Genel

Tasarımcı Adayları İçin 10 İpucu

Hasan Yalçın’nın blogunda güzel ve kendim içinde faydalı bir bilgiyi buraya yazayım dedim.Tam 10 tane faydalı ipucundan oluşuyor bu yazı. Bilginiz olmayan konularda soru sormayı,müşteri görüşmelerinde not almayı,yaptığınız tasarımları başkalarına da sunarak geri bidirim kazanmayı, beraber çalıştıklarınızı tanımayı,çalıştığınız insanlarla sosyalleşmeyi, çalışırken düzenli çalışmayı,araştırmayı ve eleştirye açık olmayı tavsiye eden bir yazı okuyacaksınız.

10 – Sorular sorun

Yeni bir işyeri ve çalışma hayatı her zaman bireylerde çekingenlik yaratır. Yeni ortama uyum sağlamak için önce bilgi edinmeniz gerekir. Ancak bunu zamana yaymak güç olacağı için, belkide kullanabileceğiniz en kolay yöntem soru sormak olacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin. Bu sizin zeka seviyenizin düşük olduğunu göstermez. Daha çok bilgi edinmek için sorguladığınızın herkes farkında olacaktır. İşleyiş, tasarımlar, trendler, kişiler, müşteriler ve daha fazlası hakkında bol bol soru sorup bilgi edinin ve kendinize bu bilgiler ışığında bir yol çizin.

9 – Notlar alın

Bir tasarımcı olarak iş yerinizde bir çok kişi ya da kurum ile muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz. Herkesin size söylediklerini hatırlamak her zaman kolay olmayabilir. İyisi mi siz bir not defteri edinin. Hem aklınıza gelenleri oraya not alın ki bu tasarımlarınızla da ilgili olabilir, basit bir photoshop kısa yolu da olabilir. Ya da amir veya müşterilerinizin eleştiri ya da isteklerini de yine unutmamak için not alabilirsiniz. Ayrıca günlük hayatınızda da taşıyacağınız bir kalem ve not defteri sizin için çok faydalı olacaktır.

8 – Geri bildirim isteyin

Çalışmalarınız ve işyerindeki durumunuz hakkında geri bildirimler isteyin. Kişilerin sizin ve işleriniz hakkındaki fikirlerini dinleyin ve bunlardan kariyerinize olumlu yönde etki edecekleri seçerek kendinize dersler çıkarın.

7 – Sizinle birlikte çalışanları tanıyın

Boyut, departman ve çalışan sayısı olarak farklı firmalarda görev alabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız veya çalışacağınız insanlarla tanışıp ilişkilerinizi ve iletişiminizi geliştirin. Tasarımcısınız diye sadece tasarı grubu ile birarada takılmayın. Birlikte çalıştığınız farklı departmanlardan farklı kişilerle iletişim kurun. Bu sayede bu kişilere karşı ileride iş konularında daha rahat bir tavır takınabilirsiniz.

6 – Sosyal olun

Eğer junior bir tasarımcı iseniz muhtemelen iş hayatına henüz  atılmış yeni mezunsunuzdur. Sizin gibi genç birinin hobileri ve ilgi alanları firmanızda bulunan sizden büyük iş arkadaşlarınızla uyum göstermeyebilir. Bunun için sosyal olmaya bakın. Şirketin düzenlediği yada çalışanlarca organize edilen etkinliklere katılmaktan çekinmeyin. Bu sayede iş hayatınızın kalan kısmını biraz daha rahat geçirebilirsiniz.

5 – Düzenli olun

Bir tasarımcı olarak, büyük olasılıkla Photoshop ve Illustrator veya başka bir tasarım programı ile çalışıyorsunuzdur. Dosyalarınızı hatta katmanlarınızı bile organize bir şekilde düzenleyin. Hem çalışma alanınızı hem de işlerinizi düzenli bir şekilde koruyun. Tasarımcılar genellikle kendi başlarına buyruk, dağınık insanlar olarak algılanırlar. Oysa sizin işinizde düzenli biri olmak size hem zaman kazandırır, hem de işlerin içinden kolayca çıkmanızı sağlar. Karmaşık 207 katmanlı bir photoshop dosyası yerine, isimlendirilmiş 10 klasör içerisine düzgünce yerleştirilmiş katmanlarla çalışmayı sadece siz değil herkes ister.

4 – Araştırmacı olun

Tasarımcılar aslında hiç bir zaman tasarımla ilgilenmezler, daha doğrusu ilgilenmemelidirler de. Web teknolojileri ve sektördeki yenilikleri takip etmek bir tasarımcının görevi olmalıdır. Bu yenilikleri yeni yapacağı projelere yansıtarak daha güncel ve yeni model işler çıkarmayı bilen tasarımcılar mutlaka kariyerlerinde hızla yükselirler. Bu yüzden sektörde ve uzmanlık alanınızda olan her yeniliği takip etmeye çalışın.

3 – Malzeme ve araçlarınızı toparlayın

Kullandığınız tasarım malzemelerini düzgün klasörlerin içerisinde kolayca ulaşabileceğiniz şekilde arşivleyin. Resimler, fotoğraflar, ikonlar, fırçalar gibi tasarımlarınızda kullandığınız elementleri biriktirip arşivleyin. Bunları derli toplu tutmanın ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

2 – Eleştiri ve anlaşmazlıklara açık olun

“Herkeste başımıza tasarımcı kesildi!” Bu cümleyi söyleyeceğiniz zamanlar elbette olacaktır. Ama sizin görevinizin size gelen eleştirilerden ders alarak daha iyisini yapmak olduğunu unutmayın. Eğer ortada bir anlaşmazlık varsa işi neden ve nasıl yaptığınızı, niçin bu şekilde tasarladığınızı sağlam temellere dayandırarak anlatmaya çalışın. Tasarımcılık çok göreceli bir meslek kimi için çok hoş olan bir tasarım ve renkler bir başkası için berbat gözükebilir. Her şeyden önce bu gibi durumlara hazırlıklı olun ve sakin kalmayı başarın. Uunutmayın saçma olmadığı sürece herkesin fikri önemlidir.

1 – Görüşlerinizi ifade edin

İş konusunda fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin. Ancak haddinizi de bilin tabi ki. Genç bir tasarımcı olarak taze fikirlerinize herkesin ihtiyacı olacaktır. Düşüncelerinizi özgürce belirtmekten korkmayın. Ancak bunu yaparken ekipteki diğer kişileri kırmadan ve saygınızı kaybetmeden yapın. ekip çalışması denilen şeyde bu değil midir zaten?

Kaynak: http://www.hasanyalcin.com/tasarimci-adaylari-icin-10-ipucu/

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap