Kafama Göre

Google Kobi Günü Değerlendirmelerim

google kobi günü etkinliği

21 Nisan 2011 Google Kobi Günü etkinliğine katıldım. Bu yazımda seminerler hakkında notlar ve değerlendirmelerim olacak.

Google Kobi Günü Giriş

Sabah 9,30’da olması özellikle ben gibi Anadolu yakasından gelenler için tam bir eziyet oldu. Çalışanların da trafiğe dahil olması İstanbul’un trafik sorununu bu saatlerde malesef zorlaştırıyor. Lütfi Kırdar Kongre Salonu’na 09:25 gibi vardım. Girişte kimlik kartı verildi ve sonrasında firma kayıt,program akışı ve yemek fişlerini içeren kartlar verildi. Katılım oldukça fazlaydı. Geçen sene Google İnternet Reklamcılığı’na da katılanlar bu yoğunluğu fark etmişlerdir. Öncelikle geçen seneye göre mekanın kısa bir değerlendirmesini yapayım.

Geçen sene ki Google etkinliği Cevahir Kongre Merkezi’nde düzenlenmişti. Lütfi Kırdar çok daha geniş ve rahat bir ortama sahipti. Girişte Google’ın ön planda olan ürünleri için masalar oluşturulmuş ve her masada bu konuda uzman birer yetkili vardı.Soru sorduğunuzda laptoplar üzerinden uygulamalı gösterim de yapıyorlardı. Bu açıdan güzel düşünülmüş bu masalar.
Google Adsense
Google Adwords
Google Analytics
Google Rehber
Google Apps
Google Web Yöneticisi

Toplam 6 masa etkinlik için kobilerin hizmetindeydi. Kahve molalarında bende soru sorma fırsatı buldum. Web yöneticisi araçlarındaki bir sorunumu Pedro Dias’a anlattım. Tabi Türk olmadığını başta anlamamıştım. Direk Türkçe sorunca bilmediğini söyledi. 😀 Bende ingilizce olarak rahat bir şekilde anlattım ve anlaştık. Hemen 2dk sonrasında Moris geldi ve Türkçe olarak biraz daha fazla konuştuk diyebilirim. Cevaplar genelde yönergelere ya da yardım forumuna yönlendirme şeklinde. Biraz daha ilgilenebilinirdi diye düşünüyorum.

Bir eksiklikten de bahsedeyim. Geçen sene olduğu gibi bu senede Google defter ve kalemi verilecek diye bekliyordum ama bu sefer dağıtımı seminer başlamadan önce yapmadılar. O da hazırlıksız gelenler için biraz sorun teşkil etti diye düşünüyorum.

Google Kobi Günü Ana Oturumlar

Geçen sene de olduğu gibi bu sene de etkinliğin ilk konuşması 30 dakika geç başladı. 🙂 Alıştık artık. Bekleme aşamasında çevremde konuşanların konuşmalarını dinleyip kendime notlar çıkardım. 🙂 Çok gizemli ve yetenekli insanlar var. Çoğu da kendini göstermiyor diyebilirim.

İnovasyon ve Girişimcilikte Google Yaklaşımı konuşması Yonca Brunini (Google Güney ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Direktörü) tarafından yapıldı. Yonca kısaca Google’da inovasyondan bahsetti. Ana başlıklar şöyleydi:

 1. Büyük düşünmek
 2. Çalışanlarınızla tüm bilgileri açıkca paylaşmak
 3. Doğru insanlarla çalışmak
 4. İyi fikirler her yerden çıkabilir
 5. Verileri kullanmak
 6. Çok deneyip başarısızlıktan ders almak
 7. Uygun fiziksel ortamı oluşturmak

Yonca hanım burada Google’dan bahsetti genel olarak. YouTube Symphony Orchestra fikrinin yeni bir Google çalışanından çıkması ve güzel bir final yaptıklarından bahsetti. Buradan final videosuna bakabilirsiniz. Youtube’un bu kanalında farklı ülkelerden farklı insanlar bestelerini video olarak çekip yüklediler. Bu müzisyenlerin çoğu tanınmayan insanlardı. Bu 3000 eser arasından seçilen 101 müzisyen ile ortak bir orkestra kuruyorlar. Büyük bir sosyal etkinlik olarak tarihte yerini alıyor.
Google’da sadece başarılı insanların olmadığından işçi alımında başarısızlıklarından ders alıp toparlanan insanları da tercih ettiklerinden bahsetti. 5 yıllık süreçte 25 bin çalışana ulaştıklarından ve 600 bin başvuru aldıklarından da bahsetti. Büyümenin Google kapısını araladı kısaca. Google ofislerindeki eğlenceli ortamı da resimlerle gösterdi. Gerçekten çalışmak istenilecek bir ortam. Bende bir gün orada çalışabilirim. 🙂

Online Dünyada Fark Yaratmak konuşmasını Mustafa İçil(Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Pazarlama Müdürü) gerçekleştirdi. Mustafa Bey fark yaratan projelerden birkaç örnekleme yaptı.

Fatdrop.pr web sitesinin şişmanları zayıtlatma adına yaptığı site ve ürün kesinlikle tam bir fark oluşturmuş. Site aracılığıyla bir adet baskül alıyorsunuz ve her tartıldığınızda bunu site kullancııları ve twitter da otomatik yayınlanmış oluyor. Böylece insanlar size psikolojik baskı yapıyor. 🙂

Borders.com un bir başka kitap satış tekniğinden bahsetti. Yazar ilk bölümü yazıp insanların okuması için yayınlıyor ve devamını kullanıcılar getiriyor. Her bölüm yazar tarafından değerlendirilip kullancı hikayelerinden toparlanıp yazılıyor ve her bölüm ücretli olarak satışa çıkıyor. Böylece bir kitap online olarak oluşuyor ve satılıyor.

CrowdSpring sitesinde bir tasarım yaptırmak için 100 kadar farklı fikir alanan bir ortamın nasıl oluşturulduğu fikrinden bahsetti. Farkındalık adına güzel örneklerle sunumu tamamlandı.

İşletmeler icin Google Çözümleri ve Başarı Hikayeleri konulu konuşmayı Sandeep Menon ( Google Avrupa, Orta Doğu ve Afrika KOBİ Pazarlama Müdürü) yaptı. Konuşmayı kulaklıkla Türkçe tercüme olarak dinledim. Teknik olarak bir problem yoktu. Kendisi bilindik başarı hikayelerinden olan Çiçekepeti ve Tufan Tesisat örneklerini verdi. Bu konuşma açıkcası pek hoşuma gitmedi. Bilindikler….
Google Apps ile İşletme Çözümleri sunumunu Zeynep İnanoğlu yaptı. Google Apps kapsaamında ilk akla gelen hizmet firmaya özel alan adının mail alt yapısını Gmail ile sağlamak geliyor. Böylece 25gb web alanı her bir çalışanınıza verebiliyorsunuz. Google Apps’in bir güzel önemli özelliği de Documents. Google Döküman sayesinde şirket çalışanlarına bir dökümanınızı paylaşıp üzerinde düzeltmeler yapmasını sağlayabiliyorsunuz. Eskiden bir dökümanı maile atıp sonrasında düzeltilmiş halini tekrar geri atmasını beklerdiniz ve bu şekilde 10-15 mailleşme olurdu. Şimdi ise bu uygulama ile bu sorunu çözmüşler. Ortak bir havuzda döküman paylaşımı gibi bir fikir bulmuşlar. Ayrıca Gmail üzerinden görüntülü ve sesli konuşma ile de telefon olmadan birçok çalışanınıza ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kobiler için de güzel bir tavsiye listesi çıkardı.

İnternet’e Taşınıan Kobi’ye 7 Tavsiye

1-İşletmenizi buluta taşıyın.
2-Blogunuzu iletişim stratejinizin merkezine koyun.
3-Google arama trendlerini kullanarak mesajınızı geliştirin.
4-Blogunuza ve sitenize daha fazla trafik çekin.
5-Ziyaretçilerle görsel bağlantınızı güçlendirin.
6-Google Rehber’de yerinizi alın.
7-Trafiğinizi ölçün ve mesajınızı optimize edin.

Bunların açıklamalarına biraz değineceğim. Bulut Bilişim ile kastedilen Google Apps ürünü. Yukarda da bahsettiğim gibi işletmeler için harika çözümleri var hem de ücretsiz. Google bile geçen senenin sonlarında blog açarak ziyaretçileri ile iletişimini biraz daha arttırdı. Blog konusunu ben Amaç Dizayn için 2009 yılında başlatmıştım.İlk yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Blog açarak özellikle 4-5 aylık bir çalışma ile sıralama konusunda da çok iyi yerleri getirmişti siteyi. Seo amaçlı da önemli.

Kahve molası verdik.
Google’ın Gözünden Web Siteleriniz konulu konuşmayı Moris Kastro (Arama Kalite Uzmanı) & Pedro Dias( Arama Kalite Analisti) beraber yaptı. Pedro Google’a yeni katılmış ve gayet enerjik. Google’ın siteleri nasıl indexlendiği, hangi tipte siteleri daha iyi okuyabildiklerinden genel olarak bahsettiler.
Google site indexleme yöntemi
Web yöneticisi araçları kullanarak çözülecek şu sorunlardan bahsedildi:
1-Sitem saldırıya uğradı ne yapabilirim?
2-O sayfamın Google’da olmasını istemiyordum aslında.
3-Sitemi tekrar yapılandırdım ve gelen trafiğim düştü.
4-Eski SEO danışmanım yönergelere aykırı teknikler kullandı. Sitemi dizininize nasıl ekleyebilirim?
5-Rakiplerim yönergelerinizi ihlal ediyor bu durumu Google’a nasıl bildirebilirim?

Google site yönergeleri ve yardım forumu üzerinde duruldu. Bazı tüyolar verdiler. Örneğin ziyaretçiler sitenizi bulmak için nasıl düşünür ve neleri aratır bunları düşünüp bu kelimeleri sitede kullanmanın gerekliliğinden bahsettiler.
Başlık etiketleri,alt değerleri ve açıklamaların tanımlayıcı ve eksiksiz olması gerekiyor. Resimlerinizi siteye yüklerken Google’ın tanıması için onlara alt değeri ile açıklama yazmanın ve resim adını onu tanımlayan en iyi ismi yazılarak kaydedilmesinin Google görsel aramalarından ziyaretçi çekmede de avantajlı olduğunu anlattılar.

Google’ın site yöneticileri için hedefleri ise şöyle:
1-Tarafsız ve en ilgili arama sonuçları
2-Daha fazla bilgi ve daha kullanışlı web siteleri
3-Dizinimizde daha kaliteli web siteleri
4-Web sitelerini daha iyi anlamak yani onları daha iyi idare etmek

Daha sonrasında Google’ın sitelerimizde neleri iyi görüp neleri iyi göremediğinden bahsetti Pedro. Bu da aslında güzel bir konu. Çünkü 2 yıl öncesine kadar Flash web siteleri her zaman prestij ve kaliteyi yansıttığı düşünülerek firmalarda daha fazla tercih ediliyordu. Etkinliğe gelen kobilerin belki de birçoğunun durumu hala aynı olabilir. Sonuçta sitemizden ticari ya da marka adına bir hedefleme sonucu çıkar bekliyorsak okunabilir siteler yapmak ya da yaptırmak durumundayız.

Google botları sitenizde neleri iyi görüyor?

 1. Html kodlarını
 2. Excel,Word ve Pdf dosyalarını
 3. Gelen ve giden bağlantıları
 4. Bağlantının adını
 5. Meta etiketlerini (başlık,açıklama)

Google botun daha az anladığı biçimler

 1. Resim,ideo gibi yazı olmayan türler
 2. Flash (Tamamında değil okuyabilme özelliği var belli yerlerde)
 3. Javascript ve Ajax

Bu seminerden sonra bu kadar bilgiden sonra herkes gibi bende çok acıktım ve hemen yemek bölümüne geçtik. 🙂

Google Kobi Günü Öğle Yemeği

Kobi günündeki yemek menüsünden bahsedeyim biraz: Yemek torbamızda 2 adet sandviç, 1 elma, 1 meyve suyu, 1 top kek, 1 minik ruffles vardı. Bu sene gazlı içecek tercih etmemişler. Seminerlerde pek hoş olmayan gaz durumlarını düşünmüşlerdir sanırım. 🙂

Google Kobi Günü Öğleden Sonra Oturumlar

Öğleden sonraki oturumları 2ye ayırmışlardı. Başlangıç-Orta düzey ile İleri düzey olarak bölmüşler. Ben başlangıç ve orta düzey olan seminere A salonunda katıldım. Bilgilerimizi tazeledik ve ekledik.

Google AdWords konulu sunumu Aslıhan Ulutaş (Ürün Pazarlama Müdürü ) sundu. Açıkcası sunumunu beğenmedim. Akıcı değildi. Takılmalar vb durumlar bu tip bir seminerde asla olmamalı.
Adwords seminerinde kısaca nelerden bahsedilğini söyliyim:

 1. Adwords ile reklam vermek
 2. Reklam sıralaması
 3. Hesap yapısını optimize etmek
 4. Kaliteli reklam hazırlama teknikleri
 5. Anahtar kelime seçimi
 6. Performansı izleme
 7. Raporlama

Adwords reklam metni hazırlama tüyolarından bahsedildi kobilere. Reklamda ilgiyi çekmek en önemli kısmı. Özel teklifler ,indirimler ya da kargo ücretsizdir şeklinde vurgular her zaman doğru müşteriyi çekmede doğru bir adım oluyor. Aksiyon hareketleri ile ziyaretçiyi tetikleme çalışmaları da yapılabilir. Hemen al,Kampanya bitmeden başvur gibi ifadelerden bahsediliyor. Marka adını da özellikle marka satanların kullanması da önemli.
Güzel bir ipucu ve istatistikte verildi.
Adwords de reklam verirken tek kelime üzerinden reklam vermek 2 ve 3 kelimelik reklam sorgularına göre daha az. Bu nedenle reklam verirken sadece TTNET yazıp geniş eşleşme yapmamak laızm. Alakasız sonuçlar veya alakasız tıklamalar alabiliriz.” Ttnet şikayet” aramasında reklamınızın çıkması ve tıklanması size hiçbirşey kazandırmaz aksine kaybettirir. Boşa tıklamalarla paranız da boşa gider. Dar ve sıralı eşleşme tekniği geri dönüş anlamında çok daha etkili. Sonrasında negatif kelime kullanma da işinize yarayacaktır. Özellikle geniş eşleşme kullananlar şikayet,iptal,abonelikten çıkma giibi kelimeleri negatif belirleyebilir.
Kalite puanı kavramından bahsedildi. Geçen sene kalite puanında uzun süre reklam vermenin etkili olduğundan bahsetmediler. Bu sene Google gerçek ve duygusal yüzünü net bir şekilde ortaya koydu. 🙂 Sonuçta devamlı reklam veren Google için bir artıdır. O da kalite puanına katkıda bulunarak devamlı müşterilerine bir jest yapıyor.
google kobi günü : Adwords sunumu
Kelime seçiminde benzer ifade seçimi farklı aramalardan da müşteri kazanabileceğimiz anlımına geliyor. Ayrıca hedef kelimelerde sesli ve sessiz harf kullanımı da önemli. Çünkü bazı insanlar ingilizce klavye kullanabiliyor. “ı,ş,ğü,ö ” gibi sesli harfler.
Raporlama ve dönüşüm izleme aracından da bahsedildi. Fazla değinmeden devam edeyim.

Google Görüntülü Reklam Ağı konusundan Can Demirezen ( Görüntülü Reklamlar Hesap Yöneticis) bahsetti. Görüntülü reklamların çok daha etkili olduğunu ve metin reklamlara göre çok daha iyi olduklarını söyledi. Google kendi içinde de bir yarış içerisinde. Buradan anlıyoruz. Özellikle video reklam ve viral reklam tekniği ile elde edilen başarılar bu farkı da ortaya koyuyor. İnsanlar özellikle video izleme konusunda çok istekli. Facebook fikri ile bu çok daha fazla arttı. Video izleyen fazla okumayan bir toplum haline geldik bunu da kullanmak gerekiyor.
Google Analytics konuşması ile kahve molasından önceki son oturumu Mahir Erkan( Perakende & Teknoloji Sektör Yöneticisi ve Google Analytics Ürün Uzmanı ) yaptı.

Google Kobi Günü Videoları

İlk video olarak Google Kobi Günü başlangıcındaki introyu seçtim. Gerçekten güzel hazırlanmış bir tarihi büyüme özeti olmuş.

İkinci video ise Google Kobi Günü’nde kahve molalarındaki fon müziği. Gerçekten hoş bir müzik. Google paylaşır umarım. 🙂

Google Kobi Günü Resimleri

Google KOBİ Günü 21 Nisan 2011

İnovasyon ve Girişimcilikte Google Yaklaşımı – Yonca Brunini

Google AdWords- Aslıhan Ulutaş

Online Dünyada Fark Yaratmak – Mustafa İcil

Google Analytics- Mahir Erkan

Google Görüntülü Reklam Ağı- Can Demirezen-

Google Görüntülü Reklam Ağı (İleri Seviye)- Cozi Namer

İşletmeler icin Google Çözümleri- Sandeep Menon


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

10 Yorum var.

 • Bilgilendirici bir yazı. En azından bu etkinlikte neler olmuş sade bir dille ve özet olarak öğrenmiş olduk..Klavyene sağlık…

 • Merhaba.
  elinde diğer videolar da varsa. özellikle kapanış oturumunda iphone ve android ile yapılan testlerin olduğu konuşmanın videosu lazım bana.
  varsa internet ortamında paylaşırsan çok sevinirim.
  Teşekkürler.

 • daha kaç yıl oldu ki. bu kadar kısa sürede gelişen ve dünyadaki büyük firmalar arasından kendine liderliğe yaklaşan sıraları seçen bir google. o kadar dikkatli ve sistematik çalışıyorlar ki. ekip elemanlarını kabiliyetli insanlardan oluşturuyorlar. bir anda küreselleştiler. tebrikler. videolar harika. ben açıkcası sonsuza kadar devam etmesini yepyeni iş alanlarıyla firmalarla anlaşarak insanlara istihdam sağlamalarını diliyorum.

Yorum Yap