Öğrendiklerim SEO

“Seo Uzmanı Aranıyor” İlanları

İnternet kullanımı geliştikçe sektördeki iş alanları da gelişmeye devam ediyor.  Seo uzmanlığı ya da arama motoru uzmanları için internet yeni bir iş kapısı oldu diyebilirim. Bu yazımda seo uzmanlığından bahsetmek yerine bu alanda aranan elemanlara nasıl çalışma şartları sunulduğundan bahsedeceğim.

Kariyer.net, Yenibiris.com gibi iş ilanı arama sitelerinde “seo” kelimesinde aramalar yaparak seo uzmanı arayan ilanlara ulaşmanız mümkün. Bu ilanlardan birkaçına başvurdum ve bir  firma görüşmeye çağırdı. Firma belirli bir sektörde isim yapmış bir firmaydı. Kısacası bütçe problemleri yok. Ortalama 5-6 eleman almayı planlıyorlarmış. Yaklaşık 1 saat bekledim diyebilirim görüşmeler toplu ve uzun soluklu yapılıyor. 6 kişi daha bekliyordu. Ve görüşmeye girdik. Görüşme detaylarına fazla girmeyeceğim önemli olan bu sektördeki insanlara sunulan şartlar.

1500 tl maaş+yemek için sizden beklenilen çalışma süresi haftada 6 gün,günde 10 saat çalışma. Seo uzmanı olarak çalışan kişiler site içi optimizasyon ve backlink çalışmaları ile kendi tecrübesini birleştirerek bir sitenin hedeflenen kelime/kelime gruplarında arama motorlarında (genellikle Google tercih edilir) yükseltme çalışmalarını yürüterek sağladığı ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek için çalışır. Özetle seo uzmanları ne amaçla çalışır kısmından bahsetmiş oldum. Peki şartlar gerçekten uygun mu?

Günümüzde iş arayan insan sayısı çok olduğu için firmaların yaptığı hedefleme de onları sömürmeye yönelik oluyor. Şöyle ki:

 • Düşük maaş
 • Yüksek performans
 • Uzun çalışma saatleri

Arz talep ilişkisi iktisatta çok kullanılan kavramlardandır. Bir ürünün arzı düşük ise talep artar ve ürünün fiyatı yükselir. Arzı fazla ise talep azalır ve fiyat düşer. Burda işçi ve iş veren farklı taraflarda. Talep eden iş verendir hizmet sunan da işçimiz yani bu yazıda seo uzmanlarıdır. Çok fazla bu alanda iş arayan kişi olduğu için firma içlerinde en kalitelisini yüksek çalışma saatleri ve yaptığı işe göre düşük bir maaşla çalıştırmayı hedefliyor. İşte yanlış olan nokta burası.

Ben şahsen bir seo uzmanının bir firmaya ne kadar maddi gelir sağlayabileceğini az çok tahmin edebiliyorum. Firmaların neden internete yatırım yaptığı da bunun bir göstergesi. Görüştüğümüz firma zaten farklı sektörlerde ciddi paralar kazanan bir firma ama ben kazanırken çalışanım da fazla kazansın demiyor. Ortalama ya da ortalama altında kazansın verilene razı olsun inşaat işçisinden fazla farkı olmasada olur deniliyor. Bu zihniyetin değişmesi gerekiyor. Ben şahsen gittiğim yerlerde şunu belirtiyorum : Haftasonu çalışılmamalıdır ki web sektöründeki kişi o zamanı deşarj olabilmek,dinlenebilmek, zihnini açık tutabilmek için harcasın ve haftabaşı işe başladığında daha performanslı bir şekilde çalışabilsin. Bu isteğim sadece kamuda mı geçerli? Yani haftasonu çalışmamak için kamuda mı çalışmak gerekir? Özel sektör kalitesi düşük çalışma şartlarında çalışmayı mı gerektirir?

Yaşam kalitesi ve insan kalitesi için daha uygun şartlar olmalıdır. İşsiz çok diye ne iş olsa yapar bunlar mantığında günde 10 saat çalıştırmanın neresi uygarca merak ediyorum. İnsanlar kendisine zaman ayırmasın sadece benim için çalışsın. İş verenin düşündüğü taraf bu. Peki senin 1 ayda kazandığın parayı 2 haftada daha az çalışan şartları daha uygun olan bir elemanın sana kazandırsa hayır dermiydin?

Şahsen ben bir firmaya farklı fikirler katabileceğimi biliyorum. Ama bu sektörde aranan kişiler standart işleri yapacak ve uzun süre bilgisayar başında robot gibi kalacak insanlar. Google’ın ofislerini birçoğunuz internetten görmüşsünüzdür. Bu ofislerde oyun salonundan uyuma odalarına kadar her türlü rahatlık düşünülmüş. Çalışanların keyifli vakit geçirebileceği alanlar olduğu gibi spor yapabilecekleri sağlıklı çalışma şansları da oluyor. Bu bahsettiğim bir iş yeri için çok abartılı gelebilir ama şu an Google dünya lideri bir firma değil mi? Bunu profesyonel kişileri çok iyi şartlarda çalıştırarak sağladı ve sağlamaya da devam ediyor. Türkiye’de iş yerlerinden bunu bekleyemeyiz ama bu standartların %10 yanından geçsek o da yeterli.

Seo uzmanı aranıyor” ilanı veren firmalara şunu söylemek istiyorum özetle: Siz kazanırken yanınızda çalışan işçiye de kazandırın ve daha normal çalışma saatleri sunun ki kaliteniz artsın. Hep ben kazanayım, daha çok kazanayım mantığını bırakın. Kaliteli fikirler kaliteli insanlardan çıkar. İşinizi daha da geliştirmek istiyorsanız insanlara değer vereceksiniz.  Kaliteli insanlar yanında çalışan ortalama bir seo uzmanı bile çalışma şartlarından memnun olduğu için Nasıl bende fikir üretebilir firmama kazandırabilirim ” diye düşünmeye başlar. Hiç beklemediğiniz bir elemanınızdan çıkan bir fikirle cironuzu katlayabilirsiniz de. Bu söylediklerim afaki şeyler değildir. Severek çalışmak her zaman çalışılan yeri de yükseltir iş vereni de yüceltir.

Umarım aradığınız işi bulursunuz…


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

11 Yorum var.

 • Emre, söylenecek söz bırakmamışsın. Hepsine imzamı atarım. Türkiye’nin malesef her alanda gerçeği bu. Çalışanları sanki limon gibi sıkıp bırakmak üzerine.O adam sana hem daha faydalı olacak hemde işlerin emin ellerde yürüyecek.Bazıları işlerine geldiği vakit Ab normları işlerine geldiği zamanda Türkiye gerçeği diyor. Zaten herşey adil olsa sorun kalmayacak. (Nerden nereye geldik!)

 • Makalenizi baştan sona okudum ve birde işveren gözünden değerlendirmek istedim.Tabi yayınlayacağınızı düşünerek…

  Öncelikle sektörünüzü siz daha iyi biliyorsunuz,birçok kişi seo uzmanı olduğunu iddia ediyor ve aynı zamanda ücreti işi ortaya koymadan talep ediyor en azından yarısını talep edenlerde var tabiki… Ama ortaya bir iş koyamadığında terimsel birçok kelimeden bahseden laf hokkabazlarıyla dolu bir sektörün çalışanlarısınız.Ayrıca sektörde birinci sayfa garantisi veriyorsunuz ve birçok sektörde 1.sayfada olmak yetersiz kalıyor ve ilk 3 garantisi vermeniz gerekiyor.Bunu verecek kadar iyi olmalısınız,çünkü ilk 3teki sitelerde seo yapıyor ve onları geçemedikten sonra iyi olmanız sadece ego tatmini,daha fazlası değil!Freelancer çalışmaya gelmiyorsunuz, parayı alıp kaçıyorsunuz.(Şahsınız adına söylemiyorum,genel bir açıklama yapıyorum,lütfen yanlış anlamayın.)Tam zamanlı çalışmada ise bir şey vermeden yüksek maaş beklentisi içindesiniz ve en büyük yanılgınız bu.Ticaretle uğraşan hiçbir iş adamı verdiğinizin karşılığını karşılıksız bırakmaz.Ne olduğunuzu gösterin ve karşılığını alın demektir aslında başlangıçta size verilen o düşük ücret!Ama biraz sebat etmek zor geliyor,yıllar yılı edindiğim bilgilerin karşılığını hemen alayım diyorsunuz,ama emin olun böyle bir sektör yok.Bu seo hizmeti veren sizler içinde geçerli.
  Çevremizde işini düzgün yapacak birçok firma seo uzmanı arıyor ve herkes bulamamaktan yakınıyor.Çuvaldızı birazda kendinize batırmanız gerekiyor.Benim anladığım bu sektörde ya işini adam gibi bilen kişiler yok veya çok az sayıda veya kendinizi pazarlama konusunda sıkıntı çekiyorsunuz.Her iki durumda da suçlu siz oluyorsunuz.

  Sonuç olarak kendinizi haklı çıkartacak arabesk söylemler yerine neden birçok firma varken ben 1500 TL + SSK iş toplantısına gitmek zorunda kalıyorum ve neden 2000-25000 TL beklentisi içindeyim diye kendinize sormanızı rica ediyorum.

  Ayrıca benimde iyi bir seo uzmanına ihtiyacım var ama bunu bir yarışma düzenleyerek mi test edeyim yoksa başka yöntemler mi bulayın bir türlü bulamadım.Ancak dürüst çalışkan ve işini layıkıyla yapmaya çalışan ve ortaya bir sonuç koymaya çalışan biriyle sürekli çalışmak isterim.Tek bir projelik değil sürekli bir çalışma ve sürekli bir gelir için bana ulaşmak isterseniz şahsi msn adresim: serkan2245@hotmail.com

  • İş veren açısından değerlendirmeniz tabi ki doğru. Az maaşla başlasın sonra hakkını alır mantığına katılmıyorum çünkü bu alanda çalışan arkadaşlarım var firmayı iyi yerlere taşısa da hadi sana zam yapalım diyen bir patron henüz görmedim. Belki prim usulü teşvik edenler olabilir.
   Bir başka konu ise şu tek kelimeden oluşan anahtar kelimelerde ilk 3 te olmak ile orta rekabetli 2 kelimeden oluşan kelim gruplarında ilk 3 te olmak bazen çok daha avantaj sağlar. Müşteri getirisi fazla olur. 1. seçeneğe ayrılacak zaman ve naktin 2. seçenek seçildiğinde %30 daha karlı olabilirsiniz. Bunun için seo uzmanı arkadaşa da fikrini sormak, strateji belirlemesi için zaman vermek lazım.
   Seo danışmanlarından beklenen sihirbazlık. Gelsin elini dokunsun 2 aydaköşeyi dönelim.
   Nasıl seçersiniz ?
   On page seo konusuna önem veren ve sadece bu çalışma ile başarılı referanslar sağlamış kişiler bence 1 adım öndedir.
   Dürüst, çalışkan olmak bu sektörde takdir edilmiyor. Dürüstsün, çalışkansın ama hızlı sonuç vermiyorsun bana o yüzden senle çalışamayız şeklinde bir bakış açısı var.
   Gerçekten bu alanda iyi biri 2500 tl ye çalışmaz. Çünkü zaten kendine ait belirli siteler vardır ve bu geliri onlardan sağlıyorlardır. Belki gelir kriteri de seo uzmanı seçerken işinize yarayabilir.

 • şu patronun adı Ö. G. olan firma mı onlar kan emici yarasadır uzak durun onlardan aman aman paranızı da vermezler

 • Aslında işin özü şurada; sanayi devriminde olduğu gibi hala çalışanlar “gider” kalemi olarak görülüyorlar. Hele ki teknoloji şirketlerinin de bunu devam ettirmesi manidar.

