Püflükler

Toshiba Laptopların Geç Açılma Problemi Çözümü

toshiba A300 Toshiba markalı laptop sahibi birçok arkadaşımda karşılaştığım problemlerden biri de geç açılmasıydı. Vista yüklü gelen Toshiba A300 serisi laptoplarda Vista açılırken ekrana gelen Lütfen Bekleyiniz yazısı 90-120saniye bekliyordu. Bu problemi çözen veya araştıran pek kişi olmamış. Bir arkadaşıma aldığım laptopda da bu problem olunca konuyu biraz araştırdık.

Sorunun en büyük nedeni Toshiba Tempro programının kurulu olması olduğunu bulduk. Bu program sürücü güncelleştirmelerini denetlediği için her açılışta bu denetimi yapmakta. Bu yüzden açılma süresi oldukça uzamaktadır. Bu programı kaldırarak siz de hızlı bir Toshiba Vista kullanıcısı olabilirsiniz.

toshiba A300

25.03.2010 Güncelleme

Bu sorunla ilgili yaptığım araştırmalarda şu sonucu da gördüm. Bu yardımcı programı kaldırmak pil ömrü ayarlanmasını da etkiliyor ve pil ömrünüz performansa oranla daha az süre gidiyor. Tempro nun versiyon 2 sinde başlangıçta geç açılma problemi yok. Test ettim ve onayladım. Programın yeni sürümünü kullanmanız önerilir.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

14 Yorum var.

  • Vista yüklü hiç toshıba kullanmadım. Windows7 ve xp kullanıcıları içinde aynı şeyler geçerlimi acaba??

  • Kusura bakmayın yeni gördüm cevabınızı.Hayır hiç bir değişiklik olmadı.Hatta Tempro yu tamamen kaldırdım.Yine aybı.Açılması 4 dakikayı buluyor.Hala anlamış değilim..

  • Virüs programı olarak avast Internet Security 5.0 programını kullanıyorum. Açılıştaki programları isterseniz ekran görüntüsü alarak yollayabilirim.

  • konuyu gezerken gördüm ben temproyu silmiştim ve işe yaramıştı. Bir de açılış programlarına dikkat etmek gerek.

  • bendede böyle bilgisayar var…bende format atmayı düşünüyordum . ama önce bu temproyu kaldırıcam fakat bu programı kapatmak herhangi bir probleme neden olurmu bu programın amacı nedir?
    teşekkürler…

  • çok tşk ederim içinden çıkamadığım bir durumdu ve yazmış olduğunuz yöntemi deneyerek 3 dk da açılan pcyi 4 sn açtım çok tşk

  • merhaba denetım masasından program ekle kaldrdan kaldırlıo sanırım ama bnde denetım masasında ayrı bi program gıbı gozukuo yanı denetım masasına grdıgımde program ekle kaldr baglantı ses ve goruntu vs var ve toshıba tepro da burda gozukuo nerden kaldrabılırım yardımcı olursanız sevınırım tskler

  • benim bilgisayarım toshıba satellite c855 bende de aynı sorun var. tempro uygulamasına baktım bulamadım. nasıl yapıcam yardım edin lütfen.

Yorum Yap