Ürün İnceleme

Internet Explorer 9 Beta

Internet Explorer 9 Beta sürümü yayınlandı. Microsoft 15 Eylül 2010, Çarşamba, 22:30 itibariyle IE 9 sürümünü mail yolu ile kullanıcıların testine sundu. Ben de beta sürümünü indirip kullanmaya başladım.HTML 5 ile uyumlu olması en büyük yeniliklerinden biri.ie 9 beta

Duyurusunu http://www.beautyoftheweb.com/ adlı web sitesi üzerinden Daha Güzel Bir Web (unleash a beautiful web) sloganyla yaptı. İlk açıldığında göze çarpan geniş bir ekran. Daha fazla alan kullanmak için kullanıcılara göre bir arayüz tasarlanmış. Navigasyon olarak iyileştirilmeler yapılmış. İlk göze çarpanlar bunlar. Internet Explorer 8 deki hantal görünüm ve yavaşlık bu sürümde artık düzeleceğe benziyor.

ie 9 beta test

internet explorer 9 sürümü

İnternet Explorer 9 ile ne tür özellikler geldi,neler değişti kısaca inceleyelim:

Performansta İyileştirmeler

internet explorer iyileştirilmiş performansInternet Explorer 9 performans bakımından çok daha iyileştirilmiş. Tarayıcı açılış hızı gayet güzel. Görüntü kalitesi arttırılmış. Donanım ivmeli metin,görüntü ve grafik sloganı ile yola çıkılmış. Görüntü,metin ve grafik üçlüsü birbiriyle tam ilişkilendirilerek explorer!a güç katmış. Yeni internet explorer 9’da renklerin daha net olduğu görülüyor. Sayfalara bağlanma sürelerinde gözle görülür bir hız artışı var.

Web’e Odaklanın

Yeni internet Explorer 9 web odaklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Tarayıcı tasarımı gezindiğimiz siteleri daha net olarak göz önüne getiriyor. Yeni tasarlanan tarayıcı çerçevesi ziyaret ettiğiniz web sitelerinin parlamasını sağlıyor. Eski sürümlerdeki hantallık kesinlikle giderilmiş.internet explorer 9 yeni tasarımı

Geri düğmesi daha büyüktür, adres çubuğuyla arama kutusu yeni adres çubuğunda bir araya getirilmiştir ve Internet Explorer’ın önceki sürümlerinden çeşitli menüler tek bir menüde birleştirilmiştir.Böylece gereksiz butonları görmekten kurtulup istediklerinizi görebiliyorsunuz.

Tarayıcı çerçevesindeki bu genişlik sizin siteleri daha rahat incelemenizi sağlar.

Yaslama Özelliği

İnternet Explorer 9 Beta sürümünde sekmeli yapılar istenildiği gibi kopartılıp yeni bir explorer sayfasında açılabiliyor. Yaslama özelliği ile 2 sayfayı sağlı sollu yaslayıp birinde video izlerken diğerinde e posta kontrolü yapabilirsiniz.

Atlama Listeleri

internet explorer 9 atlama listeleri

Windows 7 sürümü ile Explorer 9 sürümü tamamen uyumlu çalışıyor. Atlama listeleri ile hızlıca en çok girdiğiniz sayfalara ulaşabiliyorsunuz.

Internet Explorer 9 Atlama Listesi’ni açmak için, görev çubuğunda Internet Explorer simgesini sağ tıklatın. Hem sabitlenmiş web sitelerinizi hem de sık ziyaret ettiğiniz siteleri göreceksiniz. Burada InPrivate Gözatma‘yı başlatmak, yeni sekme açmak ve pencereyi kapatmak için de hızlı erişim olanağı sağlanır. Görev çubuğuna sabitlediğiniz her web sitesinin de bir Atlama Listesi vardır. Her birinde nelerin görüntülendiği web sitesine bağlı olarak değişir, ancak hepsinde InPrivate Gözatma, site açma, sitenin sabitlemesini kaldırma ve pencere kapatma seçenekleri bulunur.

Bing Translate Özelliği

Farklı dilde bir yazıyı okurken bir yeri anlayamadınız mı? İnternet Explorer 9 yardımınıza yetişiyır. Bing arama motoru ile uyumlu çalışan bu tarayıcı yazıyı seçip sağ tıkladığınızda açılan menüden bing translate i seçerseniz size seçili alanın Bing deki çevirisini küçük bir pencerede sunuyor.bing translate ile hızlı çeiviri yapın

Tek Kutu ile Arama ve Surf Çözümü

IE 9 beta gördüğüm yeni bir özellikte tek bir url penceresinde aynı zamanda arama da yapabiliyorsunuz.

Yeni Sekma Sayfası

Yeni Sekme sayfasıyla sık kullandığınız siteleri yönetin

Yeni sekme sayfası ile Google Chrome u hatırlattı bize. En çok gezdiğiniz sayfalara yeni sekme açtığınızda hemen ulaşabiliyorsunuz. Bu da güzel bir özellik olmuş.

Siteleri daha kolay tanımanıza katkıda bulunmak için Yeni Sekme sayfasında her sitenin simgesi ve birincil rengi kullanılır; aralarından seçim yapacağınız çok fazla site olduğunda bunlar site yardımcı olur. Ayrıca, bir site göstergesi bu sitenin sık ziyaret ettiklerinizden biri olup olmadığını gösterir. En sık ziyaret ettiğiniz site en üstte olmak üzere sık kullandığınız sitelerin listesi gösterilir. Zaman içinde sık kullandığınız sitelerle ilgili zevkinizde değişiklik olması da sorun yaratmaz; bunları kapatarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Eklenti Performansı Danışmanı

Araç çubukları gibi eklentiler tarama deneyiminizi geliştirebildiği gibi yavaşlamanıza da neden olabilir. Eklenti Performansı Danışmanı bir eklentinin tarayıcı performansınızı yavaşlatıp yavaşlatmadığını belirtir ve eklentiyi devre dışı bırakmanıza veya kaldırmanıza olanak tanır.

Webmasterlar için Müthiş Bir Özellik

Developer tools u F12 ye basarak aktifleştirdiğinizde altta bir komut bar kutusu çıkıyor. Burada birçok şeyi görebiliyorsunuz. Örneğin girdiğiniz sitedeki resimlerin boyutlarını,çözünürlüklerini öğrenebiliyorsunuz.

Resim Yolunu Göster

bu özellik sayesinde sayfadaki resimlerin konumlandırıldığı klasör yolu direk karşınıza çıkacak. Resim menüsünde alt etiket seçeneğini tiklerseniz alt etiketi vermediğiniz resimleri de görüntüleme şansınız artar.

Show Color Picker aracı ile sayfada renk kodunu öğrenmek isteidğiniz bir noktayı rahatlıkla bulup öğrenebilirsiniz.

Ruler aracı ile sayfada istediğiniz bir yerin ölçüsünü alabilirsiniz. Çok güzel bir özellik. Özellikle resim ölçüsü alırken kullanılabildiği gibi boşluk ölçüsü için de kullanılabilir.

Browser mode yani tarayıcı modu özelliği ile IE nin 7-8-9 sürümlerinde sayfanızın nasıl göründüğünü test edebilirsiniz. Bu modunda ie 6 desteği yok. Bu da gösteriyor ki IE& sürümünden Microsoft elini çekiyor.

Validate sekmesi ile de sayfanızın w3 standartlarına uyup uymadığını anında kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca kaynağı görüntüleme,css kodları görüntüleme gibi çok önemli özellikleri de var.

İndirmek için lütfen buraya tıklayınız.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

4 Yorum var.

Yorum Yap