Püflükler

Gmail’de belirli göndericiler için otomatik etiket

Gmail gerçekten keyifle kullandığım bir mail servisi. Android akullı telefon kullanıp Gmail hesabı olmayan kimse yoktur tahminim. Yakınlarda güzel bir özelliğini buldum. Daha önce bu özellik neden yok şeklinde düşünüyordum. Ama Google bunları çoktan düşünmüş. 🙂

Özellikle kurumsal ya da bireysel müşterileriniz varsa onlardan gelen mailleri onlara özel etiket ile filtrelemek yazışma takibi için çok fonksiyonel bir çözüm olacaktır. Normalde manuel olarak her göndericinin mailini etiketlemeniz mümkün ama birden fazla gönderen için bunu yapmak istediğinizde işler hiç de kolay olmayacaktır. Özellikle sık mail alışverişiniz varsa bunu otomatik olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Maile otomatik etiket atama fonksiyonu Yandex Mail’de çok daha pratik ve kolay. Gmail’de nasıl otomatik etiket ayarlayacaksınız hemen anlatayım.

1. adım Gmail Otomatik Etiketleme

Etiketlemek istediğiniz mail adresini aratın.

otomatik-etiket-olusturma-gmail-1

2. adım Gmail Otomatik Etiketleme

Soldaki küçük oka tıklayıp filtre oluştur diyoruz.

otomatik-etiket-olusturma-gmail-2

3. adım Gmail Otomatik Etiketleme

Bu arama ile filtre oluştur dedikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Burada özel etiket belirleyip istersek birkaç özellik daha ekleyebiliyoruz. Filtre oluşturmadan önceki maillere de etiketin uygulanması için en sonda ki alanı seçili hale getirmeyi unutmayın.

otomatik-etiket-olusturma-gmail-3

Böylece daha düzenli ve planlı çalışabilirsiniz. Gelen kutusunu atla seçeneğini kullanarak bunları arşivleyip gün sonunda okumak üzere gelen kutusundan direkt olarak etikete göndermenizde mümkün.

otomatik-etiket-olusturma-gmail-4

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap