Kafama Göre

Tüm bankalardaki hesap numaraları IBAN’ a dönüşüyor!

IBAN NEDİR?

Bankalardaki mevcut müşteri hesap numaralarının yerine kullanılacak olan IBAN (International Bank Account Number-Uluslar arası Banka Hesap Numarası), para transferinin hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesi amacıyla belirli bir standarda göre oluşturulan uluslar arası banka hesap numarasıdır.

IBAN ZORUNLU OLUYOR

10 Ekim 2008 tarih ve 27020 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan, 2008/6 Sayılı Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği gereği, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren para transferi işlemlerinde, göndericinin ve alıcının IBAN’ ının kullanılması zorunludur.

BANKA MÜŞTERİLERİ NE YAPACAK?

Hesabına para transferi yapılacak olan her müşteri, IBAN’ ını öğrenmek için hesabının bulunduğu bankaya başvurmalı ve IBAN’ ını almalıdır. IBAN’ ını alan müşteri, kendisine yapılacak para transferinde kullanmak üzere IBAN’ ını göndericiye bildirmelidir.

Para transferi yapacak olan müşteriler ise transferlerini gerçekleştirirken alıcının mevcut hesap numarası yerine IBAN’ ını yazmalı, bankalarına verecekleri transfer talimatlarında, alıcının IBAN’ ının bilmediği durumlarda, bankalarına işlem bazında yazılı beyan vermek suretiyle transferi gerçekleştirebilecektir.

NASIL KULLANILACAK?

1- Her banka, müşterisinin para transferine konu hesabı için IBAN’ ı üretmiş durumdadır ve müşterisine bildirir.

2- Parayı alacak olan kişi (ALICI) kendi hesabına ait IBAN’ı parayı gönderecek olan kişiye(GÖNDERİCİ) bildirir.

3- Gönderici, para transfer emrini kendi bankasına verirken alıcının IBAN’ ını belirtir.

4- Göndericinin bankası bu IBAN’ ı doğrular ve alıcının IBAN’ ına para transferini gerçekleştirir.

TÜRKİYE’DE IBAN’ IN YAPISI

IBAN, Türkiye’de 26 karakterden oluşmaktadır. İlk iki hane ülke kodunu belirtmektedir ve Türkiye için TR’dir. IBAN yapısı içinde ülke kodu ile birlikte banka kodu ve hesap numarasına ait bilgiler bulunmaktadır.

Değerlendirme:

Uluslararası platformda büyük kolaylık sağlayabilecek bir uygulama. Zaten 1 yıldır iban numaraları dekontlarda veriliyor. Artık tamamiyle iban’a dönülüyor. Ben gibi fazla bankada hesabı olanlar için ezberlemek zor olacak :) 25 karakterli olması ezberleme açısından zor. Tek bir iban altında tüm bankalar ortak hesap uygulamasına gidebilseydi çok iyi olurdu. Tabi bu da mümkün değil. Genel olarak geçilmesi zor bir uygulama olacak. Ama şube adı hesap numarası kavramları ile uğraşılmadan tek bir numara ile eft ve havale işlemleri yapılabilecek.

Bu yazının elektronik ortama geçirilmesinde katkılarından dolayı Hikmet’ciğime teşekkür ediyorum :)

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Iban çıktıda ne değişti merak ediyorum??
    İnternet bankacılığını sürekli kullanan biriyim ıbana hiç ihtiyacım olmadı şimdiye kadar

Yorum Yap