  Çalışanlar “gider” değil “sermaye”dir. Ofise aldığın bilgisayardan, kiraladığın sunucudan çok daha değerlidir. Şirketin katma değeridir. Vizyon sahibi bir insan, esnaf kafasını taşıyan 100 insandan daha fazla fayda sağlar.

  Hele ki konu SEO olunca, bu kişinin 2 gün dinlenmesi, 3 gün kendini eğitmesi, 2 gün de çalışması lazımdır. Burada 2 gün kendini eğitmesi demek işten kaytarma veya işe gitmeme olarak algılanmamalı. Ama ben kendimi geliştirmiyorsam ne kadar faydalı olabilirim?

  Hatta bu tip çalışanlara haftanın bir çalışma gününü “hobi projesi” adı altında yapacakları projeler için ayırmalı. Biliyorsunuz Gmail’de bir hobi projesidir ki şimdi tüm Google servisleri bu hizmete bağlı durumda.

  İş ilanlarında referans da istiyorlar. Kaç siteyi 1. sıraya çıkardın? Bu nasıl soru? Çıkarmışsam da şu an inmiş olabilir. Bunun devamlı bir süreç, iş süreçlerinin tamamında dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu kavranamıyor.

  Ben güncel SEO trendlerini takip etmiyorum. Arama motorunun rahatça gezebileceği bir sistemin nasıl olması gerektiğini biliyorum veya diğer bilgileri kullanmıyorum diyelim.

  Kendi blogumda da yaptığım şu; yazımı yayınlıyorum, facebook ve twitter hesabımda paylaşıyorum ve bitiyor. Site içi çapraz bağlantılarım bile yok. Ama ben şuan yapabildiğimin en iyisini ve hiçbir zaman değişmeyecek kuralı uyguluyorum; Yazılarımı 1 makale okuyup değil, bazen 5 kitap okuduktan sonra yazıyorum. Günlük tecrübelerimi, kişisel deneyimlerimi katıyorum. Bir yerden kopyalama ve aşırma yapmıyorum. Zaten yapsam bundan ne zevk alırdım ki?

  Firmaları biraz daha akıllıca davranmaya davet ediyorum.

 • Seo Uzmanı değerlidir. Daha doğrusu firmanın Pazarlama bölümünü geliştiren, yürüten kişiler değerlidir. Bana göre evrak işi yapan ofis elemanından, pazarlama elemanı eşit değildir. Tabii bu bir sistemdir. Ekolojik sistem gibidir. Her eleman bir parçadır ama bir bütünü tamamlar. Zeki kişiler akıllı pazarlama yöntemleri geliştiren ve aktif şekilde kullanan insandır. Digital pazarlamada akıllı, aktif insanlar ister. Benim hedefimde İnşallah SEO firması kurmak, bir siteyi Türkiye’nin ve ilerleyen zamanlarda Dünya markası yapmak var. Elimizdeki finans az ama Allah’tan umut kesilmez.

  Şahsen Personel Alacak Olsam Şu İmkanları Sağlardım.

  1) 8 Saat Çalışma
  2) 2000 TL maaaş + Prim
  3) Ayın Personeli Seçimi Tatil Ödülü veya Para Ödülü
  4) Yeni fikir üreten kişiyi azda olsa resmi olarak şirketten hisse verme ( ortak yapma )
  5) Özel Günlerinde Hediyeler ( Doğum Günü, İşe Başlama Yıl Dönümü )
  6) Hedeflenen Projelerde ve büyüme oranını yakalamada teşvik primi.
  Diyeceksiniz kurmadan önce herkes bu vaatleri verir. Hayır gerçek Lider çalışanın ve şirketinin ihtiyaçlarını belirler ona göre yolunu çizer.

  • Aslında matematik belli. Ekip arkadaşına yatırım yap pastadan paydan birden fazla dilim kap. 🙂
   Yazdığınız maddeler bir SEO uzmanı için gayet ideal ve mantıklı.

Yorum Yap