Öğrendiklerim

Makina Mühendisi Ne İş Yapar?

makina mühendisi

Öss/Ösym ile makina mühendisliği bölümünü seçen ama mezun olduğunda ne yapacağını tam olarak bilmeyen birçok mühendis adayı var. Bir makine mühendisi ne iş yapar? Hangi alanda hangi pozisyonda çalışır? sorusunu alt sınıftaki arkadaşlardan çokca duydum. Ben bu yazımda makina mühendisi olduğunuzda ne tür işler yapabileceğinizden ve bunun yanısıra yapabileceğiniz işler için üniversite döneminde neler yapmanız gerektiğinden bahsedeğim.

Google’da arama yaptığımızda genç bir mühendis adayının blogunda faydalı olabilecek şu bilgilere de bakmanızı öneririm.
Makina mühendisliği gerçekten iş alanı çok olan ve tercih edilen bir meslek türü. Üniversite eğitiminizin 1. yılında temel dersleri alırsınız, 2. yılınızda teknik esaslı dersler başlar ve 3. yılınızda okuduğunuz mesleğin farkına varırsınız. 1. ve 2. sınıflar temel alt yapının mukavemetinin durumunu gösterir. Diğer yıllar her öğrendiğiniz bilgi dayanımını arttırır. Mukavim bir mühendis olmak da diyebilirim buna.

Makina bölümü bazı üniversitelerde 3. sınıftan itibaren bazı üniversitelerde ise 4. sınıftan itibaren uzmanlaşılacak alanlara ayrılıyor. Uludağ Üniversitesi gibi akredite olmuş üniversitelerde ise opsiyon seçimi kalkmış durumda. Isı, konstrüksiyon ve enerji alanlarından istediğiniz dersleri seçerek kendinize bir yol haritası çiziyorsunuz.

4 yılın sonunda hangi mesleği yapacaksınız sorusuna gelelim:
Isı bölümünü seçtiyseniz ısıtma/havalandırma alanında çok güzel iş imkanları var. Staj yaptığım E Kare mühendislik firmasından örnek verecek olursam , ofis ortamında Autocad ile çizim yaparak ve maliyet hesabı çıkartarak bir işiniz olabilir. Staj yaptığım yer bir taahhüt ofisiydi. Isıtma , havalandırma sistemi yapılacak yerin gerekli mimari çizimleri mimarlık bürosundan alınarak proje çizimi yapılıyordu, daha sonra gerekli cihaz ve malzemeler belirleniyor fiyat ile beraber teklif veriliyordu. İşi yaptırmak için taşeron bir firma yeterli oluyor. Bilgisayar ile çizim konusunda yetişmiş ve gerekli hesapları bilen bir mühendis bu işi yapabilir.

Konstrüksiyon ve imalat alanında kendinizi geliştirdiyseniz sanayi de iş bulabilmeniz kolay. İlk stajımı yaptığım fabrikada teknik oda vardı. Burada mühendisler UG , Catia gibi çizim programları ile CNC de işlenmek üzere kalıp tasarımları yapıyorlardı. Programı iyi kullanmak en önemli nokta değil, üretilebilir ürün tasarlamak önemlidir. Bunu da üniversitede uygun dersleri seçerek öğrenebiliyorsunuz. Uludağ Üniversitesi’nde imalat için tasarım konusu ile ilgilenen hocamız Cemal Çakır bu alanda iyi bilgiler veren ve projeler yaptıran bir eğitimcidir. Bu alanda iş sahibi olmanız için gerekli olan tasarım programlarını (ug,catia,proengineer,solidworks,autocad) öğrenim süreniz boyunca iyi bir şekilde öğrenin. Stajınızı da bu alanda yapın. Teknik resim dersinde edindiğiniz bilgiler , imalatta dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bir şekilde öğrenmek gerekir.

Enerji bölümüne ilginiz varsa bu alanda iş imkanı artmakta. Yenilenebilir enerji, güneş enerjili sistemler, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemler gün geçtikçe önemi arttırıyor. Bu alana yatkınlığınız varsa üniversitede eğitiminiz esnasında katılabileceğiniz topluluklara mutlaka katılın. Güneş arabaları yarışları gibi ekipler içerisinde çok şey öğrenebildiğiniz gibi işverenlerle de irtibat halinde olduğunuz için iş bulma imkanınızda gayet iyi.

Ar-ge bölümü olan firmalarda bilgi ve becerinize bağlı olarak proje yapabilecek kapasite ve sorumluluk alabilecek nitelikte biriyseniz bu alanda iş bulabilirsiniz. Maaş noktasında da tatminkar işlere girebilirsiniz.

Alana göre yapabileceğiniz işlerin haricinde iş imkanlarından bilgim ölçüsünde bahsedeyim: Kalite kontrol mühendisi olarak bir fabrikada çalışmanız mümkün. Yine fabrikada üretimden sorumlu mühendis olarak çalışabilirsiniz.

Aklıma geldikçe eklemeler yapacağım.

Konu ile ilgili olarak konu altına yorum yaparak tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

422 Yorum var.

 • Makina mühendisi sakala denk getirmeden aşağı tükürmeyi,bıyığa denk getirmeden de yukarı tükürmeyi başaran veya başarmaya çalışan kişidir.

 • özel olarak makine mühendisi değil genel olarak “mühendis ne iş yapar?” şekline düşünmek daha uygun. Daha da önemlisi; “ne iş yapar” tan önce, “nasıl iş yapar” demek gerekir.

  Mühendis; öncelikle karşılaştığı formal olmayan, ihtiyaç, hayal ya da fikir düzeyindeki bir sorunu, tanımlı bir probleme dönüştürebilen, bu problemin çözüm sınırlarını belirleyebilen ve bu çözümü belli bir teknolojik-bilimsel zemine oturtabilen adamdır. (Gerekirse bu tanımları daha da açarız.) Sonra bu problemin çözümü olan sistemi basit işlemsel bloklar ile bu bloklar arasındaki ilişkiler olarak tasarlayabilen, her bir bloku, kendi içinde tasarlayıp işletebilen ve bunları ilişkilendirip sistemi çalıştırabilen adamdır. Bütün bu faaliyetlerde hem teorik hem de piyasada var olan donanım bileşenleri bilgisi gerekir. Mühendis çalışmaya başladığında her detayı ezbere bilmek zorunda değildir. Ama başlangıçta yanlış kurgulama olmasın diye prensipte hata yapmamış olmak gerekir. Öyleyse işin detayından önce prensibini bilmek gerekir. Güncel ve teferruat bilgi projelendirme sırasında da öğrenilebilir.

  Yeni mezun bir mühendiste ders ortalalamasından önce aradığım iki şey vardır;
  1. Stajını nerede ve nasıl yaptın?
  2. Bitirme (mezuniyet) projesi olarak ne yaptın?

  Halen okumakta olan genç meslektaşlarıma tavsiyem, kendilerini mühendisliğe en çok hazırlayacak ve ilk birkaç işlerinde en büyük referansları olacak bu iki fırsatı iyi kullanmalarıdır.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler.Murat Bey. Kıstas aldığınız 2 nokta hakkında çok haklısınız. Özellikle bitirme tezinde yeni bir proje fikri varsa ortak çalışılan firmalar sizi okul bitimi kapıyor. Tabi kopyala / yapıştır projelerden bahsetmiyoruz.
   Staj konusunda naylon olarak yapmaz da hakkınızla yaparsanız ve irtibatınızı koparmazsanız emin olun geri aranıyorsunuz. 2 yaptığım stajda da bunun olumlu etkisini gördüm.

 • Makina mühendisi ne iş yapar.Mühendislik bölümlerinden herbiri için ayrı bir kitap yazılabilir soru karşılığı olarak.Makine mühendisi;
  1-Araştırmacıdır.Dünya bilgilerini ve dökümanlarını araştırır.
  2- Hayalcidir.Bedava olan hayalleri kurar.Onlardan kulanılabilecek eserler meydana getirir.
  3-Tasarımcıdır.Hayal ettiği veya önceden hayal edilmiş konuları kendince uygun olanlarını tasarlar. Tasarlanmışları geliştirir.
  4-Sistemcidir.yaptığı veya yapmayı hayal ettiği;tasarladğı işleri oluşturabilmek için mevcut sistemlerden faydalanır,işine uyarlar gerekiyorsa sisteme de katkıda bulunarak sistem kurar.
  5-Uygulayıcıdır.Hazırlıkları planlanmış;tamamlanmış işleri uygulama metotları geliştirerek uygular.Uygulatır.
  6-Günümüz Tasarım dillerini öğrenir donanımlı olarak işbaşı yapmaya özen gösterir.Dünya ülkelerinde hazırlanmış tasarım aletlerini araştırır,uygun olanını kendisine uyarlar.mutlaka anlatım dillerinden bir veya birkaçını (auto cad,catıa,solıd works,top solıd,uni grapıc,v.s)gibi kullanır.
  7-Üreticidir.Bugüne kadar hazırlanmış ürünlerin gelişmiş halleri için çalışmalar yapar.Üretir,kullanır.
  8-Kalıpçıdır.Üretimi gerçekleştirebilmek için en iyi bilmesi gereken konudur.
  9-Yeteneklerini tanımalıdır.İmkanları,merak ve ilgi alanları,ulaşma hedefleri,önündeki yıllarının planlanmasını yapmaya gayret etmelidir.
  10-Kararlıdır.Kendini iyi analiz ederek planlı ve kararlı hareket eder.
  11-Yenilikçidir.Yeni olan fikir, başarı programları takip eder,
  12-öğreticidir.Belli bir seviyeden sonra mutlaka öğrencileri olmalı kendini sağlamalıdır.

 • Selam ben esra henüz birinci sınıf olsam bile kafamdaki soru işaretlerini giderdiniz teşekkürler benim bir sorum olcak dil konusunda en çok hangisine yönelmeliyiz Almancamı ingilizcemi ısı konstrüksiyon ve enerji dallarından hangisini önerirsiniz ve kendimi geliştirmem için ne yapmalıyım

  • Dil konusunda iş hayatının içinde olan mühendisler belki daha doğru yanıtlar sunabilir ama edindiğim bilgiler neticesinde cevaplayayım: Öncelikle ingilizceden sonra hangi dile yönelmeliyim sorusu daha doğru olacak. Artık ingilizceye extra dil olarak bakılmıyor standart olarak bilinmesi gereken bir dil olarak bakılıyor. Çizim programlarının genelinde ingilizce arayüz mevcut.
   2. dil olarak almanca bilmek zannımca daha doğru. Dil tercihi çalışacağın ülke veya firmanın ihracat yaptığı ülkelerle de doğrudan bağlantılı.

   • merhaba ben makine mühendisi 3. sınıftayım kafamda bazı sorular var yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Dünyada en büyük açık dün olduğu gibi bugünde Enerji açığıdır.Ülkemizin kalkınma hızını yavaşlatan faktörlerin başında gelmektedir.Enerji santralleri önümüzdeki yılların da konusudur.Başta rüzgar jeneratörlerinin tasarımı,uygulaması olmak üzere,güneş enerjisinden yararlanmak üzere düşünülebilen her çeşit düzenek gündemi koruyacaktır.Beraberinde ülkemizde havacılık sektörü de önümüzdeki yıllarda hız kazanacaktır.Demiryolculuk geç kalınmış olsa da yeni planlamakta olduğumuz ülkemizin güncel konularından.

 • Tabii bu günün güncel konularından biride işleme makinelerinin çeşitliliği ve kullanım alanlarındaki performansları.Tabii Makine mühendisliğini artık yalnız başına değerlendirmemek ihtisas alanındaki yan ürünleri ile birlikte düşünmek gerekiyor.Seçilmiş konu ile birlikte ihtisas konusunu da belirliyebilmek hedefe ulaşmadaki etkenlerin başında geliyor.Mesela Tıp makineleri konusunda belkide ihtisas konusuna bu günün dünyasında laser,elektronik,bilgisayar,v.s gibi konularıda ilave etmek gerekebiliyor.

 • 4 yıl boyunca bi tarafından ter gelerek okuyan ve sonunda 800 tl ye işe başlamayı göze alan meslek grubudur

 • Benim asıl merak ettiğim konu enerji kolu.

  Nükleer enerji geliyor haliyle enerji revaçta deniliyor ama bu kadar ciddi bir iş bizim mühendislerimize kalmaz gibime geliyor. Bunun ekmeğini enerji alanında başı çeken uluslararası firmalar yer. Hiç olmadı üniversite hocaları yer. Bizim mühendislere bir faydası olmaz diye düşünüyorum.

  1- Bunların dışında, enerji kolundan mezun olanlar ne tür firmalarda çalışır? (firma isimleri ile yazarsanız çok sevinirim)

  2- Bu işi sadece enerji mühendisleri yapabilir başka bir mühendis yapamaz dediğiniz bir iş var mı?

  3- Tesisat(ısı) mühendislerinin çalıştığı yerlerde de çalışabilirler mi?

  Teşekkürler..

 • Merhaba arkadaşlar, 2002 de üniversiteden mezun oldum, hiç iş seçmeden, ofistir, fabrikadır, atölyedir, ayırt etmeden ilk fırsatta sanayide küçük bir atölyede kırık bir masada çalışmaya başladım. şimdi meslekte sekizinci yılımdayım. 20 kişilik yerde de 2000 kişilik yerde de çalıştım. üniversitediki arkadaşlarıma tavsiyem, mümkünse kendinize daha çok yatırım yapın, derslerinize değer verin, yüksek notlar alın demiyorum, ama konuları anlayın boş geçmeyin. ve özellikle ingilizcenizi her fırsatta kullanın. düşünün, kendi adınıza ne iş yapabileceğinizi, nasıl girişimlerde bulunabileceğinizi tasarlayın. daha önceden bi arkadaşımın yazdığı gibi,şu anda maaşlar çook düşük. ben üniversiteye girerken hedefim olan o yüksek maaşlar artık yok.4 yıl önce aldığım maaşın bile altında alıyorum şu anda. işletmeler profesyonel değil, herkes koltuk peşinde, elinde yetki olan diğerini ezme çabasında. amir korkusu, patron korkusu.. sabah şu saatte gel, 5 dakka gecikme, cumartesi pazar tasarım yap, çizim yapmaktan gözlerin kan çanağı olsun.. zor bir meslek seçmişiz,o yüzden hayatınızı işkenceye çevirmesine izin vermeyin. mezun olun, hemen çalışın bi yerlerde. en az 5 yıl mücadele edin ve sonunda kendinize özel işler yapın. Teknik bilginiz iyi olduğu sürece, satış, satın alma, müşteri ilişkileri konusunda işletme mezunlarından hep bir adım önde olursunuz. hayal kurun ama biraz da ayaklarınız yere bassın. potansiyel işleri iyi değerlendirin. ben kendi işimi kurmak ve serbest çalışma hayatıma başlamak üzereyim. çook çektim, allah size çektirmesin. bizim ülkemizde çalışana köle muamelesi yapılıyor, adamlar parasıyla dövüyor sizi. doğru bildiklerinizden ve grurunuzdan asssla ödün vermeyin. başınız hep dik olsun, hayatta başarılar dilerim..

  • Nimet Hanım tavsiyeleriniz için kendi adıma teşekkür ederim. Sadece mühendis olmak ,iyi bir işe sahip olmak da yetmiyor internette kendi sayfam gibi platformlarda da yeni mezun olacakları,bölüm sececekleri de bilgilendirmek gerekiyor. Sosyal sorumluluk deniyor buna.
   Birisi size sorduğunda şu zamana kadar mesleğinizle ilgili ne yaptınız ? diye siz de kazandığınız rakamları ve çıktığınız üst mertebeleri söylemekten bir adım öne geçemiyorsanız sadece kendinize faydanız olmuştur.
   Nimet Hanım gördüğüm kadarıyla sektörde uzun yılla çalışmış. Ve notun değil önemli olan teoriyi anlamak olduğunu vurgulamış. İş verenler 3 işi 1 kişide toplama kafasında işçi alıyorlar. Bakın işçi diyorum. Mühendis almıyorlar, mühendis beyin gücü demek. Bu neden kaynaklanıyor donanımsız olmaktan. İngilizcenin yanında artı olarak almanca,rusça veya çince bilmeniz bir firmanın dış ticaret ile ilgili bölümlerinde çok önemli. Bu donanıma sahip olduğunuzda çalışma şartlarını nasıl istediğinizi söyleyip uzlaşmaya başlıyorsunuz. Diğer türlü bakarsak patron ne derse tamam diyorsunuz çünkü öyle demek zorundasınız.
   Sonuç olarak güzel bir atasözüyle bağlayacağım : Ey mühendis adayı, Ne ekersen onu biçersin iş hayatında.

  • YAZDIKLARINIZ ÇOK FARKLI HISSETTIRDI KORTUM AÇIKÇASI DESENIZE ABLA İŞİMİZ ZOR ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN YENI İŞİNİZDE BAŞARILAR :))

 • merhaba oncelıkle zahmet edıp bıldıklerını paylasan herkese tesekkurlerımı ıletırım ben ercıyes unv makına muh 2 sınıf ogrencısı ve aynı zamanda bolum ıkıncısıyım ılerde okulumda ogretım elemanı olarak kalmak veya okul sonrası ıs hayatına atılmak bu ıkı secenek arasında kararsızım .ayrıca mak muh ıcın gereklı (ug catıa proengıneer solıdworks autocad vb ) programlardan hangısını ogrenmeye ve gelıstırmeye agırlık vermelıyım yanı hangısı daha onemlı bır dıger soruda stajımı almanyada yapmak ıstıyorum.bunun ıcın nasıl bır yol takıp etmelıyım dıl ogrenmek dısında

  • Oğuzhan bölüm 2.si olman güzel. Tebrik ederim öncelikle. Bilgim neticesinde sorularına cevap vereyim:
   Tasarım ve modelleme programı seçimi aslında çalışacağın ile göre değişiklik gösterebiliyor. Proengineer daha çok otomobil firmalarında kullanılıyor ama sanayide çok yaygın değil. Catia kalıp tasaımı alanında çok başarılı lakin lisans ücretlerinden dolayı küçük işletmeler ücretsiz veya daha ucuz olan yazılımları öğrenme yoluna gitmiş. Analiz konusunda ug biraz daha iyi. Ama genel olarak bakarsak ilk olarak solidworks u çok iyi öğrenmeni tavsiy ederim. Buna catia yı da eklersen çok güzel olur. Öncelik Solidworks de olmalı. Tasarım programlarının çoğunun arayüzü benzerdir. Bu nedenle bu 2sini öğrenip diğerlerini de rahatlıkla öğrenebilirsin. Autocad i öğren dememe gerek yok sanırım. Özellikle son sınıf projelerinde bu programlarla çizim yapmak durumunda kalacaksın muhtemelen.
   Yurt dışı staj konusunda fazla bilgim yok. Faydalı tabiki. Okulun bu konuda yardımcı oluyor olması gerekir. Ama benim tavsiyem ilk stajını işin içinde çalışabileceğin işletmeleri seçmen. Son stajını da daha sonra orada iş başvurusu hedeflediğin bir yeri seçmenden yana olacaktır.
   Başarılar.

 • MÜHENDİS!!!Okuyan arkadaşlar size en buyuk tavsiyem buyuk hayeller kurmayın…Piyasa gorunduğu kadar baist değil…Bir kaç soruya cevap vereyim…1-Yabancı dil konusunda ingilizceyi cok iyi bildiğini var sayıp artı Almanca istiyorlar…2-Enerji bolumu tartışılmaz en iysidir…3- CAD_CAM pro-solid-catia fark etmez birini bilmeniz yeterli…tavsiyem CATİA öğrenin….Son olarak ne kadar iyi bir şekilde mezun olursanız olun TECRUBE yoksa hiç bir önemi yok….

  • Makina mühendisliği
   Bu mesleğin geniş bir uygulama ve uzmanlık alanı vardır Makina mühendisleri ,toplumun refah,güvenlik ve sağlık-yaşam-kalitesini artıran sistemleri TASARLAR geliştirirken de yaratıcılığını ,becerilerini(analiz,problem çözme..)ilerletir.Araştırmalar yaparak bilgi ve tecrübelerini artırır vede bunu uygulama alanına sokar, toplumla da paylaşır.
   Gerek iş yerinde gerekse eğitimlerinde çok yönlü ve UYGULAMALI konularla bilgilenme imkanı bulur.Bunlardan bazılar;Mekanik sistemler,enerji dönüşüm,iklimlendirme,enerji kaynaklarını kullanma ve geliştirme,mekanik(araçlar) ve tasarımı,imalatı,dinamiği,otomasyon,,Termodinamik,malzeme,elektronik,bilgisayar,ar-ge,akışkanlar mekaniği,deney,ölçüm,analiz,ve iletişim teknikleri,proje yönetimi,iş güvenliği ve benzerleri.Çalışma hayatında da ;bilgi akıl ve deneyimlerlealgılama,tanımlama,modelleme,,analiz ve yorumlama konularında gelişmeler olur.
   Çok yönlü eğitildiklerinden,çok geniş bir alanda istihdam edilirler.Makina mühendisleri ,üst düzey yönetici adaylarıdır.Modern hayat ancak mühendislerle yaratılır.Mühendislik insan odaklı bir meslektir.Üst yönetimler bu elemanların uzmanlığına saygı duymalı ve bunlardan teknik açıdam maksimum derecede yararlanmalı,başarılarının sürekliliğine imkan sağlamalıdır.
   Mühendisler yaşam boyu öğrenmenin bilincindedir.. Meslek,i etik ve sorumluluk bilincine sahip olduklarından;
   .Bilim ve teknolojik gelişmeleri devamlı izleyerek kendilerini yenilemenin mutluluğunu yaşarlar.

 • makine mühendisliği bölümünde ingilizce hazırlık okuyorum..kocaeli üniversitesinde uygulanmaya başlanan bolonya sürecinde not sınırı 65 puan oldu. makine mühendisliği hakkında hiçbir fikrim olmadan bu bölüme geldim ve çok zorlanacağımı düşünüyorum. okuldan hep bir adım önde gidebilmem ve donanımlı bir mühendis olarak mezun olabilmem için ne yapmam gerekir. ayrıca birinci sınıfta notlarımı yüksek tutup ikinci sınıfta endüstri mühendisliği yandal yapma gibi bir şansım olursa tavsiye eder misiniz? verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim tavsiyelerinizi bekliyorum..

  • Merhaba Cem
   Henüz hazırlıkta olduğun için okuduğun bölüm hakkında fikrin olmaması gayet normal. 1. sınıfta Makina Mühendisliği bölümü okuduğunu henüz anlayamayacaksın. Çünkü bir çok ders lisenin devamı gibi ve bazıları da mühendisliğe giriş şeklinde.
   1. sınıfta notlarını düşürme kesinlikle. Yüksek tut. Üniversiteye geldik gezmek bizim de hakkımız deme. En önemlisi birçok seminer programı yapılır mutlaka bunlara katıl. Bunlar okuduğun bölümü sevmeni ve ısınmanı sağlar. Belki ilk aşamada yeni bilgilerin olduğu için anlamasanda ilerde anlayabilecek durumda olabilirsin.
   Özellikle derslerde hocaların verdiği pratik bilgileri not et defterinin bir köşesine. Genel kültür ve fikir yürütmen için güzel bilgiler çıkar hocalardan.
   2. sınıf biraz daha rahat olacağın için ingilizce takviyeni bu senede yapmaya başla. Yabancı dil iş hayatında çok önemli. Ve yine 2. sınıfta Autocad i öğrenmiş ol. Birer adım önden gitmeni sağlayacaktır. Projelerde de faydasını göreceksin.
   Yandal fikrin güzel ama bölümün zorluğunu da hatırlatayım. Bir koltukta 2 karpuz taşıyamazsan bu çok zor olur. Okuduğun bölümü de uzatrak bitirmene neden olabilir. Bu tamamen senin zeka ve planlı çalışmana bağlı açıkcası.
   Başarılar.

 • çok teşekkürler bilgilendirmeniz için kafamda oluşturduğum plana çok yakın sözler söylediniz..

 • slm ben şu anda anadolu meslek makina bölümü son sınıfım anladığım kadarıyla burda soru soranların hepsi mühendislik okuyor zannedersem bunlar ne okuduklarını bilmiyorlar puan tutuyo diye girmişler.BEN SİZE GENEL Bİ CEVAP VERİM
  1. bayan arkadaşlar bu meslekte yapacağı işler proğramda masa başı çizim kalite kontrol ve enerji hacı başka bişe yapamazlar
  2.anadolu,fen ve düzliseden gelen öğrencilere tavsiyem süs olarak gelmesinler hiç olmassa yaz tatillerinde sanayide iyi bi yerde çalışmalarını öneririm (bu kızların peşinden koşmaya benzemez ama)
  3,eğer makinayı ünüversitede elinize alırsanız ayvayı yediniz hacı hiç bir şey öğrenemezsiniz sadece proğramları ve cnc görüyorsanız onun tuşlarından başka
  4.eğer mslek lisesinden gitmişseniz baya rahat edersiniz bide şu biliyorum ayaklarını bırakın sizden daha iyisi çıkabilir
  5.illaki temelniz olsun demiyorum ama mutlaka biyerd çalısın her bab yiğidin işi değildir
  6.BİKERE MÜHENDİSLİĞİ ÇOK PARA KAZANACAĞIM DİYE OKUYACAKSANIZ BİŞE ÖĞRENEMESSİNİZ MÜHENDİŞ SADECE ÇÖZÜM PROJE VE TASARIM ÜRETMEKTEN BAŞKA İŞE YARAMAZ AMA TEKNİK ADAM İŞİ BİLİR YANİ MÜHENDİSİN ELİNE Bİ CNC OLSUN BİMAKKİNA OLSUN VERİZLMEZ YANİ BOŞA KAFAYI YORMAYIN İŞYERİNDE EN FAZLA PROĞRAMDAN ÇİZİM YAPAR SINIZ
  7.DİĞER TAVSİYEM PROĞRAMLARIN HEPSİNİ ÖĞRENMENİZ ÇÜNKÜ MAKİNA KULLANMASSINIZ OPERATÖRÜ VARDIR SATEN
  8.SON TAVSİYEM İLLA MÜHENDİS OLACAKSANIZ YA BABA MESLEĞİ OLMALI YADA MESLEK LİSESİNDEN BAŞLAYIP TATİLLERDE ÇALIŞARAK BAŞLAMALISINIZ SADECE İŞİN KOLAY YANINI ÖĞRENMEYİN
  9.İŞİNİZE AŞIK OLUN

  • Makine müh. 1. sınıf öğrencisiyim yaz tatilinde nasıl bir yerde çalışmalıyım tatilimi geçireceğim yer tamir mi yapmalı bir makine elemanı mı üretmeli büyük bir fabrika da bir şeyler öğrenme umuduyla bir şeylere dokundamadan dolaşmalı mı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

   • 1. sınıf öğrencisiysen henüz bölüm adına çok fazla ders görmemişsindir muhtemelen. Tavsiyem büyük bir fabrikada soru-cevap şekli, operatörlerle iletişim kurarak iş akışının nasıl yapıldığını öğren. 2. sınıfta ilk stajını yapacaksın o zaman da orta ölçekli bir fabrikada seni de çalıştırmaları kaydıyla staj yaparsın. 3. sınıftada Bosch gibi büyük firmaların yaz stajları var. Bunlarda proje geliştirme imkanı da veriyorlar. Ayrıca sene içinde ücretli oalrak da devam edebiliyorsun. Burada kendini gösterebilirsen mezun olduğunda da işin hazır diyebilirim. İngilizcen bu sürede çok iyi olmalı. Sunumları ingilizce olarak yapmanı isteyecekler çünkü. 🙂

  • gürkan kardeş lise sonda olmana rağmen maaşallah piyasayı sahiplenmişsin. fakat mühendislik senin dediğin gibi sadece çözüm, proje ve tasarım değildir. ama bu üçlüyü sakın hafife alma zaten bişeler üreteceksen bu üçü olmadan üretemiyorsun. tabi küçük atölyelerde yapılan fason işlerden bahsetmiyorum. mühendislik en çıplak haliyle hesap demektir. meslek liselerinde malesef bu sıfırın altında geziyor. bu yüzdende mühendisliği kazanmak bile çok zor onlar için. fen, anadolu veya düz liselerin kazanma olasılığı çok daha fazla olduğu kesin. orta ölçekli ve daha büyük yerlerde çalıştığında daha önce sanayide çalışmanın pek bi yararı olmuyor. çünkü mühendis olarak işe giripte usta gibi çalışmaya kalkarsan hemen uyarıyı alırsın patrondan. hem ayrıca fakülteyi bitirip hemen mühendis olunmuyor. mühendisim demek için en az 5 yıl sürekli kendini geliştirerek çalışmak gerekiyor. kısacası yeni mezun olanların hakkını fazla yememek gerek, bu eğitimi alanların zamanla mutlaka iyi bir seviyeye geleceğine inanıyorum.

 • Öncelikle herkese merhaba.Verdiğiniz bilgiler bir nebze olsun aklımdaki soru işaretlerini giderdi.Ama aklıma takılan şeyler var.Ben Makina Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim, şimdiden iş kaygısına düştüm.Konstrüksiyona yönelmeyi düşünüyorum.Bu alandan mezun olanlar tam olarak ne iş yapar? Programlama dillerini öğrenmemiz önemli mi ? Tusaş gibi bir firmada çalışma şansım nedir ? (ODTÜ, İTÜ öğrencisi değilim) İngilizce dışında Almanca biliyorum bunun bana ne kadar yararı olur ?
  Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.Teşekkürler.

 • ben bu yıl hazırlıgı bitirdim marmara üniversitesin de bana arkadaşlar istanbul da makine mühendis olarak bir önerisi yada tavsiyesi şunu yap diyeceginiz birşey var mı? yada derslerde şu programı kesenlıkle ögren diyeceginiz program var mı? bu biir şu seminerlere katıl diyebilirsiniz odalara kayıt ol gibi şu dergilere abone ol bunlar senin gelişimin için çok faydalıolur dediginiz birşey var mı? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum:)

 • Bu sene sınava girdim. Bilkent makine mühendisliğini düşünüyorum. Sizce Bilkent’i mi yoksa boğaziçi, itü yada odtü gibi bir devlet üniversitesini mi seçmeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Tüm sayfayı okudum ve çok güzel izlenimler aldım her ne kadar gözüm korksada diyeyim. Ben bir konuda danışmanlık almak istiyorum sizlerden. Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim okul derslerim pek iyi olmadığından okulum uzadı. E haliyle bu bir yıl kayıp demek. Dil eğitimim günlük konuşma için yeterli olduğunu düşüyorum ancak mesleki anlamda kesinlikle yetersiz. Okulumun olduğu şehir sanayi bakımından gelişmiş bir şehir değil. Ve önümüzdeki sene burada ki senemi çalışarak,mesleğimde tecrübe edinerek geçirmek istiyorum. Ancak bunu ne şekil ve nasıl yapacağım konusunda kararsızım.Kısacası, ben herhangi bir yere “Ben bir mühendis adayıyım.Mesleği öğrenmek ve deneyim kazanmak istiyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz? ” şeklinde bir yorumla gitmek nasıl durur ya da nasıl olmalıdır.Teşekkür Ediyorum

  • Merhaba Yalçın
   Piyasada tecrübe şartı çok fazla aranıyor. Bu sene stajyer gibi bir fabrikaya girip part time çalışabilirsin. Okul bittiğinde de çalıştığın yer senden memnun ise devam etmeni isteyebilir ya da en azından referans olmuş olur. Tecrübe kazanana kadar zaten yüksek maaş beklentileri içinde olmaman gerekiyor. Staj dönemlerinde çalıştığın yerlere gidip part time çalışmak istediğini söyleyerek işe başlayabilirsin. Ücret talep etmediğini de son olarak eklersin.

 • Çok teşekkür ederim ilgili yorumunuz için. Elimden geleni yapıyorum fazlasını yapmaya da özen gösteriyorum. Umarım hakkımızda güzel şeyler olur.

 • ben daha yeni mezunum. makine mühendisliği okumak istiyorum ama yapamam diye çekiniyorum. bi de okurken okuduğumuz üniversitenin dili ingilizce olursa yani ingilizce makine müh. okursak daha mı iyi olur.?

  • Şahsen bu bölümü ingilizce okumak daha da zor olacaktır diye düşünüyorum. Yurt dışı hedefin varsa tabiki ingilizce okuman daha iyi. Ama yoksa bence kendi anadilinde öğrenmen daha kolay ve mantıklı.

 • merhaba ben efe 13 yaşındayım ve ilerde iyi bir üniveriste(boğaziçi,odtü,v.b)’de makine mühendisi olmak istiyorum.Yukarıda yazan bütün maddeleri okudum ama tam olarak anlayamadım sizden istediğim13 yaşındaki bi çocuğa uygun şekilde anlatabilirmisiniz

  • Fabrikada birçok alanda olabilirsin. Üretilen ürünlerin tasarımı ile ilgili olarak ofis ortamında 3D tasarım programlarıyla çalışabilirsin. Veya üretimden sorumlu mühendis olarak üretimin işleyişini denetler, problem olan noktalarda bilgini kullanarak çözüm üretebilirsin.

 • mrb.. bende bu sene sınawa gidrim ve makine mühendisliği yazmayı düşünüyorum.. ama puanım çok yüksek değil yani boğaziçi ,odtü fln kazanamam.. mesala fırat ünw. yazabilirm.. işe girmek için yada işi öğrenebilmek için ünwnin önemi nedir?? cewap verirsinz sewinirm tşekkürler.:)

 • ben bu sene makina mühendisliği tercih vermeyi düşünüyorum devlet dairelerinde çalışma imkanım olabilir mi? olabiliyorsa kpss puanları yüksek mi? bide maaşları dediğiniz kadar kötü mü 800 tl falan demiş arkadaşlar eğer iş olanakları genişse bu kadar düşük ücret aldıklarını sanmıyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum kafam çok karışık ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

  • Devlette çalışabileceğin bölümler var Karayolları gibi. Maaşları gayet iyi 85 üzeri kpss puanı almalısın bunun için. İş tecrübesi olmayan mühendisleri 800-900tl gibi rakamlarla başlatıyorlar. Birikimin varsa 1750 ve üzeri maaşlarda alabiliyorsun. Bu tamamen sana bağlı aslında. Donanımlıysan illa ki maaşı güzel işler bulabilirsin.

 • ben şu an ünüversite sınav sonuçlarına bakıyorum ve 15 gün içinde terch yapmam gerekiyor makine mühendisliğini yazmak istiyorum ama açıkçası hiç makine mühendsi bi tanıdığım olmadı ve korkuyorum iş imkanı nasıl kolay iş bulabilmiyim bulduğumda verdiğim emeğin karşılığı kadar para alabilir miyim sevgili abilerim abLalarm bu konuda bana yardm ederseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederm

  • Her işte olduğu gibi bu işte de başarı ve kariyer senin elinde. Bilgisayar mühendisliğini bitirmiş ve 4 yılda kendine hiç birşey katmamış tanıdıklarım var. Şimdi bunların 1000tl maaş beklemesi çok abes. Halbuki 4 yılda birçok kurs ve kendi çabalarıyla programlama öğrenebilirdiler….Bilinen bir gerçek var düşük maaşla başlıyorsun işe. Tecrübeni kazandıkta sonra zaten değerin artıyor. Yabancı dil bilenler dış ticarette de çalışabiliyor işletmede. Zor bir bölüm. Stajları iyi değerlendirisen de okul bitince orada işe başlama ihtimalin yüksek.

 • Merhaba,
  Yorumların tamamını okudum.Bende bu sene tercihlerimi yapacağım.Sıralamam 101 binde kazanabileceğim yerler hemen hemen İstanbul dışı her üniversite.
  -Önereceğiniz bir üniversite varmı?
  -İstanbul da oturuyorum ve çevrem var.İyi yerlerde staj imkanı bulabilirim.
  -Bilgisayarım gayet iyi programları rahat kavrayacağımı düşünüyorum.
  -İngilizcem iyi seviyede, yanına belki çoğu kişi ingilizce tamamlarken 1-2 dil ekleyebilirim.
  -Bu yolda emek verip donanımlı bir mühendis olabileceğimi düşünüyorum.
  -Bölümü önerirmisiniz yoksa bunları yaparsan şu bölüm senin için daha uygun dediğiniz bi yer varmı?
  -Bir yakına ihtiyaç duymadan mezun olduğumda kaliteli bir yerde iş bulabilirmiyim?
  -4-5 yılda en iyi gelebileceğim yer ünvan ve alabileceğim maaş hakkında fikir verebilirmisiniz?

  Biraz detaya girdim.Umarım tüm sorularıma sıkılmadan yanıt verirsiniz.
  Benim durumumdakiler için mükemmel bir site yapmışsın Teşekkürler

  • Ben Uludağ mezunuyum. Makina mühendisliği bölümü, tıp bölümünü tavsiye edebilirim. Makina mühendisi olmak istiyorsan İstanbul’da İTÜ veya Yıldız Teknik olabilir.
   Diğer sorularını da vakit buldukça cevaplayacağım.

   • Her üniversite derken makina bölümü olarak söyledim.101 bin tıp için yeterli değil malesef.
    Detaylı cevabını sabırsızlıkla bekliyorum

 • öncelikle yorumlarınızı baitan sona okudum, çok sağolun yazdıklarınızdan dolayı, çok gerekli faydalı bilgiler gerçekten.
  ben bu sene sınava girdim ve 10 güne tercihlerimi yapmalıyım. 13200. oldum sınavda. itü makine olur mu diye düşünüyorum. yıldız olur gibime geliyo. ama bi yandan da babamlar ist. dışında tıp oku diyorlar. ve biyolojiye kafam basmıyor ne yazıkki. fiziğim geometrim matematiğim ve kimyama güvenirim, iyidirler çok şükür. sizce ne yapmalıyım?
  1)eğer makine müh. okursam bu sevdiğim derslerin bana ne gibi katkısı olur?
  2)itü makine kazanabilir miyim? veya tavsiye eder misiniz?
  3)mühendislik mi yazıyım ilk sıralara, yoksa tıp mı?
  4)oldu ki itü makine kazandım, tavsiyeleriniz ne olur? neler yapmam gerekir ilk senelerde en iyi müh.lerden olmak için?
  sorularımı cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim, şimdiden hepinize çok teşekkür ederim 🙂

  • En önemlisi sen ne istiyorsun? Aileni dinlerken onlaırın gerekçelerini ve senin beklentilerini karşılaştır.
   1- Fizik, Matematik ve Geometri kesinlikle çok gerekli olacak.
   2- İTÜ tavsiye ederim. Ama yeni sistem ve tercihler hakkında bilgim olmadığı için rehberlik öğretmeninle görüş. Sıralamana göre muhtemelen giremeyebilirsin. 3. tercih Uludağ makina olmalı.
   3- Tıp toplam 7 sene. Hazırlıkla beraber. Bu mesleğe ilgin varsa yaz. Gönüllülük gerektiren bir meslek. Birileri dedi diye yazma.
   4- İlk seneler için tavsiyelerimi yazmıştım aslında. 1. sınıf hazırlık dönemi gibi geçecek. Asıl bölüm dersleri 2. sınıfta başlıyor. 2. sınıftan itibaren bir iş yerinde ücretsiz çalışman çok faydalı olabilir. Etkinlik ve kursları da mutlaka değerlendir ve topluluklarda önder olmaya çalış.

 • merhaba. tüm yazılanları okudum ve bu bilgileri anlaşılır bir şekilde bizlere ilettiğiniz için teşekkür ederim.ben üniversite sınavına girdim ve şu günlerde tercih yapacağım. makine mühendisliğini istiyorum.neden istiyorum? çünkü çizimi seviyorum.ve bu konuda yetenekliyim. makine mühendisliğini de bilgisayarda tasarımlar yapabileceğimi düşündüğüm için istiyorum.şimdi size şunu sormak istiyorum.bir bayan için makine mühendisliği nasıl olur? yada olur mu? etraftan bu konuda çok tepkiler alıyorum.. şöyle bir gerçek var.çalışmak istediğinde bir bayanın bir erkekle kıyaslandığında çok büyük ihtimalle erkek işe alınıyor.ve bu gibi durumlar benim kafamı karıştırıyor açıkçası. beni aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Merve
   Benim okuduğum yıllarda bu bölümü tercih eden bayan sayısı çok azdı. Çizim yapmayı seviyorsan Güzel Sanatlar da okuyabilirsin. Grafik tasarımcı olmayı düşün derim. Benim fikrim bayanlar için zor bir meslek. Ama başarmak , kariyer yapmak yine insanın kendi elinde.

 • Merhaba,
  Ben de zorlu bir tercih dönemi yaşayanlardanım, derecem fena değil 1500 lerdeyim, boğaziçi makina rahat oluyor, istanbul dışı da düşünmüyorum ve tercih edilme sırasından dolayı boğaziçini itü ye tercih ediyorum. açıkçası hep boğaziçi endüstri istemiştim ama ona puanım yetmiyor, başka bir alternatif de düşünmemiştim tıp mı makina mühendisliğimi çok kararsızım. makina için bayanlara göre zor bir meslek deniyor, ama tıp da zorunlu hizmetiyle tusuyla 10 yılıyla zaten korkutuyor, hangisine eğilimim olduğuna da karar veremiyorum çünkü fiziği de biyolojiyi de seviyorum, ama tıp çok gözümü korkuttuğu için boğaziçi makinaya kayıyor aklım. sormak istediğimse şu

  Boğaziçinden mezun olmanın iş hayatına atıldığımda bana sağlayacağı fayda nedir? çok iyi derecede ingilizcem ve orta derecede fransızcam var, almancayı da üniversite sırasında öğrenmeyi düşünüyorum. Tüm bunlara rağmen 800 lirayla işe başlama ihtimali beni çok korkutuyor

  • Öncelikle dil bilginin bu seviyede olması ve birden fazla olması büyük avantaj. Donanımlı bir mühendisin işe başlayacağı asgari maaş MMO da 1825 tl olarak açıklandı. Normal standrtlarda bir mühendis maaşı bu. Boğaziçi mezunu olman iş başvurularında avantaj sağlayacak buna emin olabilirsin.
   İstersen Matematik bölümü bitirip yönetici pozisyonlarında da çalışabilirsin.

   • açıkçası matematik bölümünü bitirdikten sonra matematik öğretmenliği dışında ne yapabileceğimi bilmiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim

 • öncelikle tüm yorumlar için teşekkürler.matematiğim , geometrim ve fiziğim iyi.Makina mühendisliği düşünen birinin hangi dersleri iyi olması gerekir?bir de özel üniversitenin tam burslusu tutuyor ama gazi filan da tutuyor.Devlette okumak mı daha iyi olur yoksa özelde mi?Bana özelde okumak daha mantıklı geliyor.Sizce hangisi daha iyi olur? sorularımı cevaplarsanız gerçekten sevinirim, şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

  • Matematik, geometri,fizik derslerin iyi olmalı. Hızlı düşünme,hesaplama yetilerine de sahip olmalısın.
   Özel üniversielerin imkanları ve aktivitelerine bakarak burslu da okuyabilirsiniz. Devlet ve özel üniversitelerin hepsi iyi eğitim veriyor diyemeyiz. Uludağ üniversitesi eğitim açısından iyi diyebilirim. Ama uygulamada geri kalıyor. Yani pratikte çalışma.

 • merhaba.Tüm yorumları okudum ve gerçekten yararlı oldu benim için.Herkese teşekkürler.bazı sorularım olacaktı.matemetiğim geometrim ve fiziğim iyi.makine mühendislerinin hangi dersleri iyi olmalı? bir de benim sıralamam özel bir üniversitenin tam burslusu ve gazi üniversitesi gibi devlet üniversitelerini tutuyor.sizce hangisine gitmem daha iyi olur?bana özel daha mantıklı geliyor eğitimi daha güzel olur diye düşünüyorum.Sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Herkese hayatta başarılar dilerim.

 • oncelıke herkese mereba arkadaslar ben bu sene unıversıte tercıhı yapcam bıtırdıgım zaman kendıısımı kurmak ıstıyorum hangı bolumde okumalıyım makıne muhendıslıgıın oneırımısınız ? yardımcı olursanız cok sevınırım

  • Tercihler için 5 gün kalmış ve hangi mesleği okumak istediğini bilmiyorsun. Meslek tercihi için geç kalmışsın. Bizim tavsiyemizden çok senin ilginin olduğu bölüm olmalı. Mühendisliğe puanın yetebilir ama belkide peyzaj mimarı olsan çok daha mutlu olacaksındır. Aradaki fark şu: istediğin mesleği seçmek.

 • Sorum ;
  Torna ; Yedek Parça İle Uğraşan bir şirketi olan insan makina mühendisliğinde hangisini seçmeli ;
  şimdi aklım karıştı biri ısı diğeri Konstrüksiyon ve imalat diyor hangisi seçmeliyim ?
  şimdiden teşekkürler…

 • Herkese merhabalar;
  çok gzuel bır sıte olmus ellerınıze saglık,ben suanda makıne muhendıslıgının 1 sınıfını bıtırıp 2 . sınıfa gectım ve kendımı ılerıde basarılı bır muhendıs olarak duyurmak ıstıyorum ve suanda turkıyede makıne bolumunu bıtırınce hangı alanda calısmak ıyı olur sımdıden neler yapabılırım , tabıkı ıngılızce sart onu bılıyorum =)) cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkur ederm..

 • mrb ben ytu makine müh okuyorum. mezun olduğumda iş bulma şansım ne kadar ve bu sene ilk sınıfa geçeceğim bundan sonra staj içinn bir yer önerebilir misiniz.

 • ve bu yazılanlardan çok sıkıldım .iş bulamama sıkıntısı bastı . sınava tekjrar girip tıp istiyorum

 • Mrb Ben Makina Mühendisligi okumaq istiyorum. Sadece Fizik dersim biraz düsük onuda özel egitim tamamlıcam Rusça,İngilizce var airetten almanca ögrenmem çok gereklimi ?

 • Merhabalar bilgiler için de teşekkürler. Ben bu sene koç üniversitesi makina mühendisliğini burslu kazandım. Orta seviye ingilizce ve almancam var , ikisini de en üst düzeye cıkarmak istiyorum . otomotiv motorları ve enerji ilgimi cekiyor. Çizim yapmayı cok seviyorum siz hangilerinin geleceğinin daha parlak olduğunu düşünüyorsunuz. ayrıca hazırlık sınıfında öğrenmem için bi tane çizim programı önerebilirmisiniz(autocad/solidw./catia vs.) şimdiden teşekkürler

 • ben bu sene aksaray universitesi makine mühendisliği iö kazandım neler yapmalıyım öncelikle yazılarınız çok güzel ordada belirtmişsiniz neler yapaılması gerektiğini ama bnm için tekrar söylerseniz sevinirim geometrime ve matematiğime güvenıyorum fiziğime biraz bayan olarak zor diyenleri de fazla dinlememeye çalışıyorum bana söylediğiniz çoğu terimler yabancı
  1.ben neler yapabiilirim bu ilk yılımın ilk aaylarında?
  2.İYİ bir karıyer elde edebilmem için bu yıllar içinde ne yapmam lazım?
  3.ben hiç üniversiteli gbi yaşayamıcakmıyım hep çalışmam mı gerekicek?
  4.ilk sene her hangi bir dil kursu önerirmisiniz? olur sa hangi dil önerirsiniz?
  5.bir bayan olaraka illaki sanayide çalışamam ama ilerleyen sınıflarda donanımlı bir mühendis olabilimem için ne yapmalıyım?
  yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyorum şimdiden teşekküerler:)

 • bu sene hazırlık sınıfına başlayacağım. İyi bir makina mühendisi olmam icin ilk olarak neler yapmam gerek? Autocad gibi programlara çalışayım mı? Benim ingilizcem o kadar iyi değil. Hazırlık sınıfında ayriyetten ingilizce okuluna gitmemi önerir misiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum , şimdiden teşekkürler.

  • Kesinlikle hazırlık sınıfına git ve ingilizceyi öğrenmeden gelme. Hazırlık okurkun da program öğrenmek ya da mühendislik derslerine çalışmakla uğraşma. 1 sene boyunca ingilizce kitap okuma,konuşma ve anlama konularına odaklan.

 • Merhabalar sayın Mehmet Emre tüm yorumlarınızı okudum hepsi faydalı bilgiler teşekkür ederim.Şimdi kafamda bir kaç sorun kaldı malesef.Ben şuanda lise 3. sınfa geçtim şimdiden daha mesleğimi ne olacağını düşünüyorum makina mühendisliğini çok istiyorum fiyatı düşükte olsa işimi sevmem benim için yeterli fakat diyelim ki orta dereceli bir üniversiteden mezun olupta fabrikada sanayi işçisi gibi çalışmak beni korkutuyor açıkcası.Diğer abilerim ablalarıma başlangıçta iş bulamazsınız sonra deneyiminiz arttıkça iş bulma imkanınız artar demişsiniz fakat etrafımda bir çok işsiz mühendisler bana işin gerçekten zor olduğunu söylüyor daha önceden hiç bir şeyi tamir falan etmedim ileride çok zorlanırmıyım biliyorum çok uzun oldu fakat bu benim için çok önemli 🙂

  • Lise 3. sınıfta olduğuna göre bence geleceğin mesleklerini araştırmalısın. İpucu verelim hemen: Mobil dünya hızlı bir şkeilde gelişiyor. Ve 2 sene sonra firmaların adımı mobil ticaret olacak. Bunu az çok ben tahmin edebiliyorum. Mobil uygulama geliştiricilere gelecekte çok ihtiyaç olacak. İphone developer gibi meslekler ün kazanıyor. Benzer olarak sosyal medya danışmanlığı da gelecek vaad eden bir alan. Reklamcılık sektöründe okuyup bu alana yönelmen de iyi bir fikir olabilir.
   Yani makina mühendisi olmak zorunda değilsin kaygıların varsa. 5 sene sonrasını tahmin edipte hareket edebilirsin.

 • selam , makine mühendisliğiyle elektrik elektronik mi yoksa endüstri mi çift anadal yapmak mantıklı? makine ve elektrik elektronik birlikte uğraşırken ikisii de tam yapamamaktan korkuyorum ayrıca sosyal yönüm cok güçlüdür bu yuzden endüstri istiyorum , sizce makine ve endüstri iyi bir üniversite mezununun önemli vantajları olur mu?

 • ben 2010-11 döneminde erciyes üniversitesi makina mühendisliği bölümünün hazırlığını okudum.bu mesleği seçmemim tek nedeni puanımın buna yetmesiydi ve baskıydı.hazırlığı muafiyetle yarı dönemde geçtim ve ingilizcemi çok ilerlettim.ama sorunum şu ki össye bir daha girmek istiyorum.bunu istiyorum çünkü girdiğim sene bazı sorunlar nedeniyle kesinlikle iyi çalışamadım ama aile isteğiyle bu okula gittim.Ve bu mesleğin de bana çokta uygun olduğunu düşünmüyorum artık.sizce bi kaybım olur mu?(biraz da gerçekten iyi bir okulda okumak istiyorum ama bu okul seçtiğimden değil)yorumlarınızı bekliyorum.okul başlamadan tam bir karar vermek istiyorum.bu arada eğer össye bir daha gircek olursam okulu dondurmalı mıyım ve nasıl yapmalıyım.biraz uzun oldu ama yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

 • ben makine mühendisliği 3. sınıftayım kamu düşünüyorum fakat onda da bir takım kafamda soru işaretleri var.bayan arkadaşlara sesleniyorum bir kız için gerçekten ygun değil keşke ailemi dinleseydim diyorum ama imkansız da değil kamuda çalışanlarda acil cevap bekliyorum şimdiden teşekürler

  • bayan için kamu daha uygun..ben kamudayım.ama girmek zorlaştı artık…çooook çalışmanız lazım kpss ye

  • bence makina mühendisliğine devam et bende okuyorum pişman olmazsın mesleğini seçmişsin kamuya girmek zor…ama inşALLAH dilediğin olur.

  • bende bu yıl makine düşünüyorum.ama imalat bölümünü de sececegm.sizce bayana uygnmu?(babamın yanında çalışacağm )

 • Peki neden uygun değil? Ben çizim yapmaktan birşeyler üretmekten çok hoşlanırım. ve Almanya’da okumak istiyorum bu bölümü sizce doğru bir fikir mi?

  • Bence Çok İyi Bi fikir düşünmüşsün eğer imkanın varsa bu alanda en iyi eğitim alabileceğin bir yer almanya sanayi bakımından üretim ve tasarımda öncülerden biri almanya ve mesleğine gelirsekte günümüzün mesleklerinden biri ( bu mühendis olmak değil bak dikkatini de çekerim makina mühendisi olmak ) bir tavsiyemde bu mesleği sevdiğin belli tasarımı ve çizimi yani üretken olmayı seviyorsan ARGE MÜHENDİSİ OL derim öyle bir meslektir ki seversen severek yaparsan bu işi çok başarılı olursun

 • bence bu bölümü seçmişsen demeki bir hayrı var senin için senin içi en iyisi olabilir bende anadolu teknık eğitim lisesinde makine bölümünü okuyorum

 • Sitenizi inceledim. Çok teşekkürler aydınlatıcı bir çok bilgi vermişsiniz. Bende Sakarya makine 2.sınıf öğrencisiyim. Makine mühendislerinin fabrika ve imalathanelerden başka çalışabilecekleri nereler var. Mesela inşaat projelerinde imza yetkileri var diye biliyorum bunun dışında başka nerelerde çalışabilirler.

 • makine müh okumak istiyorum aydınlatır mısınız beni iş olanakları filan nasıl acaba ?

 • bence bayan makine mühendislerine de ihtiyaç var.özelllikle pazarlama kısmında bayan makine mühendisleri oldukça başarılı..ayrıca bayanlaara fabrika ortamı uygun değil diyenler bayan makine mühendisi tekstil veya gıda üretimi yapan bir fabrikada gayet rahat çalışabilir.

 • ben makina mühendisliği okuyorum okulu bitirdiğimde kendime vinç imalathanesi açabilirmiyim bunun için makina müh. belgesi yeterlimidir. şimdiden teşekkür ediyorum

  • Gereken yeterlilik şartlarını sağladığın sürece belgen ile bu imalathaneyi açabilirsin

 • Makina Mühendisliği güzel bir bölüm olmasının yanında dışarıdan bakıldığında bir albenisi var. Parmak ile gösterilen bölümler arasında 🙂 Emre bey bir sorum olacak size . Mühendislik diplamaları kiraya veriliyormuş, bunun şekli şemali nedir. Diplamayı verenin sonradan başı ağrıyabilir mi ? Son bir sorum daha var, bu kiralama olayı için verilen teklifler ne kadar ?

  • Makina Mühendisliği çok güzel bir bölüm. Özellikle üretmeyi ve yönetmeyi seven adaylar için. Bölümünü seven herkes başarılı olur. Diploma kiraya verme gibi iş yöntemleri var. Fakat hakkında bilgim yok. Denetlemediğiniz hiçbir yer için diplomanızı kullandırmanız doğru olmaz. Özellikle LPG istasyonların 250-350tl gibi rakamlara sorumlu müdür belgenizi kiralayabiliyorsunuz. Fakat tesisde olan herhangi bir kazada ilk sorumluluk sizindir işverenin değil.

 • merhaba ben mert makina mühendisliğinde birkaç sorularım olacak, bu alna daha çok görselliğe mi dayanıyor , çalışma imkanları , o bölümü kazandıgımızda keşke seçmeseydim gibi kafamızda sorular oluşurmu . ben daha 11.sınıf tayım artık kendime bir hedef belirleyip onun için çabalamak istiyorum yada bana önere bileceginiz bir meslek varmı bu olmassa bu gibi makina ve veterinerlik..vb meslekler arasında kaldım lütfen bir ABİ OLARAK YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

  • Makina Mühendisliği bölümü tamamen sayısal zekana bağlı. Gerektiğinde hızlı ve doğru karar vermelisin. Tasarım ve çizim ağırlıklı olarak çalışabileceğin gibi üretim yönetimi,takibi ve çözüm odaklı da çalışabilirsin. Fabrikalarda çalışabileceğin gibi proje ofislerinde de çalışma imkanın var. Problem çözmeyi seviyorsan, bilgisayar programlarını hızlı kavrar geliştirebilirim diyorsan, birşeyler üretmek veya geliştirmek beni mutlu edecektir diyorsan bu bölümü seçebilirsin.

 • 2009 da makine mühendisliğinden mezun oldum.
  Bence arkadaşlar makine mühendisliğini seçmeden önce; nerelerde çalışabileceğine, makine mühendislerinin çoğunun şehir dışına yakın, çalışma ortamları diğer meslekler göre pek temiz olmadığını, en az bir yabancı dili bilmesi gerektiğini ( yabancının karşısında veya telefonda müşterinin isteklerine cevap vercek şekilde), piyasada en az 80000 makine mühendisi olduğunu, yılda 3000-3500 civarında mezun verdiğini, yabancı dili varsa ve kurumsal şirkete girdiyse ancak 2500 Tl maaş alabildiği (çoğu mühendis alamıyor) bilmelidir.
  Diğer yönden; piyasada çalışabileceği çok alan olması, 5 yıllık deneyimden sonra daha iyi maaş alabilmesi,mühendis olarak saygınlığının olması da bu mesleği yazarken dikkat edilmelidir. kimse benim mesleğimi sevmediğimi düşünmesin çok çabalamamla kurumsal bir firmada çalışıyorum, ama 2008 krizinden sonra mühendislerin maaşları ve çalışma koşulları çok değişti.

   • Ben de 2010 da mezun olmuş biri olarak arkadaşa katılıyorum bence insanlar sevdikleri işi yapmalılar bu sabah karanlıkta fabrika gidiyoruz sonra akşam karanlıkta çıkıyoruz iki haftada bir gün izin pöhhhhhhhhhh bence insanlar hangi alanda mutlu olabileceklerse o alanı seçmeliler ben mesala özellikle matematik problemlerini çözmeyi seviyorum keşke ( en iyi meslek tartışmasız doktorluk) öğretmen olup lise öğrencilerine matematik anlatsaydım diye düşünüyorum bu arada devlete girmek çok zor benim arkadaşım kpss den 93 aldı giremedi.Ana dili gibi ing konuşamayan arkadaşlara dost tavsiyesi hiç bulaşmayın

   • İş yerine göre de değişiyor. Başlangıç 1250-1500 arası oluyor. 1-2 yıl sonra 1500-2000 aralığı . Tecrüben ve çalışman süre arttıkça 4-5 yıl sonra 3000tl yi bulabiliyor. Ama tabiki daha yüksek maaş alan mühendisler var. Ben ortalama piyasadan bahsettim.

  • aslın bir yandan doğru söylüyorsun ama haksız olduğun bir noktada daha var öncelikle haklı olduğun yerden başlayalım piyasada dediğin gibi mühendis çok ve aldıkları maaş 2.000-2.500 TL civarında ve biz bunlara açıkcası imza mühendisi diyiyoruz eğer bu meslekte iyi bir konumda ve iyi bir gelirin olmasını istiyorsan tek kelime ile kendini geliştireceksin haksız olduğun konuya gelirsek çok saygın bir meslektir ve günümüz şartlarına bakarsakta ölmeyecek bir meslek nasıl bir sağlık sektörü ölmüyorsa örnek olarak mühendislikte ölmez kısacası şu şekilde söyleyeyim bu alanda iş yapmak istersen ( metal sanayi- ahşap sanayi-plastik sanayi-iplik sanayi ve bunun gibi bir çok alanda iyi gelirlerde ve iyi makamlarda olabilirsin ve işi de biliyorsan severekte yapıyorsan sana 5 değil 2 sene de yeter deneyim olarak ama o 2 senede kendini verirsen tabiki en az alacağın senin 3.000-3.500 den başlayıp 5.000 tl ye kadar da çıkar yani buradan sonrası da sana kalmış artık

   • BENDE TERCİH YAPACAM…DİCLE ÜNİVERSTESİNDE OKUSAM OLUR MU ?ÜNİVERSTELER FARK EDER Mİ?DİCLEDE MAKİNE OKUNUR MU ?

   • Üniversiteler, özellikle çok tanınmış olanlar, eleman alımında fark ediyor. İlk iş bulma ve iyi bir yerden başlamada fark ediyor. Tabi ki bu x üniversitesinden mezun olup y üniversitesinden mezun olan birinden daha iyi olmayacağınızı göstermez.
    Gerçekten bu meslekte hedeflerin varsa iyi bir öğrenci olup yüksek lisansını İstanbul da yapabilirsin. İnanmak çok önemli bence.

 • Ben bu konuda üniversitedeki hocalarımdan görüş almak adına hepsine tek tek mail attım sadece bir tanesi geri dönüş yaptı ve sonrasında diğer hocalarımdan hiçbiri dönüş yapmadı. Öğretim görevlilerinin görüşleri aslında çok daha iyi yönlendirici olabilirdi ama ilgi göstermedikleri için bu imkanı sunamadım.

 • makina mühendisliği için yabancı dil illa şart mı ? yabancı dil yoksa iş yok mu ?eğer varsa maaşı ne kadar? bunları cevaplarsanız sevinirim… bi de şu unutulmasın herşeyden önce yaptığınız işi sevin herşey burda başlayıp burda bitiyor…

 • arkadaşlar ben henüz lise sondayım ve tercihlerm arasnda makine mühendisliğini bulundurup bulundurmamak konusunda çok endişelerm var.bir bayan için uygun bir meslek olur mu zorlukları neler.gelecekte sokakta dolaşan onlarca mühendislerden olmak istemiyorm.iş imkanları nasıl geliri nasıl.sizce tercih etmelimiyim bayan olduğum için meslekte ilerlemekte zorlk çekermym ?

   • SELAM ben endüstri meslek lisesinde okuyorum makina bölümü iside full biliyorum CNC kullanmasını ve MEKANİK TORNA FREZE FLAN HEPSİNİ BİLİYORUM.şuan da makina mühendisi olmak istiyorum sence ilerde benim sonum nasıl olur .

   • Dikey geçiş yapar daha sonra da mühendisliği bitirirsen pratiğin olduğu için çok iyi olur. Üretimde çalışırsan da zorlanmazsın ayrıca iş bulma konusunda bir avantajın da olur.

 • arkadaslar bölümü ukraynada okumak istiyorum sizce dogru mu yapıyorum bana yardımcı olabılırmısıniz

  • Bir bakıma iyi bir bakıma kötü olabilir. Ben bir insan bir mesleği önce kendi dilinde öğrenmesinden yanayım. Daha sonra yüksek lisans,doktora ya da erasmus programlarında yurtdışını seçebilir. İngilizcen ya da gittiğin yerde hangi dil kullanılıyorsa o dilin gayet iyiyse o zaman da okumanda sakınca olmaz.

 • hepinize katılıyorum özellıkle emre abi bu konuda cok guzel cvplar vermıs.bende makıne 2 sınıf ogrencısıyım sevdıgım bır bolum kesınlıkle.zevk aldıgım bır bolum ama soyle bır sey de varkı ısın yazım ders kısmını hıc sevmıyorm ılgımıde cekmıyor ama uygulaması benı sonuna kadar meraklandırıyor.hosuma gıdıyor .demek ıstedıgımde bız nekadar burdan yazınsal konualım genede kar etmez gıdın bır fabrıka ya yada cızım lerın projelerın yapldıgı bır ıs yerıne hepsını orda gorur ve işte sız bumu sunuz anlarsınız ..tesekkurler

  • Kesinlikle bu konuda haklısın. Özellikle öğrenim zamanında part-time stajyer gibi çalışanlar okullarını uzatsada tecrübelerini arttırıyorlar ve mezun olduklarında daha kolay iş bulabiliyorlar. Bosch firmasının yaz okulunu kaçırmamak lazım. Güzel bir fırsat.

 • ruscam ıyı hazırlık gordum sıkıntım yok dılden yana turkıyede sizce hangı ıs kolu uzerınde durmalıyım ?

 • Emre bey öncelikle bilgiler için teşekkürler. size bir sorum olacak. şu an Makine Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim, 3 boyutlu çizimi çok seviyorum ve programlamayı… ileride mezun olursam hangi alanda çalışmamı tavsiye edersiniz? Ayrıca matematikle aram fazla iyi değil, bunun zararı olur mu ileride?

  • Matematikle aran iyi olsa iyi olur çünkü diğer sınıflarda diferansiyel denklemler,sayısal analiz,mühendislik matematiği gibi derslerde mecburen öğrenmek zorunda kalacaksın.

   Çizim seviyorsan ilk başta autocad programının 10-11-12 sürümlerini rahatlıkla kullanabiliyor olmalısın. Ek olarak bir tane 3 boyutlu tasarım programı bilmen şart. Solid works, Catia ya da UG olabilir çalışacağın yerdeki sanayide daha çok hangileri tercih ediliyor bunu araştırıp seçebilirsin.

 • Arkadaşlar ben mak müh. olmak istiorum ama bilmiyorum ilerde bu meslekten para kazanabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz..(not:endüstri meslek lis. de okuyorum torna makinasını flan kullanmasını ve otocad proğramı kullanmasını biliyorum 4 senedir bu mesleği yapıyorum ama mühendisliğe gitmekte kararsıszım..lütfen yardımcı olurmusunuz.)

 • ben makina mühendisliği hazırlık okuyorum,,,benim sorum şu.makina mühendisliğinde dil bilmenin önemini herkes bilir ama ben birde sizden duymak isterim.şu anda ingilizce hazırlık bitirdim ve b1 seviyesinde ingilizcem var ama sizce ingilizce seviyesi ne omalı ve ekstra dil bilmemiz gereklimi…ne düşünüyorsunuz..

  • Dil bilmek yetmiyor aslında onu taze tutmak lazım. Yani 2 sene sonra unutursan işine yaramayacaktır. Kelime bilgisi çok önemli. Yabancı firmalarla çalışan yerlerde 2. dil avantaj olacaktır. Özellikle Almanca,Rusça dillerinden biri ek olarak öğrenilebilir.

 • Ben lise son makina öğrencisiyim makina müh. olmak istiyorum fakat mezun olduktan sonra ne iş yapıcam işim nasıl olur bunları merak ediyorum yardımcı olabilirmisiniz tercih yapıcam hangı bolumlerı yazıyım

 • Makina müh. olursa hangi dal daha iyi iş bulma olasıgılı yuksek bılgı verırmısınız

 • benim çizimim fazla iyi değil bunun eksileri nedir, ve 4 yabancı dil biliyorum bu iyi yerlere gelmem de yardımıcı olabilirm mi?

 • merhaba emre bey öncelikle bizi bu konuda bilgilendirdiğiniz için tesekkür ederim.fakat bir sorum olacak.yazılan yorumlara şöyle bir göz attım ama daha once aynı soru soruldu mu bilmiyorum.ben çukurova üniversitesi makine mühendisliğindeyim.1 yıl hazırlık okudum ve simdi 1.sınıfa geçtim.laptop alacağım ama nasıl bir laptop almam gerektiğini bilmiyorum. 2.sınıfta olan bir arkadasım “vista” olmaması yeterli dedi.ama bu cevap beni pek tatmin etmedi acıkcası.beni bilgilendirirseniz sevinirim.simdiden tesekkurler 🙂

  • MErhaba
   Laptop ihtiyaçlarını belirlemelisin. Mühendislik alanında kullanacaksan öncelikle kullanacağın programların hangi işletim sistemlerinde stabil çalıştığını kontrol etmeniz gerekir.
   Tabi ki sadece işletim sistemi ile ilgili hareket etmek yanlış olur. Şu konudaki bilgi ve yorumlar yardımcı olacaktır.

 • merhabalar ben makine 2yıllık 1.sınıfım tekniker okuyorum mimarlık mühendislik sadese inşaat yapıyorlar autocat üzerinden yapıyorlar acaba burda stajımı yapsam uygun olurmu?

 • mrb benin biraz farkli sorum olacak benim yasadigim yurdisinda ki o bolgede universitede makina muhendisi bolumu yoktu beni de ona bali college ye yolladilar son senemdir. turkiyede denklik soz konusumu bitirirsen yuksek okuldan mezundum makina bolummunde bide kendimi ozellikler petrol gaz ve hava ve gunes enerjisinde kendimi gelistiriyorum ileriye donuk is yapabilirmiyim turkiyede 36 yasindayim tesekurler

  • Türkiye de makina sektöründe girişimci çok. Üniversitedeki akedemisyenlerden danışmanlık da alabilirsiniz. Ama bu konuya tam olarak hakim değilim. Sadece tavsiye.

 • ben lise 3 e gidiyorum makina mühendisliği istiyorum ama kızlara uygun değilmiş Ben tamda buyüzden istiyorum kadınlar istedikleri herşeyi yapabilir gelin makina müh.kadın bölümü yapallım …….

 • BEN MAKİNA MÜENSİ OLMAK İSTİYORUM AMMA HANGİ LİSE YE GİDE CEYİMİ BİL MİYORUM MESLEK LİSE SİNEMİ YOKSA DÜZ LİS
  EYEMİ
  BENİ BU KONUDA AYDIN LAT SA NIZA

 • benım soracagım soru makinadan ziyade tum muh.te okudugun okul onemli diyorlar peki doğuda okuyanlara ne demeli onlar boşamı okuyorlar veya iş bulması için ne yapmalı

  • Okul yani senin markan. Son zamanlarda markaya bağımlılıktan çok deneyime bakıyorlar. Nerede okuduğun elbette fark yaratıyor ama çalıştığın yerler,aldığın görevler daha iyi referans oluyor.

   • peki başlangıc olarak okulu bitirip hemen bi iş bulması için ne yapmalı iş imkanlarını merak ediyorumda yoksa iş için bayabi beklicekmi

   • kariyer.net yenibiris.com gibi sitelerde makina mühendisi araması yap. Talepleri ve neler istediklerini ölçümle. Buna göre de kendine yön verebilirsin bence.

 • mehmet abi dediğini yaptım yani, siteleri inceledim ama seninde fikrini merak ediyorum 😀 sence tercih edeyim mi doğuyu

 • yorumlarınızı okudum çok aydınlatıcı elinize sağlık ben bilgisayar müh. kazandım fakat bana uygun olmayacağını düşünerek bırakıp tekrar sınava girdim makina mühendisliği kafama yatıyor ama onun da iş hayatı beni biraz endişelendiriyor makina müh okuyup mekatronik yüksek lisans yapsam nasıl olur

  • Bilgisayar mühendisliğini bırakmanız kötü olmuş. Ama ilginiz yoksa sevmiyorsanız bırakmak en iyisi. Fakat makina da bilgisayar ile iç içe bir meslek. Mekatronik okumanı tavsiye ederim. Bize yakın bir bölüm. Akademik kadro düşünebilirsin tabi ki. Ama yurt dışına da gitmelisin eğitim için. Master yurt dışında olabilir.

 • ben makine mühendisiği bölümü okuyorum ama ileride ne yapacağımı ne gibi zorluklarla karşılaşacağımı bilmiyorum zor bir bölümmü yardımcı olursanız çok sevinirim

 • merhabalar puanlar belli oldu ve uludağ makine tutuyor galiba oradan mezun biri olarak uludağ makin müh. hakkında ne söylersiniz sizce iyi mi?

  • Uludağ mezunu olarak şunu söyleyebilirim iyi bir sanayi çevresi var. Eğitim bence iyi. Kaliteli hocalar var. Laboratuar imkanları çok iyi sayılmaz. Yeni bir bina da açıldı modern sınıflarda eğitimler alacaksınız. Tercih edebilirsin.

 • ben bir bayan olarak bu mesleği yazmak zorunda kaldım puanım istediğim yerlere yetmedi sizce çok zorlanırmıyım bu bölümde hem bayan olarak hemde istemeyerek geldiğim için bir sınıfa kaç kız düşüyor acaba:d:D

  • Makina bölümünde 2-3 kız öğrenci vardı benim zamanımda. Şimdi bu sayı daha da artmıştır diye düşünüyorum. Çalışkan bir öğrenciysen neden zorlanasın ki? Herkesin kafasının içinde beyin var. İsteyen istediği kadar kullanabilir. İş hayatında zorluklar olabilir tabi ki. Ama baş edebilirsin. 🙂

 • herkes sevdiğiniz işi yapın diyor çalısmadan bunu nasıl anlıcam? makine mühendisliği düşünüyorum ama iyi bi üniversite olmucak kendimi geliştirmem yeterli olurmu? bazılar iyi üni. kötü bölüm bazlarıda kötü üni. iyi bölüm diyo hangisi

  • Cevapladım. Sektör içerisinden insanların da sizlere yardımcı olmasını isterdim ama kimse yazmakla uğraşmak istemiyor malesef. Umarım siz mühendis olunca paylaşırsınız.
   Tecrübeler paylaşılmazsa tecrübesiz mühendisler artar.

 • 1 bu meslegi secen kişilerde aranan özellikler nelerdir?
  2 çalışma ortamları rahat mıdır?
  3 tahmini maaş hanqi rakamlar arasındadır?

  teşekküler.

 • merhana mehmet abi. bu sene makine müh. tercih edeceğim ama tercihlerim çoğunda 1 yıl zorunlu ing. hazırlık programı uygulanıyor,gitmemi tavsiye eder misin yoksa 5 yıl okumak zaman kaybı mı olur? tşk. ederim.

  • Kesinlikle okumalısın. Hazırlık sınıflarında gayet iyi eğitim veriliyor. Ve sana lazım olacak ingilizcenin büyük kısmını öğrenmiş oluyorsun. İş hayatında olmazsa olmazlardan biri. Mezun olduktan sonra bir kursa 4-5 bin tl vermek istemezsin değil mi?

   • mehmet abi birkaç sorum daha olacak,bu ing hazırlık yılı sonunda ing. yeterlilik sınavı yapılıyormuş,bu sınavlar ne derece zor oluyor?ben kendimi geliştirmeye ve çalışmaya çok istekliyim ama yine de o sınav korkutuyor.o sınavda başarısız olunca 1.sınıfa kayıt yapılmıyor mu? ösym tercih klavuzu 17. madde de açıklama verilmiş ama net anlaşılmıyor.

   • Yapamayacağım diye düşünmeye devam edeceksen mühendis olma. Mühendislerin isteyipte yapamayacağı bir ders yoktur. Adaylarda böyle olmalı.

   • bence iyi derecede İngilizce biliniyorsa hazırlık okumanın hiçbir mantığı yok.Ümit de anladığım kadarıyla kendi isterse eğer hazırlık okuyacakmış.Ben hazırlık okumadım İngilizce’mi daha da iyi bir seviyeye getirmek için kursa gitmeyi düşünüyorum.4-5 bin vermek istemezsin demişsiniz ama 1 yıl kaybettiğimizi düşünelim.En kötü ihtimalle 1000 lira maaşla işe başlansa okul bitiminde yıllık 12000 lira para eder.Mantıklı düşünmek lazım

 • makina mühendisliği istiyorum ama biri şöyle söyledi ne üniversite hayatı yaşarsın ne hayatı hep fabrikadasın aldığın maaş max 2000 ne gerek var öğretmen daha kesin diye söyledi
  ne yapmalıyım

  • Üniversite hayatı yaşamana engel birşey yok. Sen maaşa göre meslek seçmek mi istiyorsun? Öğretmen olup atanmak kolay mı? Dershanede çalışmak kolay mı? Her mesleğin zorlukları var. Mühendis maaşı max 2000 tl değildir 3000-3500 de olabilir. Bu tecrübenin artmasıyla orantılı. Her çalıştığın yer aynı olamaz. Ne istediğine emin değilsin. Yeteneklerini keşfet. Belki de hayvan bakmayı seviyorsundur veteriner olursun.

 • mehmet abi ben bu yıl çorum hitit unıversıtesı makıne muhendıslıgı verıcme fakat basarıs sıramın az bır şey altında kalıyor tercıh verırsem gelme ıhtımalı yüzde kaç acaba bır de makıne bolumu mu vereyım veya cevre, gıda muhendıslıgmı?

 • otomotiv mühendisliği bölümü var.otomotiv mühendisi sektörde tam olarak ne iş yapar.ucuz iş gücü için olumlu fakat kariyer için olmadığı yönünde yorumlar var.meslek lisesi-2 yıllık yüksekokul mezunlarından farklı olmadığı sadece iş yerinin imza yetkisi açısından duyulan ihtiyacı karşıladığı söyleniyor.sahada-tezgahta çalışıldığı söyleniyor.kısacası makine mühendislerine verilen kariyer ve yüksek maaaş yerine daha uygun maşa hemde sahada çalıştıracağı bir mühendis olduğu söyleniyor.bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler.birde teknoloji fakültesi için bilgisi olan varsa yardım istiyorum.mühendislik fakültesi gibi mühendis diploması değil teknolji mühendisi diploması verildiği söyleniyor.mühendisler odasının teknoloji mühendisliğinden alınan diplomayı onaylamadığı doğrumu.çalışma hayatında da sıkıntı olacağını söyleyenler var.

 • selam mehmet abi süleyman demirel üniversiteis makine mühendisliği bakımından sizce eğitimi yeterlimi fakat ingilizce eğitim yok bu benim için bir dezavantaj olabilirmi? şimdiden teşekkür ederim..

 • bir aksilik olmazsa bilkent makine okuyacagım bitirdigimde yukarda 3bin 5binlerden bahsetmişsiniz 7 8 binlere iş bulabilmem mümkünmüdür ?

  ikinci sorumda temel olarak fizik ve matematik derslerimi iyi olmalı mesleki derslerin haricinde ?

  Teşekkürler

  • 1. sınıfta temel derslerin önemi daha ağırlıkta. Matematik ve fizik en temel dersler. Makina bölümü de bunlar üzerine kurulup gelişiyor diyebiliriz.
   Maaş konusunda büyük bir firmada yönetici pozisyonuna yükselebilirsin o beklediğin maaşı alabilirsin diye tahmin ediyorum. Orta ölçekli yerlerde bu mümkün değil bence.

 • mehmet abi ben bu yıl tercih yapacağım beklediğimin çok altında bir sonuç aldım iyi üni.ler yazamıyorum ne yazık ki ama zonguldak makina müh. oluyor tercih etmeli miyim çok kararsız kaldım etrafımdakiler ve rehber hocalarım üniversitenin önemli olduğunu bir bayan mesleği olmadığını ve bayan olarak zaten iş bulma imkanının da zor olduğundan dolayı yazmamalısın diyor sence ne yapmalıyım yardımcı olursan çok sevinirim

  • Zonguldak makina tercih edilebilir ama sen mecbur kaldığın için tercih etmek istiyorsun. İstediğin bir meslek yok mu? O meslekle ilgili üniversite baksan daha iyi olur.
   Hocaların aşağı yukarı haklı sayılır.

   • var tabi ben sağlık alanı daha çok istiyordum ama bu yıl çok zor.ondan makine müh. düşünmeye başlamıştım teşekkür ederim iyice düşünüp bir karar vereceğim

 • Cinsiyete göre bu meslekteki yükseliş durumunun farklı olduğunu mu düşünüyosunuz? yani bi bay bi bayana göre daha mı şanslı bu meslekte? Ben endüstri ve sonra da makineden yana kullanmak istiyorum tercihimi. Ama eğer cinsiyet konusu sorun olur derseniz bi kez daha düşünmeliyim sanırım ne dersiniz? Ve bir de çok zor bu bölümü bitirmek diye geldi kulağıma biliyorum bu kişiye göre değişir ama yine de yorum yaparsanız sevinirim

 • mrb mehmet abı
  makina mühendıslığını okuduktan sonra iş bulamama korkusu var
  yıldız teknık üniversitesıne yerlesme imkanım çok yuksek ama üniversıte iide olsa dısarıda açıkta kalmak korkutuo
  bununla ilgili ne önerirsin
  şimdiden tesekkurler

 • mrb mehmet abi ben makina mühendisliğini tercih edecem de sakarya üniversitesi ile bolu abbant izzet baysal üniversitesi arasında kararsız kaldım sizce hangisi daha iyi şimdiden teşekkürler

 • selam mehmet abi benim zonguldak makina mühendisliğine karabüğe ve barına puanım tutuyor ama aynı zamanda sakarya metalurji mühendisliğine de tutuyor sence nasıl bir seçim yapmayalıyım ve makina mühendislğinde üniversite fark eder mi

  • Zonguldak da akademisyen bir arkadaşım var. Seçilebilir bir üniversite. Ama metalurji müh. tercih edeceksen Sakarya ya git. Meslek seçimini yapman lazım öncelikle. kariyer.net e bakın diyorum ısrarla. İş ilanlarının sayısı bile talebi gösterebiliyor. Tabi ki 4 sene sonrasını bilemeyiz.

 • ben bir bayan olarak makina yazmayı düşünüyorum sizce işe alırken baylara mı öncelik verirler?

 • benim suan makine alanında en mantıklı tercihim Trakya univ. makine yaşadım yer olmasıyla cok rahat olucak benim için ama ben gercekten kendimi iyi yetiştirirsem odtü itü gibi univ.ler varken iş bulabilirmiyim yoksa hic sansım yok mu ?

 • merhaba mehmet abi. bu sene sınava girdim ve mf-4 sıralamam 52,800. ben çukurovanın inşaat ve makine bölümleri arasındayım. bana bir yol gösterir misin. sence hangi bölüm daha iyi olur

   • peki çukurova makina ingilizce ben ingilizcede pek iyi sayılmam bunun bana bir dezavantajı olur mu?

   • İngilizce öğrenilecek. Kaçma. Her zaman karşına çıkacak. Seversen yaparsın. Öğrenmeyeceğim diyorsan hiç gitme üniversiteye. İş hayatında karşına çıkınca suratına vurulunca şok olmazsın en azından.

 • bir eşit ağırlıkçı olarak makina yazmayı istiyorum.cok zorlanır mıyım? bi bayan olarak da iş bulmam zorlaşır mı?

 • Merhaba, Ben SAyısalcıyım fakat bana a sınıfı devlet memuru en hızlı olabilmem için maliye bölümünü seçmemi önerdiler 🙂

  Ama ben 3-d çizim yapmayaı bilgisayarda program kullanmayı seviyorum.Sizce maliye mi yoksa inşşat veya makine mi?

  İnanılmaz kararsızım.Maliyede sürekli kanun falan takip etmesi açıkca çok sıkıcı geliyor şimdiden 😀

 • Abi ben bu sene makina mühendisliği yazmayı düşünüyorum ama çevremdeki insanlar o bölüm çok zor okuyamasın beceremessin diyolar harbiden o kadar zormu?

 • Merhaba. Ben sakarya üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum. üniversitemizde alan derslerine yönelme 4. sınıfta oluyor. ve ben de bu sene 4. sınıfı okuyacağım. ancak seçiceğim bölüm konusunda çok kararsız kaldım. konstrüksiyon-imalat ile ısıtma soğutma sistemleri arasında kaldım. bu konuda önerileriniz neler? iki alana da ilgim var. autocad solidwork catia programlarının kullanabiliyorum. ancak cam modülleri hakkında eğitimim 4. sınıfta olacak. bana önerin ne olur. cevaplarsan çok memnun olurm.

  • Kolay ne var ki? Ressamlık, Cnc operatörlüğü, matematik öğretmenliği … Herşeyin zorluğu var. Elbette zorluk çekeceksin ama başaracaksın. Ünivesiteye eğlenmeye gitmiyorsan sorun yok.

 • mehmet abı benmde bı sorum olcak tercıhlerım arasında sakarya lelektronık muh ve kto makıne muh var bunlar ıngdegıl sızce daha sonra telafı etmem ck zor olur mu ? sımdıden tesekkur ederım

 • mehmet abi bana yıldız makina mühendisliği geliyor yıldız olmasının ne gibi bi avantajları olur varmıdır yada ve iş bulmakta zorlanabilirmiyim?şimdiden teşekürler

 • Sizce Elektrik-elektronik mühendisliği mi makine mühendisliği ?
  Ben hiç bir şekilde karar veremiyorum hangisine yatkınım pek belirleyemiyorum. İnsanlar sevdiğin işi yap diyor ama ne kadar saçma bir laf bir insan bu yaşta makineyi ve ya elektrik elektroniği sevebilir ki ? Anca biraz ilgi duyulur. Sizce karar verirken neleri göz önünde bulundurmalıyım ?

  • Aslında bu konuda haklısın. Hiç bilmediğin bir mesleği seçmek durumunda kalıyorsun. Yeteneklerini bilemem ama bence bulunduğun ildeki üniversitelere git ve bilgi almak istediğini söyle. ilk 10 binde olduğunu söyle. Sana meslek seçimin hakkında istediğin kadar bilgi sunacaklardır eminim. Profesyonel insanlardan bilgi alman daha kolay olacak böylece. Neden burdaki öğrenciler bunu yapmıyor anlamış değilim. Üniversiteler öğrenci kapmak için birimler oluşturuyorlar. Faydalanın.

 • mrb mehmet abi ben sakarya üniversitesi makine mühendisliği 2.öğretimini önce yazıyım yı yoksa gaziantep makinemi yazıyım normal eğitim orda karasız kaldım sizce sakarya 2.öğretim makina okumaya değermi yoksa antep mi teşekkürler

 • birde antepte hazırlık sınıfında yapılan bir sınav varmış onu geçemesen kayıt yaptıramıyormuşum o yüzden bende sakarya 2.öğretimi önce yazdım ama halen kafamda soru işareti var babamda diyorki sakarya 2.öğretim okumaya değermi acaba ben dedim değer siz ne düşünüyorsunuz(babam sakarya üniversitesini tam bilmediği için öyle söylüyor )

 • merhaba yıldız teknik veya istanbul üni yazmayı düşünüyorum .. fakat bilgisiz olduğum bir mühendislk .. endüstri bir bayana daha uygun dyorlar ama iyi ünilerde endüstri yksek bn bu yzden makine, elektrik elektronk ve bilg üstüne yoğunlaştım hemde ana müh. olduğu için daha iyi dediler.. siz ne dersiniz ben sanayide falan çalışamam daha çok şirketler falan düşünüyorum şansım ne olur maaş nasıl olur teşekkürler

 • Makina mı endüstri mühendisliği mi ? sizce uludağ makina mı gazi endüstri mi yada gazi makina mı ? bursada yasıyorum

 • benim sıralama 140.000 lerde makina mühendisliğini seçiçem üniversite esnasında kendimi geliştirirsem iş imkanı sıkıntısı çekermiyim

  • Bunu bir yöneticiye sorsanız daha iyi olur ben bu konuda yol gösteremem. Ama şu bir gerçek çok çalışan, akıllı kararlar veren ve kendini gösteren her çalışan yükselebilir.

 • merhaba.. mersin üni. mak. büyük ihtimalle geliyor aynı zamanda polisliğide kazandım ikisi arasında kaldım makinayı tavsiye edermisiniz? iş sıkıntısı ne derece olur?

 • bu sene yeni 1. sınıfa baslayacagım,zonguldakta..makina muhendislıgı alımında unıversite ismi ne kadar önemli?

 • ya aslında benim sormak istediğim temel 3 soru vardı,1.si makina bölümünü sectik ama ben hala ne iş yapıcamı bılmıorum yani atıyorum otomotiv bölümüne yöneldim ee, napıcam ben simdi arabamı ? onu canladıramıorum kafamda ,2.si ingilizcenin yerine yabancı dil icin arapca ve almanca arasında kaldım arapcanın yukselen deger olacagını soyluyorlar hangisini ögrenmeliyim bide 3. sorum çizim yapma yetenegim iyi değil hatta kötü sayılır bu cokmu büyük dezavantaj? tesekkür ederim…

  • Ar-Ge çok farklı işler yapar. Örneğin ürettiğiniz bir parçanın 0.05tl daha ucuz olması için çalışabilir.
   Ya da arabanın kaportasındaki sürtünmeyi azaltmak için çalışabilir.
   Ya da yeni ürünler geliştirmek için çalışabilir.
   Mevcut ürünleri iyileştirmek için çalışabilir.

   Bunun gibi örnekler çoktur. Şirketler normal üretimlerine devam ederken farklı ürünler ya da buluşlar geliştirip, patent alıp bunları satmaya çalışırlar. Kolanın açma halkası bile bir Ar Ge ürünüdür.

 • Merhaba benim başarı sıralamam 86623 ktü makina 95600 2. öğretim gelme olasılığı nedir ve ktü makine nasıldır. Ayrıca ktü mü yoksa sakarya mı dersiniz ??

 • mehmet hocam ben Fırat Üniversitesinde okuyorum.Kendimi geliştirdiğime de inanıyorum mesela daha 2.sınıfa geçmeden çok iyi ingilizce bilmekteyim daha sı solidworks ve autocad i sorunsuz kullanmaktayım.Sizce İstanbula döndüğümde iş bulma sıkıntı çeker miyim? Birde Fırat üniversitesi Mühendislik eğitimi alanında Türkiye de 8.dir.Sizce işveren kesim bu güncel bilgileri bilerek mi işe alıyor yoksa illaki yıldızdan sakaryadan uludağdan mı mezun olmak gerekli? 😀

   • mehmet abi ben süleyman demirel makıne yi şeçtim ve kafamda hala soru işaretleri var okuduğun üninin ne kadar önemi war daha sonra kendini nasıl geliştirebilirsin ben makıne muh. otomotiv sektöründe çalışmak istiyorum ..gerekirse dışarı çıkmak istiyorum bilgilenmek istiyorum ….teşekküeler…

 • Mehmet abi ben samsun makinaya yerleştim ama ing hazırlık yok sizce burda kendimi geliştirip üniversite bittikten sonra ing öğreniyim yoksa başka bi ümiversiteye örneğin ktüye yatay geçiş yapıp hazırlık dahil baştanmı okumalıyım, yani sizce mezun olduktan sonra iş hayatında fark edermi üni. kalitesi farkından dolayı.

 • Abi ben makinaa mühendisliği okumak istiyorum… ama sayısalım hiç yok kazanma yada başarma ihtimalim nedir ?

 • Mehmet abi ben bu sene üni sınavlarına hazırlanan sayılsalcıyım. Matematiğim çok iyi fizik de iyi ( Modern Fizik hariç ) 😀 Temel kanuları falan yapabiliyiorum rahat. Denemelerim 350 küsür geliyor hep. Artırmam gerek. Elektronik ve makine mühendisliği arasında gidip geliyorum. Çevremdekiler makine sıkıcı ve zor olduğunu söylüyor ayrıca elektrik elektronik mühendislerinin makineden daha dazla aldıklarını ve daha çok ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ne yapmam gerek makineyi de elektriği de istiyorum. İş olanakları hangisinin daha fazla? Kafamda çok soru işareti var lütfen bana yardımcı ol abi çok kötüyüm.

  • Osman’cım inşallah senin için hayırlı bir bölümü kazanırsın. İş imkanını soranlara kariyer sitelerine bakın diyorum orda ne özelliklerde nasıl mühendisler aranıyor bir incele. 4 sene sonra ne olur bilemeyiz ama benzer ihtiyaç da olabilir. Elektronik okuyup yazılımcı da olabilirsin. Çok farklı alanlarda da çalışabilirsin. Bana sorarsan bilgisayar üzerine okuyup web programcısı olmak çok daha makul. İş imkanı daha fazla.

 • merhaba mehmet abi öncelikle ben cumhuriyet üni. mak. mühendisliğini kazandım. Forum sitelerinden aldığım yorumlar benim biraz moralimi bozdu. Üniversite bittikten bir işe girdiğinde sabah 8 akşam 11 olup duman altında eziyet çekerek,cumartesi günü bile çalışarak yapılan mesleğin karşılığında alınan para 850 tl olduğunu gördüm.Gerçekten böyle bir şey varmı? hem 4 yıl üni oku karşılıgında aldıgın para asgari ücret…Bölümün gerçekten tıptan sonra en zor bölüm oldugu söyleniyor senin yorumlarını okuduktan sonra Allahın izniyle çalışıp geçmeyi hedefliyorum.Cumhuriyet üni. makina mühendisliği hakkında bir bilgin varmı verilen eğitim vs…

  Gene okudugum bir yorumu söyleyeyim her yıl 7 bin tane mezun veren bir bölüm oldugnu söyleyip devlet kadrosuna atanman için alınan kişi sayısının 200 oldugunu söyleyen bir arkadaş var.Selçuk mezunu olup kpss den 87 puan alan biri olarak atanamadıgını ben kendimi yaktım bu bölüme gelip sizde kendinizi yakmayın diyor.Ben sanayi ortamlarında çalışmayı pek beceremem.Ofis,büro ve ya temiz bir şirketlerde çalışabilirmiyim.(tabi kendimi ne kadar geliştirirsem böyle imkanlarda çalışabilirim değilmi?:)) peki kendini geliştiremeyen adam mı böyle 850 tl ye işe başlayıp duman altlarında çalışıyor. Ya Gercekten en düşük maaş kaç tl geliştir veya geliştirme? çok moralim bozuldu 850 tl… bu hangi alanlarda çalışmak istediğimizi 4.sınıfta seçiyormuşuz galiba. En azından üniversite hocalarımla konuşup bana surayı oku diye önerirlermi? Bu bölüm hakkında o kadar çok işsiz çok az para veren bir yer oldugunu duydum ki şevkim kırıldı diyebilirim.
  Yardımcı olursan sevinirim abicim. Allaha emanetsin

  • Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Her iş dalında kötü senaryolar var ama çok iyi senaryolarda var. Sen mühendis olduktan sonra belki farklı bir iş kuracaksın. Mühendislik bilgisi sadece makina üzerine değil. Analitik düşünmeni sağlayacak. Bu kadar sığ düşünme.
   Yeni mezunsan ve bir tecrüben de yoksa sanayide küçük işletmeler 900tl gibi rakamlarla başlatıyor. 2 sene tecrübeden sonra 2000 rakamlarında farklı işlere geçebiliyorsun. Hiç kimse sıfırdan gelip yüksek rakam almaz. Yetiştirilme süreci var o süreçte de düşük maaşları kabulllenmen gerekecek. Ama tecrübeni kazanıp tam bir mühendis olduğunda rakamı sen belirleyebileceksin. KAramsar olm kesinlikle. Herşey sana bağlıdır. Yeterince istemezsen iyi bir mühendis olamazsın. Bir başkası inanır ve isterse o bir adım daha önde olur.

 • İyi günler herkese ben uludağ üniversitesi makine müh. 3. Sınıf öğrencisiyim benim sorunum ieride yapacağım işi seçmekte!! iki stajı mı da otomotiv ve yan sanyisi üzerine yaptım(bildiğiniz üzere bursa sanayisi) ve fabrika işleri pek bana göre gelmedi ar-ge istiyorum ama Türkiye de istediğim seviyede yok herhalde çünkü insan hayatına yeni katkılar sunmak istiyorum genel olarak bilirsiniz herşeyi avrupalı bilim adamları araştırır neden biz araştırmıyoruz? Bunlardan sonra diyiceksiniz ki istediğin şey belli zaten neden böyle birşey sordun?
  Az çok belli ama bunun için yurt dışına çıkmam gerekli ki yurt dışı içinde belirli bir maddiyat gerekli diye düşünüyorum bu konular hakkında biraz kafam karışık fikir verirseniz memnun olurum

 • slm mehmet abi ben endüstri bölüm cikisliyim program felan yazmaya yatkınım romanya ya gittim staj a sınavda birşey yapamadım dikey geçiş yaptım teknikerlige amasya üniversitesi ama mühendislik çok istiyorum geçiş i varmi varsa sınav zormu dikey geçiş sınavı kazanıp dörde tamamlamak la 4 yıl okuyan aynı oluyormu şimdiden Teşekkürler

 • ben erzincan ünivestesi makina mühendisligi okuyorum hazırlık sınıfında okuyorum hazırlık sınıfının bıze karı ne olacak kendimi makine mühendisliginde geliştirmek icin ne yapmalıyım yıldız teknıkte okuyanlarla aramdaki egitim ve gelişim farkını nasıl kapatabilirim

  • İngilizce ile alakalı yukardaki yorumlarımı okuyabilirsin. İngilizce hazırlık kesinlikle çok faydalı. Fark kapatmak için işin mantığını öğrenip bir çok mekanizmayı çözmeye çalışmalısın. Fark burda: Mühendis zekasına sahip olmak.

 • ben makina ressamlığı okudum lisede ve üniversiteye başladım mühendislik üzerine ve elle resim çizmek istemiyorum artık maaşşı güzel olan ve fazla yorucu olmayan bi bölüm önerirmisiniz mühendislik üzerine .?

 • ben henüz lise 2 deyim makine mühendisi olmak istiyorum ama nası bir meslek olduğunu bilmiyorum yardımcı olsanız

 • merabalar mehmet bey. ben lise son sınıf öğrencisiyim hangi üniversite hangi bölüm okuma konusunda biraz ayran gönüllüyüm ve son 1-2 haftadır kafamda bölümleri ve üniversiteleri eliyorum, ve istediğim bölümler arasında makine mühendisliği ağır basıyor.Bununla ilgili yazdıklarınızı okudum..gerçekten kafama yatan bir bölüm bir arkadaşın sorusuna matematiksel düşünce tarzı önemli demişsiniz matematiksel zeka’m iyidir.. yalnız neredeyse her üniversitede bu bölüm var benim istediğim üniversiteler odtü itü yıldız teknik bunlarıda kazanmam biraz zor bunlar dışındaki hangi üniversitelerden mezun olursam iş imkanım dahada artar ve azalır?

 • ben lise 1 deyim sayısal alan seçmek istiyorum ve makine mühendisi olmak isiyorum sizce zor bir iş mi ?

 • Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler ben lise 3. sınıf öğrencisiyim makina müh. önceden beri istediğim ve kafama yatan bir meslektir.Fakat iyi bir iş imkanı için iyi bir üni. gerekiyor bunların başında ODTÜ ve İTÜ gelir ve malesef kendime güvenemiyorum ve kazanma ihtimalimi düşük olduğunu düşünerek soracağım… üniversiteyi çukurova gibi yada sizin söylediğiniz gibi Uludağ,Sakarya üniversitelerinde okuyup yurt dışında master yada lisans eğitimi olarak uçak müh. okusam Türkiye de TAI gibi yada hatırı sayılır yerlerde iş imkanım olur mu? şimdiden teşekkürler…

  • Kendine güvenmezsen Odtü de okusan bir sonuç çıkmaz gerçekten. Kendine güvendiğinde zaten iş verenin karşısına çıktığında bu belli oluyor. Bu adam sorumluluğu alır ve yapar denilebiliyor.

 • verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende lise 3. sınıf öğrencisiyim eskiden beri makina mühendisliği okumak istiyorum.Fakat elle çizim pek iyi yapamayıorum elle çizim çok gerekli midir ? Üniversite de zor bir bölüm olduğu söyleniyor çok zorlanır mıyım ? Tabi üniversiteyi kazandığım takdirde 🙂 ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRELER..

  • Teknik Resim dersinde elle çizim öğretiliyor. Çok zor değil. Ama gerekli bir ders buna inan. Ön-üst-yan görünüş mantığını çok daha iyi anlayabileceksin. Gerçek hayatta çizimler tabiki bilgisayarda oluyor. Ama tabandan tavana gitmek lazım.

 • Merhaba Mehmet bey. Ben, Anadolu denizcilik lisesi makine zabitliği bölümü son sınıf öğrencisiyim.Size bir sorum olacak. Okuduğum bölüm icabı aslında gemi makineleri işletme mühendisliği okumam gerekiyor ama puanları çok yüksek.Bende bu yüzden makine mühendisliğini seçmek istiyorum.Sorum şu; makine mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra gemilerde uzak yol mühendis olarak çalışabiliyor muyum ? Yani gemi makineleri işletme mühendisliğini bitirmiş biriyle aynı düzeyde olabiliyor muyum ? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Makina mühendisi olup gemi ehliyeti alabiliyorsun bunu bir kaptanla görüştüğümde öğrenmiştim. Ama kendin araştır çünkü benim de bildiğim bi konu değil.

 • Tekrar rahatsız ettiğim için özür dilerim Mehmet abi özellikle sana sormak istiyorum Makina mühendisleri ne kadar ücret aldıklarından bilgi verirsen çok sevinirim 🙂

 • merhaba Mehmet Abi benden büyük olduğun belli ben lise 1 yani 9 .sınıf öğrencisiyim bu sene matematik hoşuma gitti ama makine mühendisi olmak istiyorum öncelikle hangi üniversite daha iyi onu söylersen çok sevinirim 2.Bana az çalışmanın ama çok etkili olduğu bir yöntem teknik sunarsan çok sevinirim saygılarımla…

  • İstanbul’daki üniversiteler daha kaliteli olabilir. Hem etkinlik hem de iş çevresi oluşturma bakımından artıları var.
   Sıralama yapacak olursam
   İTÜ
   Marmara
   Uludağ Üni. Bursa
   Sakarya Üni. Kocaeli
   Katü-Trabzon

   diyebilirim.
   Tabi orda okuyanlardan bilgi alman daa doğru olacaktır.
   Az çalışmak malesef her zaman yeterli olmaz bu bölümde. Ama ezberlemek yerine mantık kullanmayı denersen daha hızlı öğrenirsin. Bunun için de dersleri kaçırmaman en önde takip etmen ve derse katılım şart.

 • bnde makına muhenhendısı olmakm ıstıyorum lıse 3 e gıdıyorum ısımı cok sevıyorum d.d

  • Direkt olarak bir değeri yok özel sektör değişken. Ama TMMOB tarafından belirlenen 1800 TL bildiğim kadarıyla. Bu alt limit tabiki.

 • slmm emre abi bizi aydınnlttğın için saol sorum şu bn açıktan okuyorum liseye yeni bşldım temelim de fzla yok aama çalşiyorum sağlam bir temel oluştrmak ve taabki sınvları kaznmak için bn mkina bölümü tercih etcem ve kfama ytn üniverste için sölüyorum enerji bölmü yenilenblir enerji bu dşüncem hakkında neler solöemek istersin ve hngi derslerde ii olmmı oneriyorsun matemetği çalişinca yapabliyorum bna yardmcı olursan çok sevinirim

   • İyi günler Mehmet abi ben lise 3 MF(sayısal)Öğrencisiyim bu mesleği banan önerirmsin bir de bu bölümü KTÜ de okumak istiyorum görüşlerinizi bekliyorum

   • Merhaba İlyas
    Meslek seçimi yapmak zor. Fabrikaları seviyor, problem çözmekten korkmuyorsan önerebilirim tabi ki.

 • ben makina veya mekatronik düşünüyorum peki makina bölümü okursam araba veya motorların motor bölümüyle ilgilenebilirmiyim. ilgilenebilirsem hangi dalı secmeliyim ?

 • Merhaba.Benim bir sorum olacaktı.Ben 19 mayıs üniversitesinde makina mühendisliği okuyorum.Teknik çizimde zorlanıyorum ne yapmam gerekiyor.Bir de OMU makina için iyi bir üniversite mi?

 • Endüstriyel Kalıpçılık
  ¾ Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme
  ¾ Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı
  ¾ Makine Bakım Onarımı
  ¾ Bilgisayarlı Makine İmalatı
  ¾ Mermer İşleme emre abi bu bolumlerden hngsni tercih etmem dha ii olur cvbnı sbrszlıkl la bkliyorum

 • özlem kc punla mühendslik kzandın ve meslek lisesinde mkına bolumu okudunmu diy sormak ityorum sna tşkrler

 • Slm abem bn gazi meslk lisesinde lise 1 deyim ATL deyim bölümüm makine ATl olması avantajlımı acaba

 • ben bayburt unıversıtesı makına muhendıslıgı bırıncı sınıf ogrencısıyım. benım lıseden berı fızık hocalarımla aram ıyı degıl ama fızıgı sevıyorum anladıgım konuları en kolay nasıl anlayabılırım yardımcı olursanız bıde makına muhendıslıgınde akademık mı dusuneyım yoksa dırek sektoremı atılayım sızın onerınız ne ?

  • Akademik düşünüp düşünemeyeceğini bölümü okurken kendin seçebilirsin bence. Bölüm dersleri ve bu alana olan ilgin ortaya çıktıkca buna karar vereceksin.

 • abi ben lise bire gidiyorum.Elektrikli ev aletlerini tamir etmeyi çok seviyorum.Üniversitede bana hangi bölümü önerirsiniz.(ısı,enerji,ar-ge.)

 • Mühendislik faaliyetlerinin en eskisi ve en geniş mühendislik alanı olan makina mühendisliği, makineler, enerji ve imalat yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri takım tezgahlarının yanı sıra endüstrinin tüm dalları için makineler ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Örneğin; türbinler, baskı presleri, hafriyat makineleri, besin işleyiciler, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, yapay kalpler ve uzuvlar, uçaklar, dizel lokomotifler, otomobiller, kamyonlar, kitle ulaşım araçları için motorlar vb. Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

  Hyundai otomobil fabrikasında imalat hattı.
  Enerji konusundaki uzmanlık alanında, makine mühendisleri, elektrik jeneratörlerini tahrik edecek hidrolik türbinlerin ve buhar gücü oluşturacak kazanlar, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı, üretimi ve çalıştırılmasıyla ilgilenirler. Enerji santralleri tasarlarlar, çalıştırırlar ve yakıtların ekonomik yanması, ısı enerjisinin mekanik güçe dönüştürülmesi ve bu gücün yararlı işler yapmak için kullanılması ile ilgilenirler. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında, makine mühendisleri; evler, işyerleri, ticaret binaları ve endüstriyel tesislerde kontrollü sıcaklık ve nem koşulları sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli donanım ve sistemleri geliştirirler.
  Makine mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makineler tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüsler tasarımında ve üretiminde ve hava-uzay endüstrisinde yeni uçak ve uzay araçlarının tasarımında çalışmaktadırlar.

 • Bir bayanın makina mühendisi olarak bulabiliceği iş imkanları nelerdir? Okurken veya çalışırken sıkıntı yaşar mı?

 • ben erzincan ünivestesi makina mühendisligi hazırlıkta okuyorum şuan bilindigi üzere sadece ingilizce görüyorum bunun yanında başka bir dil ögrenmek benim icin ne konuda işime yarar vede bu dil sizce nedir

  • Yurt dışında çalışmak ya da dış ticaret ile uğraşan bir firmada çalışmayı hedefliyorsan almanca,Rusça,Çince dillerinden birini verdiğim sıraya göre seçip öğrenirsen çok iyi olur. Tabi akademik olarak öğrenmen lazım ki makina alanında rahatlıkla kullanabilesin.

 • mezun olunca siz mi iş arıyorsunuz yoksa size teklif de gelebiliyormu? Siz arıyorsanız ne kadar sürede iş bulabilirsiniz?

  • KAriyer.net de Cv si olanları firmalar kendileri filtreleyip arayıp görüşmeye çağırabiliyor.

 • Merhaba Mehmet Bey, ben İzmir Yüksek Teknoloji Makina Mühendisliği’ni tercih etmek istiyorum. Okul ile ilgili yorumlarınız varsa rica edebilir miyim? Ve diğer sormak istediğim, yüksek lisansımı endüstri ürünleri tasarımı olarak yapmayı düşünüyorum, bu konuda da görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim.

  • Malesef belirttiğiniz okul hakkında bilgim yok. Oradan mezun bir arkadaşım da olmadığı için yardımcı olamayacağım.
   Endüstriyel tasarım bence güzel bir alan. Öncelikle hayal gücünüz ve çizim kabiliyetiniz lisans okurken nasıl gelişecek onu gözlemleyin. Sonrasında tercih edebilirsiniz. Hedef buysa lisans okurken çift anadal yapıp endüstri mühendisliği de okunabilir.

 • ben ege üni mkine mühdendisliğinde şuan hazırlık sınıfındayım … dgs ile geçiş yaptığım için zorlanacağımı düşünüyorum biraz dgs ile geçenler hakkında bi bilginiz var mı ?

 • Ben üniversite 1 2yıllık makine okuyorum dgs ile mühendislik düşünüyoruma ancak lisede kaçtık falan fila şu solidworksle autocad den bişi anlamadım eğer mantık kullanıldğı taktirde yapılabilcek şeylermi yani kolymı

 • merhaba mehmet bey size sorum olcaktı ben özel kuvvetler mensubuyum makina mühendisliği okumak istiyorum ve silah sanayi üzerine ğeliştireceğim projeler var makina mühendisliği benm işime yarar mı

 • ben gemi makine mühendisliği okumak istiyorum ama mezun olduktan sonra dışarıda kalma gibi bir durum var mı varsa makine mühendisliğinde iş yapabilir.. ayrıca makine yada gemi makine mühendisliğinde mezun üniversitenin bir ayrıcalığı var mı çok etkiliyor mu yani..

 • Merhaba Emre abi ben meslek lisesi 10.sınıf makina bolumu okuyom sorum şu olacaktı: Ben universite makına yada otomobil muhendisli okumak istıyom otomobil muhendisli okursam derslerde sorun yaşarmıyım?

 • mehmet abi sen bu işten baya anlıyor gibisin benimde sana sorularım olucaktı şimdiden yardımların için teşekkürler benim teknik resimim kötü el yeteneğim pek yok abi ama bilgisayar dersen anlarım matematik fizik ikiside gayet iyi ve sevdiğim dersler teknik resimim kötü olduğu halde yinede şansım var mı abi

  • Teknik resmin kötü ama bilgisayarda çizimin iyi mi? Yani bir şeklin ön-sol-yan görünüşlerini kafanda anında çıkartabilir misin? El yetemeğini çıraklık gibi düşün. Onu da bilmek şart. Onda problemin varsa pc de çizimde de benzeri olur. Çünkü görünüş çıkarmak her yerde aynı kafadan çıkar. İkisi de elle yapılır.

 • bir sorum daha olucak abi ben fizikte formulleri ezberliyorum öğretmenlerimiz ezberleyin diyor ama bir sürü formul var hangisini aklımda tutçam bi tavsiyene var mı abi

  • Aslında sende biliyorsun ki birço firmül birbirinden türüyor. F=mxa m=d/V > F=dxa/V gibi. Temel formülleri ezbere bilirsen ilerde de yeterli olacaktır. Mecburen ezberlemen gerekecek.

 • Mehmet Bey size bi sorum olacak.Ben İTÜ Makine Mühendisliğinde 1. sınıf okuyorum.Fizik dersini sevdiğim ve mühendisliklerin temeli olduğu için makine mühendisliğini seçtim fakat teknik resim dersi beni bu meslekten soğuttu.Yapamıyorum ne yaptıysam sevemiyorum.Bana ne önerirsiniz??Bir de teknik resim dersi için bilidiğiniz iyi bi kurs var mı??Şimdiden teşekkürler..

  • Her dersi sevmeyebiliyor insan. Çünkü daha önce hiç yapadığın birşey ile uğraşıyorsun. Bu yeteneksiz olduğunu göstermez. Teknik resim temel bir ders ama bunu bilgisayarda yapabiliyorsan bu dersteki açığı kapatırsın. Ama sevmemen meslek seçimini doğru yapıp yapmadığın üzerinde seni düşündürebilir.
   1. sınıf mesleği hissettiren bir ders değil ilerki yıllar daha önemli olacak senin için bence. Kurs olarak malesef İstanbul da bir araştırma yapmadım. Tavsiye de bulunamayacağım.

 • Ben KTÜ makine istiyorum.Hava kuvvetlerinde de SÖZLEŞMELİ uçak bakım hava subayı olmayı pilanlıyorum.Acaba ne denli bir yoldayım.bunun için Üniversite de ne denli yol çizmeliyim.Bilgi alırsam sevinirim.kolaylık ve saygılarımla.

 • merhaba ben 10. sınıftayım odtü makina mühendisliği düşünüyorum. matematiği ve fiziği çok seviyorum fiziğin mekanik kısmını daha çok seviyorum dinamiğe bayılıyorum.bu durumda da odtü makina diyorum ama kesin kararımı veremedim.ve makina mühendisliği normal bir iş gününde neler yapıyorlar ondan bahsedebilirmisiniz. ve odtü makinaye çok zor diyorlar sizce?

 • Merabalar Mehmet bey. Geçen sene liseyi bitirdim ve bu sene tekrar hazırlanıyorum. Yalaşık 2 senedir Makine Müh. bölümünü düşünüyorum bunun sebebi ise hem mesleğe olan yatkınlığım hemde yine 2 senedir Türk Savunma Sanayinde bir pozisyon elde etme düşüncem. Bunu gerçekten istiyorum . Milli duyguları kuvvetli olan biriyim ve yapacağım işlerin Türkiye’nin silah ve savunma sanayi gücüne katkısı olması için çıktım bu yola. Üniversite konusunda nasıl bi seçim yapmalıyım Ege ve Sakarya şuan kafamda en güçlü tercihlerim. Ayrıca üniversite öğrenimim boyunca kendimi geliştirmek için ne gibi şeçeneklerim olabilir .
  Şimdiden teşekkürler.

  • Hedefleriniz var bu çok güzel. Umarım başarılı olursunuz. Burda yorum yapan arkadaşlara da öncelikle ek dil öğrenmeyi öneriyorum. Bunun dışında sektörle ilgili fuarlara mutlaka katılıp firmalarla iletişim halinde olmak gerekiyor.

 • merhabalar mehmet bey,
  ben eskişehir de makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.yaklaşık bir yıl sonra Konstrüksiyon ve imalat dalını seçip bu yönde kendimi geliştirmek istiyorum.bu dalı secmemin sebebi hem kendi becerilerime yakın olması hem de iş konusunda daha esnek olduğunu düşünüyor olmam.ama aklımda iki soru var.birincisi pek ıyı bi ortalamaya sahip degılım su an ve bu yuzden bu dalı secemeyebılırım ama yıne de bu dal da ogrenım gormek ıstıyorum.ikincisi ise bu dal ıcın nasıl hazırlık yapmalıyım.hangi programlara hakim olup daha cok hangi derslere agırlık vermelıyım bu konularda yardımcı olabılırseniz çok sevinirim simdiden tesekkurler.

