Püflükler

Bilgisayarın sesi kendi kendine kısılıp yükseliyor (Çözüm)

Bugün laptopun ses seviyesinin kendi kendine kafasına göre yükseldiğine şahit oldum. Ben kısıyorum o yükseliyor. 😀 Acaba bilgisayar artık buranın reisi benim mi demek istiyor diye düşünmeye başladım. Bu sinema fragmanlarını izlerken başıma geldi. Windows bir şekilde ortam sesini algılayıp bilgisayar sesini arttırmaya çalışıyor.

Hemen Google ile iş başına koyulduk. Donanım haber forumlarında genellikle çözüm çıkmamış. Kimisi virüstür virüs demiş. Kimisi format at demiş. Çözme yolunu yazan yok. Neyse biraz araştırdım Chip dergisinin sitesinde nedeni ve çözümünü buldum.

Sorunun başlıca kaynağı yani ele başı Skype uygulaması diye tahmin ediyorum. Sanki bir arama gelmiş gibi davranıyor ve kulaklık sesini Windows otomatik olarak arttırmaya çalışıyor. Sorunu Firefox kullanırken yaşadığım için hemen eklentilere baktım. Skype Click To Call eklentisi pasif olmasına rağmen yüklüydü. Muhtemelen Firefox ile çalışırken bu soruna neden oluyor. Aslında sihir yok. 😀 Eğer ortam sesi çoksa diğer ortamı kıs ya da diğeri kısık ise bunu yükselt gibi bir mantıkla çalışıyor.

Denetim masasına girin ve SES simgesine tıklayın. İletişim sekmesine geçip ayarları hiçbir şey yapma olarak değiştirin.

ses1

ses2

Format en son çözüm. Skype programını kaldırmanız da sorunu çözecektir.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

14 Yorum var.

  • bendeki sorunda bunu gibi bişey mesela oyun oynarken ses düzeyi %100 ama ses kısılıyor kendi kendine. garantisi va r bilgisayarın . dediklerini yapsam düzelir mi

  • bendede aynı sorun var ama ses ayarlarında zaten hiç birşey yapma seçili ona rağmen yapıyor. başka bir çözümü varmı acaba ?

  • Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 haftadır ben de aynı problemi yaşıyordum sorunu bir şekilde çözdüm. Eğer bilgisayarınızda discord kullanıyorsanız ve discord uygulamasında siz veya arkadaşlarınız konuştuğundaki ses düzeyinin belirli yüzdesini kıs seçeneği açıksa onu kapatmanız yeterli oluyor. Konum olarak tarif edecek olursak Discord > Kullanıcı ayarları > Ses ve Görüntü > Gelişmiş > Kısma. Buradan inaktif hale getirebilirsiniz. Hepinize iyi günler…

  • Merhaba , benim sorunum çok faklı ve bir yol bulamadım. örnek veriyorum youtube da bir video izlerken ses düzeyim %28 ve bu şekilde video izliyorum. Daha sonra başka bir video açtığımda yine düzey %28 ama ses çok yüksek oluyor . Ses seviyesi ile aşağı veya yukarı yönlü oynarsam tekrar ilk dinlediğim (%28) ses düzeyine ulaşabiliyorum. Nedendir ? Çözümü var mı?

    • Bu konu videoyu çekenlerin çekim esnasında kayıt ettikleri ses ile ilgili. TV lerde ses düzeyini sabitleme teknolojisi var ama bilgisayarlar için aynı durum yok diye biliyorum.

    • Aynn bendede öyle ve bu birden bire oldu bende en son ses kayıt için bir şey denemiştim acaba o yapıyo olabilirmi

  • selam ben arkadaşlarımla discorddan konuşurken bi yandan oyun oynuyoruz ama oyunun sesi az geliyor ses kasamıyorum ses i yükseltiyorum bişey değişmiyor ne yapmalıyım

Yorum Yap