Hayattan

Kadıköy’de Sütlü Nuriye

Bugün yıllanmış dostum Tekin ile Kaıköy’e sütlü nuriye yemeye gittik. Akmar pasajının arka sokağında açılmış bir sütlü nuriye satıcısı dikkatimi çekmişti. Dükkanın tabelasında Sütlü Nuriye yazıyordu. Biz de sadece sütlü nuriye satan bir yerin bu tatlıyı çok güzel yapabileceğini tahmin ettik. İçeriye girdik. Birer porsiyon sütlü nuriye tatlısı söyledik.

4 dilim sütlü nuriye önümüze geldi. Tekin tatlı ve yemek konusunda tam bir gurmedir. 😀 Tekin’in yorumlarını aldım. Beğenmemişti. Ben daha önce Güllüoğlu’nda ve kaliteli bir yerde daha yemiştim. Tekin kadar tecrübem olmasa da bende beğenmemiştim. Şerbet yoğun ve ağır bir tatlı yapmışlardı. Kadıköy’ün göbeğinde SÜTLÜ NURİYE tabelası olan bir tatlıcının bu derece kötü bir tatlı yapması pek hoş birşey değildi.

Çıkarken ben beğenmediğimi söylediğimde bize sanki ilk defa yiyormuşuz gibi şu cevabı verdiler: Bunun yapılış tarzı böyle. 🙂 Halbuki alakası yok. Sütlü nuriye hafif ve süt kokan bir tatlıdır. Yediğinizde baklavadaki gibi bir ağırlık yapmaz. Hoş baklava kısmı da iyi yapılmamıştı. Porsiyonu 5tl siz de yeyin görün ne yediğinizi. Fakat karşlılaştırma yapmak için Güllüoğlu’nda da yemelisiniz. Güllüoğlu’nda 6tl olan bu tatlının bu tip amatör bir yerde 5 tl olması da çok abes. Abesle iştikal. 🙂

 

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

  • bildigin baklava bayatlayınca üstüne süt dökmüş de yumuşatmişlar gibiydi kanka Hayatımda o kadar rezil sütlü nuriye yemediydim. Onu geçtim bizim gibi göbegi olup yemek konusunda uzman kardeşlerin fikirlerini beyan ettiklerinde amatör ve lezzetten anlamaz diye bi fikirle aşşağılanıp bunun yapılışı böyledir denmeside garip. Sanki ilk defa yiyoruz. Saygilarla

Yorum Yap