Kafama Göre

Hepsiburada.com’un Yeni Tasarımı Çalıntı Çıkmış

Hasan Yalçın’ın blogunu takip ediyordum ve ben de hepsiburada.com un tasarımı için ne tür bir yorum çıkacak diye bekliyordum.  Kısa bir süre önce yazdığı yazıyı okudum ve çok şaşırdım. Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden birinin tasarımı çalıntıydı. Kazancını düşündüğünüzde tasarım yaptırmak için maddi problemi olmadığını tahmin ediyorsunuzdur. Aşağıdaki resimde ki 7 farkı bulun desem çok komik olur sanırım. :) Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

hepsiburada.comhepsiburada.com

Resimde de görülen köyün kılavuz istemediği ortada.

Sosyal ağlarda yayıulmaya başlayan bu haber sonrası hepsiburada’dan açıklama gelmiş.Cevap şöyle:

Hepsiburada Pazarlama Müdürü Berna Namoğlu, yaptığı açıklamada :“Yeni ana sayfamızın yayına başlamasıyla birlikte birtakım sosyal paylaşım sitelerinde yapılan yorumlarda yurtdışındaki bir alışveriş sitesiyle karşılaştırıldığımızı ve header’larımızın benzer bulunduğunu gördük. Aslında bu benzerliği belirgin hale getiren iki markanın da kurumsal renklerinin aynı olması ve belli alanlardaki ortak element kullanımıydı. Benzerliğin farkına varıp yorumlarıyla bize bu durumu değiştirme fırsatı veren internet kullanıcılarına teşekkür ederiz” dedi.

Cevabı okuyunca ben ikinci kez şok oldum. Benzer bulanlar ziyaretçilermiş. Kendilerinin haberi yokmuş. Hadi bilmiyordunuz diyelim. Peki açıklamanın devamında benzerliğin belirginliğine nasıl bu kadar kolay kılıf uydurdunuz? Bariz bir şekilde hataları ortada ama nazikçe sıyrılma yolundalar. Yeni tasarımları için çalışmalara başlamışlar tabi doğal olarak. Böyle bir leke ile yaşanmaz bence de.

O yüzden uyanık olalım derim. :)

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap