Hayattan

Neden hep erkekler yer vermek zorunda…

yaşlandık

  Şehir içi seyahet için otobüse binmeyenimiz azdır. Malum otobüslerde genç, yaşlı,çocuk, hamile, gazi, engelli gibi birçok çeşit insan var. Bende birçok kişi gibi yaşlı ve kadınlara yer veririm. Ama nedense kızlar hiç oralı olmaz. Kalkıp ben de yer vereyim demezler. İstisnalar var tabi. Biz genciz yer veriyoruz kızlar da genç onlarda versinler…

Kız tarafında şöyle bir düşünce var: “Biz narin insanlarız ayakta durmaktan yoruluruz erkekler güçlü insanlar onlar yer versinler.” Bu düşünce iş hayatında değişiyor : “Biz kadınız diye neden eziyorsunuz? Biz de çalışmak istiyoruz! Haklarımız eşit olsun’” İşlerine gelince eşitlik derler ama bir yaşlı otobüse binince yüz çevirirler. Eşitlikse her yerde eşitiz. Hürmette her iki cins de  zaten aynıdır. Erkek ayrı kadın ayrı hürmet göstersin olmaz.

Size sesleniyorum ey kızlar! Sizlerde bir gün yaşlanacaksınız. Otobüste bir gün tek ayakta olan siz olacaksınız. Ve bir tane genç bir kız olacak ,bir genç! İşte o kızda size yer vermeyecek sizin yaptığınız gibi. Birşeyleri anlamak için yaşlanıp hor görülmek,ezilmek gerekir mi ki? Bence hayır.

Bu sorun sadece otobüsler için değil. Genel anlamda olan bir sorun. Çözmek için de herkes payına düşeni yapmalı.

Saygı gösterin ki saygı bulasınız.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap