Photoshop

Tasarımcılar için PS’de Sunum Tekniği

Adobe Photoshop kullanan tasarımcılar için en önemli nokta da demo çalışmalarını müşteriye sunmaktır. Eğer 4-5 demo yaptıysanız bunları sunmak için izleyeceğiniz yol şöyle olur: Öncelikle ilk demoyu d1.psd şeklinde kaydedersiniz ve Save as diyerek resim çıktısını alırsınız. 2. demoyu 1. demo üzerinden geliştirir d2.psd olarak kaydedersiniz ve yine resim çıktısı alırsınız. Sayı arttıkça bu işlemlerde giderek artacaktır.

Tabi sadece arkaplan rengi/resmi gibi basit değişikliklerle çıktı alacaksanız bu durumda ilgili layerı görünür yapıp farklı varyasyonların çıktısını alırsınız.

adobe photoshop cs5 layer compsBütün bu işleri daha kolay hale getirmek için Adobe Photoshop Cs5 de çok güzel bir özellik sunulmuş. Layer Comps. Bu özelliği windows panelinden açmamız gerekiyor öncelikle.

Daha sonra açılan küçük panelde “Create new layer comp” diyoruz. Ve çalışmamıza bir isim veriyoruz. Örneğin: siyahbackground. Daha sonra 2. bir layer comp oluşturup tasarımımızı değiştirdikten sonra update layer comp diyoruz. Bu şekilde farklı tasarımlarımız için farklı layer complar oluşturduk. Sunum yaparken oluşturduğumuz layer compları açıp kapayarak farklı demoları rahatlıkla gösterebiliyor olacağız.

Eğer istersek farklı tasarımlarımızın çıktılarını otomatik olarak kolayca alabiliyoruz. File>scripts>layer comp to files seçeneğini tıklıyoruz.Açılan panelde  çalışmalarımızı bmp,jpg,psd,pdf,png formatlarında kalite ayarını da seçerek ayarımızı yapıyoruz. Run butonuna bastığımızda belirttiğimiz klasöre tasarımlarımızı kaç tane olursa olsun otomatik olarak kaydediliyorlar. Böylece tasarımcıların üzerinden büyük bir yükü kaldırmış oluyoruz.

Bu özelliği dün denedim bugün de paylaşıyorum. 🙂 Herkese kolay gelsin.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap