Photoshop

Fotoğraflarınıza Retro Efekti Verin

Çektiğiniz fotoğraflara reto efekt vermek ve ayrıca üzerine farklı efektler de eklemek istiyorsanız XnRetro programını önereceğim. Retro efekt nedir sorusunu da kısaca yanıtlayayım. İnternette bununla ilgili Türkçe bilgi yok. Sadece nasıl yapıldığını gösteren bilgiler var. Aslında retro kavramı tasarım tekniği ile anılır. Retro tasarıma sahip  (örn: https://www.kazanmakmak.com.tr/) web siteleri ile retro da tasarım dünyasında duyulmaya başlanan bir terim. Açılı çizimler ile farklı bir tarz da denilebilir.

Photoshop kullanmayı bilmeyen kullanıcılar için basit bir programla nasıl retro efekti vereceğinizi anlatacağım.

Retro efekt nedir?

Fotoğraflara renk yıkaması yapmak ve ışık efektleri eklemek retro efekt anlamına gelmektedir. Photoshop kullanıcıları tarafından renk katmanları uygulamak olarakta bilinir. Satürasyon ve Hue bölümleri ile bu efekti vermeniz mümkün.

Retro efekti eski film görüntülerini yakalamak farklı karizmatik bir hava vermek için uygulanan bir tekniktir.

Xnretro ile Retro Efekt Vermek

xnretroXnRetro programı hem küçük boyutlu hem de kurmadan kullanabileceğiniz bir program. 4 farklı efekt bölümü var.

  • Retro
  • Light
  • Vignette
  • Frame

Retro efekti ile istediğiniz renk tonuna yıkadığınız fotoğrafı ışık efektleri ile de çok güzel bir hale getirebilirsiniz. Yağmur damlacıkları ve ışık efektleri ile zenginleştirmeniz mümkün.

Vignette bölümü ise bana göre en çarpıcı kısmı. Siyaha doğru kararan bir çerçeve eklemeniz mümkün olabiliyor. İsterseniz sağdaki ayar bölümünden renk tonları ile manuel olarak da oynayabilirsiniz.

Bir resim üzerinde yaptığım örnek uygulamayı da ekliyorum. Herkese iyi eğlenceler. 🙂

fotograf-retro-efekti


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap