Teknoloji

Google Plus Kullanıcı Adı Alma Aktif

Google Plus kullanıcılarının uzun zamandır beklediği kullanıcı adı alma özelliği bugün itibariyle aktif oldu. Google + username almak için Google Plus profilinize girdiğinizde URL AL şeklinde bir uyarı göreceksiniz. Google.com/+kullanıcıadı şeklinde kısa url adresiniz olabilecek.  Yeni hesaplarda kullanıcı adı alma özelliği aktif olmayabiliyor. Ama hesabı uygun olan birçok kişiye bu özellik mail olarak gönderildi.

gplus-amacdizayn
Sizin de Google Plus profiliniz ve işletme sayfanız varsa kullanıcı adınızı hemen alabilirsiniz. Şu an Google sadece kendi önerdiği ismi almanıza olanak tanıyor. Profil ve sayfa adınız ilk başta ne ise yine o adı almak durumundasınız.

Daha prestijli ve akılda kalıcı bir görünüm için sizde kullanıcı adınızı hemen alın.

Örnek özel url adresleri:

https://plus.google.com/+Amacdizayn/

Özel URL, doğrudan profilinize veya sayfanıza bağlanan kısa ve hatırlaması kolay bir web adresidir.

Örneğin, YouTube’un Google+ sayfası, kullanıcıları kendi sayfasını ziyaret etmek üzere google.com/+YouTube adresine yönlendirebilir (https://plus.google.com/115229808208707341778 yerine).

Uygunluk gereksinimlerini karşılıyorsanız Google+ hesabınız veya sayfanız için özel bir URL alabilirsiniz. Bu, Google+ profilinize veya sayfanıza önceden atanan özel URL’lerden birini seçebileceğiniz anlamına gelir. Önceden atanmış özel URL’ye bağlı olarak, onu kendinize özgü hale getirmek için birkaç harf veya rakam eklemeniz de gerekebilir.

Özel URL’ler, Google+ Kullanıcı İçeriği ve Davranış politikalarına ve Google+ özel URL kullanım şartlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Özel URL alınmasına ilişkin gereksinimler

Öze bir URL alabilmeniz için hesabınızın iyi durumda olması ve aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

Kullanıcılar için uygunluk:

 • On veya daha fazla takipçi
 • Hesabınızın 30 günden eski veya daha eski olması
 • Profil fotoğrafı

Yerel Google+ sayfaları için uygunluk: Doğrulanmış bir yerel işletme olmalıdır

Yerel olmayan Google+ sayfaları için uygunluk: Bir web sitesine bağlı olmalıdır

Özel URL’nizin Google+ yoluyla alınması

Yukarıdaki ölçütlere uygunsanız Google+ sayfanızın veya Profilinizin üst tarafında bir bildirim görürsünüz.

 1. Başlamak için Özel URL al düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Profilinizdeki “Hakkında” sekmesinden, Google+ URL’nizin altında yer alan “Talep Et” bağlantısını tıklayın.
 2. Onaylanan URL’lerinizi göreceksiniz. Birden fazla seçenek görüyorsanız hoşunuza en çok gideni seçin. Özel URL’yi kendinize özgü hale getirmeniz için sizden birkaç rakam veya harf eklemeniz istenebilir.
 3. İlgili kutuyu işaretleyerek Hizmet Şartları’nı kabul edin.
 4. URL’yi Değiştir‘i tıklayın.
 5. Hesabınızı cep telefonu numaranızla doğrulamanızı isteyebiliriz. Bunu yapmanız gerekirse sizden bu işlemi gerçekleştirmenizi isteyen bir kutu açılır.
  a. Lütfen cep telefonu numaranızı girin.
  b. Telefon numaranızı bilen kullanıcıların sizi Google hizmetlerinde bulmasını kolaylaştırmak için kutuyu işaretleyin.
  c. Size gönderilen kod için telefonunuzu kontrol edin.
  d. Kodu kutuya girin.
  e. Doğrula‘yı tıklayın.
 6. Onaylandıktan sonra bu URL Google+ sayfanıza veya Profilinize bağlanır, bu nedenle her şeyin tamamen istediğiniz şekilde olduğundan emin olun. URL’niz onaylandıktan sonra onu değiştirme isteğinde bulunamazsınız. Emin olduğunuzda Onayla‘yı tıklayın.

Profesyoneller için İpucu! Bir kullanıcının özel URL’sini biliyorsanız URL’nin sonuna anahtar kelimeleri ekleyerek onun Google+ Profilinin veya Google+ Sayfasının bölümlerine hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Bunun bazı örnekleri şunlardır:

 • google.com/+ozelURL/posts
 • google.com/+ozelURL/about (hakkında)
 • google.com/+ozelURL/photos (fotoğraflar)
 • google.com/+ozelURL/videos (videolar)
 • google.com/+ozelURL/plusones (artı birler)

Özel URL’nizi değiştirme

Özel URL’nizin büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:

 1. Google+ profilinizin “Bağlantılar” bölümüne gidin.
 2. Biçimlendirmede düzenleme yapmanıza olanak tanıyan bir kutu görünür.

Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap