Öğrendiklerim

Yavaş Çalışan Laptop Wireless Kartı Sorununa Pratik Çözüm

Asus marka laptop kullanıyorum son 6 yıldır. Gayet memnunum. Yanlış bir bilgisayar servisinin hatalı müdahalesi sonucu ana kartında tamir işlemleri görmüştü. Sonuç olarak wireless kartı ana kart uyumluluğu ile alakalı bir durumdan olduğunu düşündüğüm bir internet hız sorunu olmaya başladı.

Sürekli ethernet ile kullandığım için problem olmadı ama dışarda WiFi ağlarına bağlandığımda download hızım %90 daha düşük oluyordu genelde. İnternetteki internet hızını yükseltme, yavaş çalışan wireless bağlantısını düzeltme gibi birçok makaleyi okudum ve birçok adımı da uyguladım ama hiçbir düzelme olmadı.

Konunun yazılımsal olmadığını net olarak anladıktan sonra birkaç teknik uzmana da danıştım ama çözümü wireless kartını değiştirmek olarak gördüler genel olarak.

Bu tarz konulara kafayı taktım mı bir şekilde çözmem gerekiyor. Aksi halde aklım bununla meşgul oluyor bende biraz araştırma yapıp wifi usb adaptor’lerin bu sorunu çözdüğünü gördüm.

blank

Zyxel NWD6602 AC1200 Dual-Band Kablosuz Nano USB Adaptör ürününü sipariş verdim. Bir sonraki gün geldi ve hemen denemelere başladım. Kurulum adımında driver’ını da kurdum ama aslında gerek yokmuş. Çünkü bilgisayarımda zaten Realtek Wireless diriver mevcuttu. Ama konuyu çözemediğim için teknik destek hatlarını aradım. Bilgisayarıma bağlandılar kontrol ettiler ve bilgi verdiler.

Evde kablolu olarak 50 Mbps dowload aldığım internet hızım kablosuz bağlantıda 10 Mbps alabiliyordu. Dışarda coworking space’te 100 Mbps olan internetten de kendi wireless kartım üzerimden max. 4-7 Mbps arası hız alabiliyordum. USB Wifi adaptor’ü çalıştırdıktan sonra bu hız 97 Mbps’ye çıktı. Evde de 48 Mbps ye çıktı. Yaklaşık 10, 15 kat artış yaşadım bu harici ürün ile.

Sonuç olarak yazılımsal düzenlemeler sorununuzu çözmüyorsa ve yeni wireless kartı satın almak istemiyorsanız en pratik çözüm USB Wifi adaptor almak. Benden tavsiye olsun sizlere de. 🙂

Güncelleme: 10 Mbps görmediğin yerde son durum 160 Mbps.

blank

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap