Ürün İnceleme

Kaspersky 2011 Değerlendirme

kaspersky2011Şu yazımda Kaspersky 2010 için en ucuz lisans yolunu açıklamıştım. Kaspersky’ın lisanslı kullanıcısı olarak 2011 ingilizce sürümünü inceledim. Öncelikle şunu belirteyim 2009 lisans kodu alarak 2010 sürümünde aktive ederek kullanmıştım. 2011 sürümüne yükseltmek için ise yeni sürümü www.kaspersky.com.tr üzerinden indirin. Ve yükleyin. Yeniden başlattığınızda daha önceden girdiğiniz aktivasyon kodu ve en son güncellediğiniz veritabanı da aynen devam edecektir.

Kısacası kaspersky 2009 lisansını ucuza alıp 2011 sürümünde kullanabilirsiniz. Kaspersky Internet Security’nin henüz türkçe sürümü çıkarılmamış.  İngilizce ile aranız iyiyse indiirp kullanın. 🙂

Program Arayüzü

Kis 2011 arayüzü 2009 a göre daha hafifletilmiş. Aero butonlar kullanılmamış. Daha sert ve hızlı butonlar var diyebilirim. Kaspersky 2009 sürümünde tam tarama yaptırdığınızda bilgisayarınız ısınmışsa taramayı durdurmanız mümkün olmuyor. Durdur butonuna bassanız da durmuyor takılıyordu. Kaspersky 2011 de bu sorun giderilmiş.

Güvenli Gezinme

Safe Run” bölümü ise en önemli yenilenen modülü diyebilirim. Gerçekten çok iyi bir geliştirme yapılmış.

Safe run for applications özelliği uygulama çalıştırırken sizi güvenli olarak izlemeye başlıyor. Ekranınız kapanıp yeni oturum açılırmış gibi güvenli kaspersky modu açılıyor. Switch ikonuna tıklayarak tekrar eski masaüstünüze dönebiliyorsunuz.

Bu özelliği ne için kullanabiliriz?

Örneğin internetten bir program indirdiniz. Bilmediğiniz ve deneme amaçlı kurmak istediğiniz bir program olabilir bu. Safe run modundayken kurulumu sanal bir alana yapıyor ve programı çalıştırıyorsunuz. Güvenli değilse zaten kaspersky sizi uyarıyor. Güvenli ise bu moddan çıkıp asıl masaüstü ekranınıza gelip programı kurabilirsiniz.

Özellikle içerisine keylogger yerleştirilen exe leri bu modda denemek sizin için en güvenli yoldur.

Safe Run for Websites modülüne tıkladığınızda güvenli bir tarayıcı ekranı açılıyor. Etrafında yeşil bir çerçeve çıkıyor. Bu moddayken rahatllıkla gezinebilirsiniz. Tehdit durumunda sizi hemen uyaracak ve pcnize herhangi bir truva atı inmemiş olacaktır. Çok önemli bir özellik. Devrim niteleğinde. Sanal windows u hayata geçirmişler. 🙂

Zararlı yazılım tarama özelliği 2011 sürümünde de mevcut. Arayüzü değiştirilmiş. Daha hızlı bir tarama sağlıyor. İnternet explorer da açılış sayfası kitlenmesi, klasörlerin farklı pencerede açılması gibi sorunları anında çözüyor. Eskiden kayıt defteri ile uğraşırdım ama şimdi Kaspersky kurmak yetiyor.

Ebeveyn kontrolü daha önplana çıkarılmış ve oturumlar için  bunu aktive etmeniz mümkün. Yeni bir araç olarak gizlilik süpürme aracı eklenmiş.

Kaspersky antivirüs programını diğer antivirüs programlarından ayıran en önemli özellik anlık dosya taraması. Bu bilgisayarınızı yavaşlatabilir ama korunmanızı maksimuma getirir.

Bu sürümde dosya değiştirilme tarihleri,kayıt defteri giriş tarihleri kontrolü ile de farklı sızıntılar engellenebiliyor. Rootkin konusunda da gelişmiş modülü bu sürümde de aynen devam ediyor.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • İngilizcenin iyi olmasına gerek yok, Programı kurduktan sonra delete, delete dedinmi tamamdır 😀

Yorum Yap