Teknoloji

Akıllı Telefonlar Dinleniyor

Son zamanlarda ofiste Mehmet’in başına gelenler ve internette bu konudaki haberler akıllı telefonların dinlendiği bilgisini doğruluyor. Özellikle Facebook tarafından yapılan bu dinlemeler anlaşmalı firmalara bilgi satışı yapıyor. Geçen hafta mesai bitimine doğru ne yesek muhabbetlerini yaparken “lahmacun” lafı çıktı. Kısa bir süre sonra Mehmet’in telefona Hacıoğlu’ndan reklam sms mesajı düştü. Benzeri şekilde başkalarının da başına gelen bu olaylar verilerin satış amaçlı hızlı bir kullanımı olmaya başladığını gösteriyor.

İnternette 16.500 TL ye şu arabayı alayım dediğinizde cebinize bir bankadan 16.500 TL lik kredi verelim mesajı sanırım tesadüf olamaz. 😀 Duysanız inanmayın derler ama görünce başka söze gerek yok. O nedenle telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar Big Data için çalışıyor olabilir.

Alışveriş cirolarını arttırma amaçlı Amazon gibi firmaların dataları hızlı bir şekilde işlemeesi ve hizmet satması bu pazarın yakın zamanda daha da büyüyeceğine işaret ediyor.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

  • Akıllı telefonlardan parmak izimiz de alınıyordur şimdi? 🙂
    Yapma gözünü seveyim. Şu dediklerin ütopik. Benim veya yakınlarımın hiç başına gelmedi.

Yorum Yap