Püflükler

Facebook’ta İnovasyon Sesleri 2

Facebook’ta İnovasyon Sesleri 1 yazımda yeniliklerin ilk olarak uygulananlarından bahsetmiştim. O yazıyı yazdıktan 4-5 gün sonra yeni özellikler teker teker eklenmeye başlandı. Bunları inceleyeceğiz.Gördüğüm kadarıyla paylaşımları daha özelleştirilmiş şekilde yapabileceksiniz. Abonelik sistemi ile de takip etme kriterleri ekleyebiliyorsunuz. Daha fazla özelleştirme daha rahat bir Facebook keyfi anlamına geliyor.

Akıllı Arkadaş Listeleri

Facebook arkadaş listeleri özelliği çok farklı bir özellik sayılmaz gibi görünsede kişiselleştirme adına güzel bir adım. Önceden kendi oluşturduğumuz kısıtlı gruplar vardı. Aile,dostlar, limited porfil gibi. Özellikle tanımadığımız kişileri limited profile ekleyerek kendi bilgilerimizi güvence altına alıyorduk. Şimdi ise bu listeler daha fazla genişlemiş durumda.

Arkadaş listeleri 3 kategoride toplanmış:

 • Yakın Arkadaşlar
 • Tanıdıklar
 • Akıllı Listeler

Özellikle Yakın Arkadaşlar özelliğinden bahsetmek istiyorum. Kısacası dostlarınızı ya da sizin için özel birini bu kategoriye aldığınızda sizin yakın arkadaşınız profilinde bir paylaşım yaptığında bu size bildirim olarak anında düşüyor. Yakın arkadaşınız olarak seçili olmasa haber kaynağı bölümüne zaten düşecek ama önemli olduğunu belirttiğiniz için bildirim olarak da gelecek.

Bu sayede aslında yapılmak istenen Facebook’un daha da fazla kullanılması. Çünkü önceden bir arkadaşınızı takip etseniz dahi onun paylaşım yaptığı anda online olmadığınızda gönderisi yeni gönderiler geldikçe alta düşüyordu ve güzel bir paylaşım olsa dahi siz profiline girmeden göremiyordunuz. Veya haberiniz olmuyordu çünkü aynı saatlerde online değildiniz.

Tanıdıklar listesi eski okul arkadaşlarınız ya da iş arkadaşlarınız için ideal bir liste. Eski arkadaşınız olduğu için çok fazla takip etmek istemeyeceğiniz düşünülmüş ve onlardan gelen haberler (geri beslemeler) daha az görüntülenmek üzere ayarlanmış.

Kısıtlı listeler sizi çok rahatlatıyor. Örneğin arkadaşlarınızla aranızda yaptığınız muhabbetleri patronunuz görmesin istiyorsunuz. Bunun için iki seçeneğiniz var. Birincisi her paylaşımda hariç tutulanlara tek tek isim eklemek ya da patronunuzu kısıtlı listeye eklemek. 🙂 En kolayı kısıtlı listeler özelliği. Böylece o listedeki herkes sadece sizin herkese açık paylaşımlarınızı görebilecek.

Akıllı listelerin de güzel tarafları gruplandırabilmeniz. İş arkadaşlarınızla başka paylaşımlar yaparken sevgilinizle farklı paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Veya dershane arkadaşlarınıza bir duyuru ya da bir öğretmen hakkında espri yaparken bunun için oluşturduunuz akıllı listeye ekleyerek arkadaş listenizde varsa o öğretmen onun görmemesini sağlayabiliyorsunuz. 🙂 Dalgınlığınıza gelip herkese açık paylaşsaydınız belki de öğretmeniniz görecekti. İşte Facebook’ta dalgınlığa yer yok. :))

Facebook bu yeni arkadaş listeleri özelliğinde önceden oluşturulmuş listeleri de silmemiş. O listelerinizi hala kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Akıllı listelerinizi düzenledikten sonra yukarda da gördüğünüz gibipaylaşım yaparken istediğiniz seçimleri yapabiliyorsunuz.

Facebook En Yeniler

Bugün paylaşım okumak yerine sadece fotoğraf paylaşımlarını mı görmek istediniz? İşte size akıllı haber listeleri.

Akıllı haber listeleri sayesinde yeni paylaşımları kendi istediğiniz kriterlere göre filtreleyebiliyorsunuz.

 • Oyunlar
 • Durum Güncellemelri
 • Fotoğraflar
 • Sayfalar
 • Sorular
 • Bağlantılar
 • En Yeniler

Bana göre gayet güzel bir filtrasyon. Sadece sayfalarda yapılan güncellemeleri istediğim gibi görebiliyorum. Ya da sadece fotoğraf bakmak istedim bu özelliği seçererek istediğimi yapabiliyorum. Bu özellik de daha fazla kişiselleştirme sağlamış. Bir site ne kadar kişisel olursa o kadar fazla kullanılır ve sevilir. Siz kişiselleştirebildiğiniz herşeye kendi parçanız gibi bakarsınız. İşte Facebook’un sırrı da burda. Ondan vazgeçemezsiniz.

