyle alabileceğiniz güvenlik önleminden bahsedeyim daha sonra problemin çözümüne geçeriz. 🙂

2 Adımlı Doğrulama Sistemi

2 adımlı doğrulama oturum açarken kullanıcı adınız ve şifrenizin yanı sıra telefonunuza erişimi gerekli kılarak Google Hesabınıza bir güvenlik katmanı ekler. Birisi şifrenizi çalar veya tahmin ederse, telefonunuza sahip olmadığı için hesabınızda oturum açamaz.

Gmail hesabımıza giriş yaptıktan sonra https://www.google.com/settings/ bu adrese giriyoruz.

2 adımlı doğrulama bölümü sizde kapalıdır muhtemelen. Açık konuma getirip kurulumunu yapıyorsunuz. Farklı cihazlardan Google hesabınıza ulaşmaya ya da izinsiz ulaşılmasına çalışıldığında cep telefonuza bir onay kodu geliyor. Bu kod girilmeden hesabınıza kimse erişemez. Böylece mail adresinizin de çalınma riski çok çok azalıyor. Sms ile kod genel olarak 1 dakika içerisinde geliyor. Gelmeme durumunda sesli aranarak kodu isteyebilirsiniz. Türkçe ses mesajı ile kodunuz size sesli olarak da iletilebiliyor. Her defasında bu kodu girmemek için ise bilgisayarı 30 gün boyunca hatırla demeniz yeterli.

Şifreniz operatör kaynaklı sorunlardan dolayı size ulaşmadığında ise yedek şifre kullanabiliyorsunuz. Yedek şifrenizi bir yere not ederek 1 defaya mahsus kullanabiliyorsunuz. Herşey düşünülmüş.

2 adımlı doğrulamayı tamamlayanlar Gtalk programını açtıklarında mevcut şifrelerini girdiklerinde bu kullanıcı ile şifre eşleşmiyor hatası verecektir program. Bu uyarıyı görünce şifre resetleme işlemi yapmayın. Sakin olun. 🙂 2 adımlı doğrulamayı da iptal etmeniz gerekmiyor.

Uygulamalara ve sitelere yetki verme bölümünden düzenle butonuna tıklıyoruz.

Uygulamamız için bir isim yazıyoruz. Ben Google Talk da kullanacağım için bu ismi yazdım. Siz de hangi program ya da cihazda kullaanacaksanız bu ismi verin. Sonraki adım da “hxzg bsfe yrhg muep” gibi bir kod verecektir size. Bu kodu Google Talk programında şifre bölümüne girmeniz yeterli olacaktır. Böylece şifre sorununuz çözülmüş olacaktır. Bu şekilde 2 adımlı uygulamayıda iptal etmemiş olacaksınız.

Dilerseniz aşağıdaki videoyu da izleyebilrisiniz.

 

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

6 Yorum var.

Yorum Yap