Püflükler

Laptop kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

laptop kullanımı

Yüksek paralarla aldığımız laptopumuzu doğru bir şekilde kullanıyor muyuz? İlk aldığımız günkü gibi temiz ve performansı yerinde mi?

Dizüztü bilgisayarları uzun ömürlü kullanmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var. Alt başlıklar halinde bunları anlatacağım. Böylece satın aldığımız laptopumuzu uzun yıllar perforanslı bir şekilde kullanabileceğiz.

Sigara İçilen Ortamlardan Uzak Durun

Dizüztü bilgisayarımızı zorunlu kalmadıkça sigara içilen toplu ortamlarda kullanmayın. Eğer sigara içiyorsak sigarayı dizüstü bilgisayarınızın yanında içmeyin. Sigara dumanı ve oluşturacağı kurum tabakası laptop fanına yapışır. Yapışan bu pislikler bir süre sonra fan pervanelerinin dönmesini zorlaştırır ve gürültüye neden olur. Fan gürültüsünün önemli nedenlerinden biridir.

Oyun Oynamak İçin Klavye Kullanın

Dizüstü bilgisayarlar oyun amacı ile yapılmamıştır. Her ne kadar piyasada oyun canavarı sloganı ile laptoplar satılsa da bu amaç için kullanmak bilgisayarı yıpratır. Laptopların klavyeleri hassastır. Fifa, Call of Duty, Age of Empire,Nfs gibi oyunlar belli tuşların kullanımını arttırır. Örneğin Fifa oynarken A-S-D-W-E tuşlarını çok kullanırız. Bu tuşlara devamlı ve sert basmalar altlarındaki pilastiği yıpratır. Zaten bastığınızda da farklı bir ses çıktığını duyacaksınız. Laptop klavyeleri hassas ve narin oldukları için oyun amaçlı kullanmamak gerekir.Laptoplar oyun oynama amaçlı bilgisayarlar değildir. Rahatça oyun oynamak için masaüstü bir pc tercih etmek en doğrusudur. Bu anlatklarıma rağmen oyun oynamak istiyorsak usb klavye veya oyun kolu satın almak en mantıklısıdır.

Devamlı Fişi Prizde Tutmayın

Laptop bataryanız dolduktan sonra şarj kablosunu çıkartın. Takılı iken kullanmaya devam ederseniz batarya sürekli doldur-boşalt yapacaktır. Bir süre sonra pil ömrününün 2-3 saatlerden 1-1.5 saatlere kadar düştüğünü göreceksiniz. Bu nedenle pil dolar dolmaz şarjı fişten çekelim ve bitene kadar takmayalım. Bu kural cep telefonları için de geçerlidir. Onlarda da batarya tamamen bitmeden doldurmak veya ara ara şarja takmak batarya ömrünü azaltır.

Bataryadaki enerji seviyesinin %5 in altına düşmesine izin vermeyiniz. Notebookunuzdaki güç seçenekleri ayarlarından kritik şarj seviyesini düzenleyebilirsiniz. Batarya enerji seviyesi %0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda pil hücreleri sağlam olsa bile batarya sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.

Kaynak: http://www.enkisa.com/notebook-bataryasinin-uzun-omurlu-olmasi-icin-dikkat-edilmesi-gerekenler-8357.html

Temizlemeyi Unutmayın

Laptopunuzu zaman zaman özel temizlik araçları ile temizleyin. Ekranınızı fiber bir bezle rahatça temizleyebilirsiniz. Kasa , kapak bölgelerini de özel sıvı temizleyicieri bez üzerine sıkıp yavaşça ovalayarak temizleyebilirsiniz. sık sık temizleme yüzeyde biriken tozların aralıklardan sızıp iç bölgelere gitmesini de engelleyecektir.

Ekranınız Çizilmesin

Bilgisayarla beraber verilen tül ve pamuklu olarak yapılmış ekran başlıklarını da yıpranana kadar kullanmak doğru olur. Ekranın veya kapağın çizilmesini önlemiş oluruz. Özellikle ekran çizilmemesi için plastik bir ekran koruyucu ile gelir. Mümkünse bunu çıkarmadan kullanalım.

Fanın Çevresine Dikkat Edin

Laptop fanları genelde sol veya arka kısımda olur. Bilgisayarınızı kullanırken fanın önünü kapatacak neslerin yanına koymayın. Fan ısısını verirken önü kapalı olduğu takdirde verdiği ısının bir kısmını alacak ve soğutmak için daha fazla güç harcayacaktır. Bu durum anlık pil ömrünüzü de azaltacaktır. Dizüztü bilgisayarınızın soğumakta zorlanması çalışma esnasında da fark edilebilir. Ayrıca havalandırma kanalları iyi düşünülmemiş laptoplarda ekran yüzeyi de ısınmaktadır.

İşlemci olarak AMD bilgisayarlarda ısınma daha fazla görülebilir. Bunu en fazla oyun oynarken veya grafiksel ağır işlerde hissedersiniz.

Power Düğmesine Basarak Kapatmayın

Eğer laptopunuz geç kapanıyorsa hızlı kapanması için kapama tuşuna basılı tutarak kapatmayın. Sorun genellikle yazılımsaldır. Aniden kesintiler veri kaybı ve çökmelere neden olabilmektedir.

Laptop kullanımı ile ilgili farklı kaynakları da incelemenizi tavsiye ederim:

Genel olarak bu noktalara dikkat edersek uzun süre kullanabileceğimiz bir laptopumuz olmuş olur. İyi kullanımlar… 🙂


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

18 Yorum var.

 • Laptobumda en büyük sorun ekranın çabuk toz tutması. Bildiğim kadarıyla bütün laptoplarda aynı sorun mevcut.
  Makalede yazdığı gibi fişi devamlı prizde tutmak pcye zarar verebilir. Bataryanın ömrünüde azalttığını söleyebilirim

 • Harika bir buraya yaz konusu olmuş. vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler sonuna değin okudum. Hatta bahsedilen fanın kurum tutmasını bire bir yaşıyan bir arkadaşım var. yalnız burayı okuyana kadar sorunun sigaradan olduğunu düşünmemiştik… Dediğiniz gibi laptop aşırı ısınıyor el değmeyecek kadar.

 • Ah ahh… değeri parayla ölçülemeyecek çocuklarının yanında bile sigara içenlerle dolu dünya.

 • Bir Sorum olacak size benim laptopumun fanından tıkır tıkır sesler geliyor dumanda çıktığını gördüm korkup powera basıp kapattım laptopu çalışır halde elime aldığımda tıkır tıkır ediyor içinden birşey ve dumanlar çıkıyor bizzat şahidim sorun nedir ne yapmalıyım birde power düğmesinin köşesi kırık sanırım kapağı indirip kaldırırken kalkıp iniyor orasıda içi acılıcakmış gibi oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim daha bu laptopun ilk yılı ve içine etmiş durumdayım 🙁

  • Fanın tıkırdaması yerleştiği yerdeki bağlantıyı sağlayan ya da aktaran parçanın yerinden çıkmasından olabilir. Henüz 1. yılı ise garanti bitmeden servise vermek en iyi çözüm olacak.

 • merhabalar öncelikle (:
  benim aklıma bir soru takıldı .
  illaki soğutucu fanın altına mı gelmek zorundadır ?

 • Admin kardeş bilgiler çok işime yaradı pil ile ilgili olan yer çok iyi bn hep şarjda tutuodm. Vede Arkadaşlar AMD işlemcciler yeni nesiller hariç ısınmıyo bnmki A6 İşlemci (VİSİON) Hiç ısınmıo fanın önünüde kapatmnıom zaten ekran tertemiz 3 günde bir ekran temizleyicisiyle temizlerim kasayıda temizlerim arka tarafı.
  Admin Kardeş Bundan başka yapacağım bişi varsa cevap olarak yazabilirmisin

 • Elinesağlık güzel anlatım olmuş ama şarj batarya pil olayına katılmıyorum,artık laptopların pilleri dolduktan sonra direk şebeke den bataryayı baypass yapıp fişten çalıştırıyor.En azından benimki öyle 🙂

Yorum Yap