Ayrıca en yeniler listesinde seçenekleri düzenle dediğinizde gönderileri 2 grupta sınırlandırabiliyor. Ya bütün arkadaşlarının gönderilerini görebiliyorsun ya da sadece en fazla etkileşimde bulunduğun arkadaşların ve sayfaları görüyorsun. Bu da senin için önem sırasını belirleyen bir özellik.

Facebook Abonelik Sistemi

Facebook’un yeni çıkardığı bir diğer özellik Abone seçenekleri. Artık her arkadaşınız için kısıtlama yapmanız mümkün. Örneğin ben fazla oyun oynamıyorum Facebook’ta. O nedenle bazı oyun manyağı arkadaşlarımın oyun uygulamaları aracılığıyla yaptıkları paylaşımları haber kaynağımda görmek istemiyorum. Hemen o arkadaşın profile girip oyunlar kısmındaki seçimi kaldırıyorum. Böylece Nai’in o saçma oyun güncellemelerini görmüyorum artık. 😀

Kişiselleştirebildiğim için bu özellikte benim hoşuma gitti açıkcası. Abonelik sisteminde neleri seçebiliyoruz?

Hangi Güncellemeler?

 • Tüm Güncellemeler
 • Çoğu Güncellemeler
 • Sadece Önemliler

Ne tür güncellemeler?

 • Hayatındaki Önemli Gelişmeler
 • Durum Güncellemeleri
 • Fotoğraflar
 • Oyunlar
 • Yorumlar ve Beğeniler

İstersek de Abonelikten Çık diyerek hiçbir bildirimini almayabiliyoruz. Bildirimlerini almamak için spam olarak işaretleme ya da arkadaşlardan çıkarmaya gerek yok.

Önemli Güncellemelerden kasıt yeni bir işe girmesi, ilişki durumunu değiştirmesi gibi yeni haberlerdir.

Abone listelerini daha etkin kullanma ya da nasıl kullanacağınız hakkında bilgi verme adına bir örnekleme yapayım. Örneğin mizahi yönü kuvvetli bir arkadaşınız var. Esprileri kötü ama karikatür paylaşımları çok iyi. Hemen sadece fotoğrafları seçiyoruz ve o kötü esprilerini görmek zorunda kalmıyoruz haber kaynağımızda. 😀

Facebook dürt butonunu da artık yukarda sağ üste görünmez bir şekilde yerleştirmiş. Arkadaşlıktan çıkar seçeneği de artık göz önünde değil. Bunu yapmasındaki amaç bana göre şu: Dürtme özelliğinin çok işlevsel olmadığını anladı ve kaybetmeye çalışıyor.

Arkadaşlıktan çıkarma özelliğini ise Şikayet Et/Engelle seçeneği altına saklaması arkadaş sayınızı azaltmamanızı sağlama amaçlı olabilir. Çünkü göz önünde olmayan birşey sıklıkla aklınıza gelmez mantığından yola çıkarsak bu böyledir.

Arkadaş olmadan Abone olma özelliği de mevcut. Örneğin takip ettiğiniz bir yazar var ama sizi arkadaş olarak kabul etmiyor ya da genelde kabul tmiyor. Ama siz herkese açık paylaşımlarını görmek istiyorsunuz bu durumda abone ol diyerek bunu yapabiliyorsunuz.

Ayrıca size abone olan kişileri de profil sayfanızda aboneliklerde görebiliyorsunuz. Çok şaşırtıcı bir yenilik olmuş.

Beğenmeden Beğenme

Abone olmadığınız sayfalarda gönderileri artık beğenebileceksiniz. Önceden bir sayfayı beğenmeden oradaki herhangi bir paylaşımı beğenemiyorduk. Bu yeni özellik sayesinde artık sayfayı beğenmek zorunda değilsiniz. Bu sayfa hayran sayılarını epey azaltabilir ama beğeni ve yorumları arttıracağı kesin gözüyle bakıyorum. Çünkü insanlar rahat olmak istiyor Facebook’ta. Birşeylere zorlanmak istemiyorlar. Yani sayfayı beğenmek zorunda değiliz . 😀 Bu çok hoşuma gitti.

Facebook Paylaşım Özelliği

Facebook paylaşım özelliği ile artık arkadaşlarınız sizin durum güncellemelerinizi de paylaşabilecek. Ve paylaştığında onun duvarında siz aracılığıyla paylaştığı gözükecek.

Sizin sözünüzü biri paylaştığında o söz ilk kimden çıkmış bunu rahatlıkla görebileceksiniz.

Buna en çok Ufuk sevinecektir kesinlikle 🙂 Sözlerim çalınıyor mu nerelerde dolaşıyor diye merak ediyordur kesin.

2. yazımın da sonuna geldim. Daha yenilikler var tabi ki. Timeline yeniliğinden de daha sonra bahsedeceğim.

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap