Öğrendiklerim

ASUS Laptoplarda Kronik Menteşe Sorunu

Dizüstü bilgisayarlarda Toshiba’dan sonra Asus’cuyum diyebilirdim ta ki menteşe sorunu ile karşılaşana dek. 3 yıldır Asus K555U serisi metal kasa bir laptop kullanıyorum. Son 1 haftadır ekranı kapatmaya çalışırken bir zorluk ve zorlama sesi çıkmaya başladı. Başlarda biraz zorlayarak bilgisayarı kapatabiliyordum. Bayrama birkaç gün kala ekran menteşe bağlantısından çatırdamalar geldi ve ekran sol köşeden dışa doğru attı. Biraz daha zorlayıp kapattım.

İnternette servis ararken daha sonra Asus K555 serisi menteşe tamiri videolarına denk geldim. Hatta bir arkadaş bu sorunun ne kadar kronik olduğunun farkına varmış ve aşağıdaki videoyu çekmiş.

Araştırdığım kadarıyla laptop menteşesinde ki sertleşme sorununu fark ettiğim zaman kullanmaya devam etmeseydim kendim bile çözebilecektim.

Asus Menteşe Tamir Videolarını İzlemeye Başladım

Öncelikle kendim yapabilir miyim diye videoları incelemeye başladım. “Asus menteşe kapağı nasıl takılır” şeklinde bir arama yapmanız yeterli olacaktır. Popüler ve anlatımı iyi 2 videoya denk geldim.

Aşağıda bunları da paylaşıyorum.

Ben ekranı zorladığım için ekran tarafındaki menteşenin ekrana bağlantı yuvalarının atmasına neden oldum. Öncelikle kasa kapağını söktüm. Ekran çerçevesini söktüm. Menteşeleri sökmeye başladım. Ekran üzerindeki menteşe yuvalarından soldaki maalesef dağılmıştı. Sökme işlemini güzelce yaptıktan sonra menteşeleri çıkardım. Videoda gösterilen yerden uç kısmını döndürerek sertleşmiş menteşeyi gevşetmeyi başardım.

blank

İşlem başarılıydı ama sol menteşe giriş yuvası dağıldığı için “Her işin bir ustası var” diyerekten Kadıköy Yazıcıoğlu sokağına doğru yola çıktık. 🙂

Asus Menteşe Tamir ve Değişim Fiyatları Ne Kadar?

Birkaç dükkan gezdikten sonra menteşe değişimi ile tamire 150 TL fiyat verildiğini öğrendim ve yaptırdım. Eğer siz de aynı sorunla karşılaştıysanız ekranı zorlamadan sökme işlemini yapıp menteşeyi gevşetebilirsiniz. Ya da yenisini satın alıp kendiniz de değiştirebilirsiniz ama biraz zahmetli tabi ki.

Eğer ekrana ciddi zarar verdiyseniz ortalama 275 TL ye ekran kapağı satın alıp yeni menteşeleri taktırabilirsiniz.

Kronik Menteşe Problemi Olan Asus Laptop Modelleri

 • asus k555u
 • asus x554l
 • asus s551l
 • asus n56vz
 • asus k52j
 • asus k555l
 • asus x555l
 • asus x555ln

Sonuç

Sonuç olarak Asus markası benden bir eksi puan aldı. Her seride aynı problem var mı bilemiyorum ama satın almadan önce yapacağım arama sorgularından biri de artık bu olacak.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

8 Yorum var.

 • Kardeşim Allah razı olsun aynı sorun var bende de yazini okumasam menteşeleri gevsetmeden takacaktim kirilan vida yuvalarini da yapistirdim umarım işe yarar çok teşekkürler hocam

 • Merhaba,

  Dükkan ismi ya da iletişim bilgilerini paylaşmanız mümkünse eğer önceden telefonla arayıp bilgi almak istiyorum. Maalesef aynı sorunu yaşıyorum 🙁

 • Tse herşey için bir standart getirmişde milyonlarca kişinin kullandığı bilgisayarlar için neden bir standart getirmemişki bu tip kronik bozulmalar olmaktadır. Firma içinde bilgisayarda kalitesiz menteşe kullanmak senin markanı tercih eden kişilere karşı saygısızlık olmuyormu

Yorum Yap