Öğrendiklerim

Nedir bu onlinekolizm?

Aslında bunu bir soru olarak sormuyorum. Bir tepki olarak söylüyorum. Teknolojinin geliştiği bir gerçek ve gelişeceği de kaçınılmaz. Bundan rahatsız olmuyorum. Ama bizler neden gelişmiyoruz?

Neden bir chat sayfasından çıkamıyoruz?
Neden knight online dan vazgeçemiyoruz?
Neden bilgisayara her ne vakit oturmuş olsak da msn açmadan duramıyoruz?
Neden bir gün travian da köylerimize bakmadan yaşıyamıyoruz?
Neden bir level atlamak için saatlerimizi bedava diye harcıyoruz?

Bu nedenler saymakla bitmez,bitmiyorda. Bilgisayara bağımlılıktan bahsediyorduk önceleri ama artık online olmaya bağımlılıktan bahsedeceğiz. Bu online olma hastalığının bir de adı var: `Discomgoogolation` (dis-.com-Google-ation). Artık bir tutku haline gelmiş. Okuduğum haberlerde en çok bağımlılık olan ülke İngiltere. Genelde Türkiye bu tip şeylerde zirveye imza atıyordu. Bizden de kötüleri var. Bu iyi haber mi? -Tabi ki değil. Bundan herkesin kurtulması gerekli. Hastalık belirtileri de kısaca internete giremediğinde sinirlenme,terleme,başarı düşmesi,tembellik,yürümenin zor gelmesi … vb gibi belirtileri var. Ne kadar çok vakit harcıyoruz.

Kendimi değerlendirdim bu konuda. Yetiştirmem gereken bir iş varken msn açtığımda bu işi bitirme sürem 2 kat daha uzuyor. Birilerine yazma , takılma ihtiyacı duyuyorum bir şekilde.

Ne yaptım? Önce iş sonra sohbet ile bu süreci kısalttım.

Travian (browser games denilen bir oyun)gibi boş vakit öldürenlerin ortamına girmiştim. 2 yıl önce bunu net olarak bıraktım ve bir köy daha açmadım
Zaman zaman oyun için de vakit ayırdım. Ama level atlama bağımlısı olarak değil. Rahatlatacak kadar…
Bilgisayarı olmayan arkadaşlarımın evine gittim ve interneti unuttum.

Bu ve benzeri durumlar sizin de hayatınızda vardır. Frenimiz olmalı. Sadece firen değil sinya verip başka aktivitelere de geçmeliyiz şerit değiştirir gibi. Bazen aracımızı bakıma sokmalıyız tatil gibi,kitap okumak gibi. Yoğun olduğumuz yani yağmurlu bir trafikte işimize odaklanıp o yoğunluğu en kısa zamanda kestirmelerden de giderek atmalıyız.

Bazen sollama da yapabiliriz tabi ki

internet özgürlük gibi düşünülüyor ama internet bağımlığı bu anlama gelmemeli. Asıl bağımsız olduğumuzda özgür oluruz.

İnternete bağımlı olmayın ondan bağımsız olun.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap