Hayattan

Nilüfer Turizm’den bir telefon…

telefon Birkaç gün önce yazmış olduğum Nilüfer Turizm ve Kamilkoç karşılaştırma yazısını firmalara mail de atmıştım. 2 gün sonra mailime Nilüfer’den yanıt geldi. Daha önce atmış olduğum şikayet mailinin gelmemiş olduğunu söylediler. Ben de Ocak ayında İstanbul şubelerine attığım maili ilettim. Bugün halkal ilişkiler departmanından aradılar. Yaşadığım mağduriyet için özür dilediler. İstanbul şubesindeki hatadan kaynaklandığını ve yazdıklarımı yönetim toplantılarına kadar taşıdıklarını söylediler. İstanbul’daki bu kopukluk ve şikayet hattında nasıl konuşulması gerektiği umarım düzelir. Açıkcası bu hoşuma gitti. İlgilenilip dönüş yapılması gayet doğru bir hareketti. Bunun yanısıra birkaç konuda da taleplerimi ilettim. Ayrıca Kamilkoç daki gibi bir değerlendirme sistemi yapmalarını söyledim. Her ay yolculuk esnasında bu tip anketlerin yapıldığını öğrendim.

Kaliteli bir hizmet için en ufak bir görüş dahi değerlendirilmeli. Kamilkoç’tan henüz aynı hassasiyeti göremedim ama eminim geri dönüş olacaktır. Ayrıca servis probleminden dolayı yaşadığım maddi maduriyet üzerine de bir misafir bileti hediye etmeleri de çok zarif bir davranıştı.

Teşekkürler Nilüfer” diyerek sözlerimi noktalıyorum bugün.

Google

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

Yorum Yap