 • mehmet abi bende lise 2 ye gidiyorum kendime güvenim var ama yapabilirmiyim bilmiyorum çalışmıyorum ama biliyorum makinelerde kendimi iyi hissediyorum bana önereceğin bi şeyler varmı ? lütfen tşkrler

 • Merhaba mehmet bey , Ben lise 3 öğrencisiyim ve otomotiv üzerine okuyorum . Yani motor meslek lisesine gidiyorum . Sorum şu yazdığınız yazıyı okudum fakat yazıda otomotiv ile ilgili bişey göremedim . Makine mühendisliğini Okuduğum zaman otomotiv sektörüne girebilirmiyim ? Bide 2 yıllık makine bölümüyle 4 yıllık bölümün arasındaki fark ne olur sizde yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler .

  • Otomotiv bölümüne girebilirsin diye tahmin ediyorum ama bu bölümün mühendislik kolu ben mezun olduğumda daha yeni temelleri atılıyordu. O nedenle net bir bilgim yok. 2 yıllık makina bölümünü okuman teknik birikim katabilir. Teori ve Ar ge kısmını ise 4 yıllık bölümde öğrenebilirsin. Sanayide tabiki teknik bilgi ve tecrübe önemli. Ama teori mutlaka iyi bir şekilde zihninde olmalı. Bu işini geliştirmeni de sağlayabilir.

 • Merhaba.
  b lise so sııfım 2 yıllık düz geçiş yapmak isiyorum 2 yıllık ünivrste hakkında bana geniş bir bilgi verir misiniz mesela hangi dersler iş bulma imkanı falan doğrusu her açıdan bir bilgi edinmek isityorum ona görede kararımı vermek isityorum..
  cvabnınızı bekliyorum.

 • mehmet bey ben dumlupınar üniversitesinde makine 1. sınıf öğrencisiyim. enerji ya da otomotiv sektörüne yönelmek istiyorum fakat ikisinin artıl ve eksilerini söyler misiniz?

  • Bu sektörlerin birinde çalışmadığım için net olarak açıklayamam. Ama enerji sektörünün çok daha hızlı geliştiğini düşünüyorum. Malesef bir çok makina mühendisi abiniz var ama zahmet edip birkaç yorum yazarak sizlere yardımcı olmakla uğraşmıyorlar. Bende net bilgim yoksa yanlış yönlendirmek istemiyorum.

 • Merhaba.Ben üniversite 1 öğrencisiyim ve ısı alanında çalışmak istiyorum..Yazdığınız yazıyı da okudum..Biz teknik resim dersinde makine parçaları çiziyoruz şu an..Isı alanında çalışırsam o parçaların üst,ön ve yandan görünüşleri hazır bir şekilde mi bize verip biz autocadda çizicez ? …Ve de maliyet hesabı demişsiniz ..Onla kastewtmek istediğiniz şey nedir onu sorucaktm.Şimdiden teşekkürler

  • Örneğin bir klima projesi aldınız. Tesisat çizimleri size mimarlık ofisinden gelir. Siz burayı soğutmak için kaç menfez koyacaksınız basınç vs ne olacak ve bunlaırn maliyetini de hesaplayacaksınız.

 • Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekküer ederim.Benim de bir sorum olacak size,ben de mak. müh. 3. sınıf öğrencisiyim ve şu an kafam çok karışık.Kendimi tam hazır hissetmiyorum,çok eksiğim varmış gibi geliyor,bu yüzden herhangibir dala yönelemiyorum,seçim yaparken iş olanaklarına mı baksam iyi olur yoksa kendi bilgime mi?
  teşekkürler..

  • Hazır hissetmemen normal. Mezun olduktan sonra da hazır olmayacaksın. Staj imkanlarını iyi kullanırsan hangi bölümü sevdiğini daha rahat belirlersin. Çalışarak fark edebilirsin. Ya da okulda projelerle uğraşma durumuna bakıp ar ge alanına yönelebilirsin.

 • mehmet bey ben 2012 de gazi iktisat kazandım.2013 te sınava gırdım ve makına muh.yazmayı dusunuyorum bır tmm ögrencisi olarak yapabılırmıyım bu bölumu yardımcı olabılırsenız sevınırım tesekkur ederım.

  • Sevgili Mehmet ben şahsen mühendislik bölümünü tercih edeceklerin FM mezunu olmasını tavsiye ederim. TM öğrencisi olarak çok başarılı olamayabilirsin. Matematik konusunda kendine güvenmen ve diğer mühendislik derslerine de ilgili olman lazım. Eğer öyleysen tercih edebilirsin.

 • iyi günler mehmet abi öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler benim bu seneki sınav sonucum 40bin yani mf4 puanım . makina müh endüstri müh ve elektrik elektronik düşünüyorum makina müh de aşırı mezun var diyip beni korkutuyorlar ve zorluğundan bahsediyorlar benim bu sıralamamla istanbulda bi üniyi kazanma ihtimalim yok yani iyi bi ünide makinayı okuyamayacağım endüstri müh ve elektrik elektronik müh hakkında illaki fikirleriniz vardır biraz bahsedebiirmisiniz iş imkanları vs .. birde hazırlık okumak ne derece önemlidir şimdiden teşekkürler

  • Ferhat, kariyer.net gir makina mühendisi, elektronik mühendisi diye bir arat. Bak bakalım eleman aranıyor mu diye. Firmalar nitelikli adam arıyor. Pek bir tecrüben yoksa tabi ki iş bulamıyorsun. Vasıflı olman lazım. Ben bilgisayar alanında büyük bir açık görüyorum. O nedenle bilgisayar mühendisliği ya da 2 yıllık bilgisayar oku. Diğer 2 yıl da kursa giderek bilgini arttır.
   Makina ya da endüstri müh okuyacağım dersen Uludağ ve Sakarya üniversitelerini tavsiye ederim.

 • makine mühendisliği gerek üniversiteyi okurken gerek iş bulma alanında bir bayan için uygun bir meslek mi?

 • abi dumlupınar makina mühendisliği hakkında bilgin var mı tavsiye edermisin ? pek iyi değil diye duyumlar alıyorum acaba doğru mu bilgin varsa paylaşabilirmisin ?

 • mehmet bey benim mf4 sıram 38 bin geldi gazi makina nasıl iş bulma imkanı ne nasıl iyi mi yoksa 1 yıl daha bekleyip daha iyi yerlere girmeyemi çalışayım.

  • Gazi makina hakkında bilgim yok. Öğretim görevlisi kadrosuna bakabilirsin. İstediğin bölüm makina ise uygun bir üniversite bulup yerleşirsin umarım. Ama hedeflediğin bir üniversite varsa 1 yıl daha çalışabilirsin. İstediğin meslek makina değilse 1 yıl daha hazırlan.

 • ben de bu yıl sıralamam 40 bınlerde daha cok muhendıslık dusunuyorum aceba onerılerınızı alabılır mıyım ? benm aklımdan makına, inşaat ve e.e. muhendıslıklerı gecıyor makına da uludag unı. duydum sızde onermıssınız one cıkma sebebı nedır ? bırde dıger muh ıcın onerebılecegınız unı var mı ? birde kocaeli elektrık muh. gelıyor onu dusunuyorum ama ılerısıne pekte guvenemıyorum..

 • Mehmet Bey
  Geçmişe dönüp tekrar tercih yapsanız yine makine mi seçersiniz? Bugünün şartlarında hangi mühendisliği tercih edersiniz?

 • Benim mekanik işlere daha yatkın bir kafam var. Sorunları kolayca çözebiliyorum. Bu sene lise sona geçtim ve fizik dersim herkesten çok farklı oldu. Elektrik, devreler vs. işin içine girdi mi sıkıntı yaşıyordum ancak mekanikle alakalı konulara geldiğimde yorumlarım olsun, hızlı çözümlerim olsun gerçekten fark yaratıyordum. Sizin de anladığım kadarıyla düşünceniz gelecekteki parlak mühendisliklerin yazılımsal, haberleşme ve elektronik olacağı yönünde. Şimdi bu durumları göz önünde bulundurursak ben sıkıntıda kalacağımı düşünüyorum. Ben tıptan yeteneklerimi işlemek için vazgeçmiştim. Mühendisliğin yetenekli olduğum kısmında yola devam etmem doğru olur diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler. Saygılar.

  • Mekatronik bölümünü seçebilirsin. Ama elektronik konusunda zorlanıyorum diyorsan elektronik bölümü seçimin sana çok sıkıntı yaşatabilir. 4-5 sene mobil yazılımcıların devri olacak. Ben yazılımla ilgili bölümler öneriyorum genellikle.

 • Mekatronik, biyomedikal söylemlerinde soru işareti yaşıyorum bunun nedeni de sıralamasının diğer mühendisliklere nazaran düşük olması. Çok yüksek bir puan alıp niye oraya gideyim demiyorum değil.

 • Bahsettiğiniz işletme mühendisliği mi işletme mi? Ayrıca bunun bana ne gibi yararları olur? İşletmeyle okuyan ne yapar? Bu arada ilgilenip aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

 • ben aslında bilgisayar mühendisliği istiyordum fakat bu sene puanım yetmiyo karabükte makina mühendisliği tutuyor acaba bir sene daha bekleyip bilgisayara mi girsem yoksa makinaya mi gisem?ayrıva karabuk universitesi makina bolumunden mezun olup iş bulabilir miyim ?

 • yıldız teknik üniversitesinde elektrk mühendiği ve makine mühendisliği oluyo bu ikisi arasnda tercih yapamıyorum ilgimin hangisinde ağır bastığından emin değilim ne söyleyebilirsiniz bunun için ikisin çalışma ortamlarını karşılaştırır mısınız? ve 2. öğretm okumanın zorluğu nedir?

  • Emin olamaman normal. İşin içine girdikçe anlıyorsun. Seçimine yardımcı olamam ama meslek seçimi ile ilgili testler var bunları bulup doldur. Fikir verebilir. 2. öğretim olmanın zorluğu akşam saatlerinde okulda olmaktır. Sabah zihnimiz daha açık olur. Akşam aynı performansı alamayabilirsin. Ama eğitim kalitesi aynıdır.

 • merabalar.benım 2-3 senedır hayalım ınsaat ya da makıne muhendısı olmak.2 sene oncesınden de bı kaç arastırma yapmıstım muhendıslıklerle ılgılı.genel olarak secıcegım unıverstıenın teknık olması gerktıgını soylenler çok oldu.cunku teknık unıvlerde uygulamalaı olarak gosterıyolarmıs ve bu de calısırken daha rahat olmamı saglar.sıralamam 87 bın.ıtu odtu ve ytu ye gıtme ımkanım yok ben zaten bunu 2-3yıl onceden de bılıyodum bu yuzden katuyu dusunmustum ve hep katuyu arastırdım.ben bodrumda yasıyyorum ve trabzon buraya oldukçe uzak sızce katuye mı gıtmelıyım yoksa puanımın yettıgı daha yakın devlet unıvlerıne mı gıtmelıyım.cevap verırsenız sımdıden teşekkür ederim.

  • Katü yü araştırdıysan ve buradaki eğitimin iyi olduğunu düşünüyorsan git bence. Çok uzak olmak balki biraz sorun olacaktır. Ama teknik üniversite konusunda ısrarlıysan git tabi. Yine de Uludağ ve sakarya üniversitelerini de araştırmanı öneririm.

 • merhaba. kocaeli makina mühendisliği sizce piyasada nasıl bilinir ve bir bayan olarak mesleğin zorlukları nedir çalışan bayan arkadaşlarınızdan anladığınız kadarıyla? şu anda en mantıklı seçenek koü makina benim için

 • k.bakmayın bı sorumdaha olucaktı.unıversıteye gırmeden ıngılızce sınavları oluyomus.bu sınavlar hangı konulardan gelıyo ya da sadece teorık mı oluyo bı bılgınız varsa yardımcı olursanız sevınırım

  • Hazırlık sınıfını geçmek için yapılan bir sınav. Tavsiyem sınavı geçmeden hazırlık okuyun ve ingilizceyi 1 sene de iyi bir seviyeye çıkartın.

 • merhaba.ben makine mühendisliği istiyorum sıralamam 40 binlerde. ama bir bayan olarak tereddütlüyüm.genelde erkek ağırlıklı bir meslek olduğu söyleniyor.yapamama korkusu var. sizce seçmeli miyim yoksa endüstri falan mı yazmalıyım

  • Sıralaman gayet güzel.Matematige ilgin varsa Mat.Ögretmenligi öneririm.Yok illa mühendislik istiyorum dersende Bilgisayar Mühendisligi öneririm. Tabi Bilg. Mühendisligi içinde Bilgisayara meraklı ve ingilizcenin iyi olması lazım.

 • meraba abi ben tm öğrencisiyim fenden de sınava girdim tm bölümlerinde gelecek sıkınıtısı oldugu için fenden arayısa cıktım 1.sorum makineye karsı ilgim var matematiğim güzel ama lise fiziği yok üniversiteye gidince kapatabilir miyim fizik açığımı birinci sınıf kolay diolar o ilk senede kapanır mı ve zorluk nasıl olur..2.sorum tm ögrencisi oldugum için fen puanım düşük bu yüzden bingöl tunceli falan geliyor buralarda okusam ne olur bosuna mı okumus olurum. 3.soru devlete atanmak için kpss kaç puan istiyor ve maaş durumu devletde nasıl abi tskkr ederimm..

  • Tm öğrencisisysen Fizikte ben başarılığı olacağını sanmıyorum.O nedenle sen hiç bu bölümü seçme. Ha olmazsın diye birşey yok ama bunu herkes yapamaz. Zorlanırsın hem de fazlasıyla. Ben önermiyorum ciddiye al.
   Doğudaki illerde imkanlar ve akademisyenler ne kadar iyi bilmiyorum ama batıya göre fazla tercih edilmiyor. Kaliteli bir eğitim veriyorlar mı bilmiyorum ama bu konuda da malesef batıcıyım.
   Devlete girmen için kpss den en az 85 alman lazım. Mühendis olarak 2500 ve üzeri bir maaş alırsın çok rahat.

 • Abi ben 9. sınıf öğrencisiyim Uşak L. de okuyorum 340 puan alarak geldim tavanı ben oluşturuyorum . Ben İzmir Yüksek Enstitüsü makine bölümünde okumak istiyorum sence abi gidebilirmiyim ?

  • Yeni sistem hakkında bilgim yok. Zaten bu yazımda amacım tercih danışmanlığı değil. Bölümü anlatmak. Senin soruna dershane öğretmenleri yanıt verebilir.

 • Merhaba Mehmet bey,

  Ben makina mühendisiyim. 2012 yılında mezun oldum. Yorumlara da baktığım kadarıyla buraya çoğunlukla henüz mezun olmamış hatta bölümlerini seçmemiş arkadaşlar yorumlar bırakmış. Benim danışmak istediğim konu çok daha farklı. 4 sene okudum, okuduğum üniversitede alan seçimi yoktu ve biz de kafamız çok karışık olduğu için herhangi bir bölüme yatkınlık gösterip göstermediğimizi anlayamadık. 1buçuk senedir mesleğimi yapıyorum. 3 ayrı firmada çalıştım 2si otomotiv yan sanayi üzerineydi. Teklif ve proje departmanlarında çalıştım fakat mühendislik anlamında bana birşeyler katmadığını düşündüm. Bu yaşıma geldim fakat hala savrulup gittiğimi düşünüyorum. Sizce kadın makina mühendisleri nelere yönelmeli. Benim gibi mezun olmuş çalışan ama kafası hala karışık olan arkadaşlara önerileriniz nelerdir?

  • Merhabalar
   Yaşadığınız durumu anlıyorum. Mühendislikte kadınların biraz daha organizasyon tarafında olması doğru olabilir. Titizlik bakımından erkeklerden biraz daha üstün olduklarını düşünüyorum. Erkeklerde proses esnasında ya da olumsuz durumlarda hızlı karar verebiliyor. Cesaret ve bilgi ile orantılı bir durum. Sizin biraz daha idari kadroda olmanız belki daha iyi olur. Proje ofislerini tercih etmenizi öneririm.

 • merhaba abi.benim mf puanım 39bin makine endüstri arasında kaldım. makine mühendisliği zor deniliyor diye biraz düşündürücü geldi bana.matematiği seviyorum fiziğide az çok yaparım teknik resim falan onlarla pek aram yok İngilizcede yok okurken zorlanırmıyım acaba.

  • Matematik ve fiziği seviyorsan diğer dersleri çözersin. Teknik resimde matematik zekası olan için çok kolay.

 • abi ben makina mühendisi olmak istiyorum ama 10.sınıf okuyorum sence abi ben makina mühendisi olursam NE gibi işlr yaparım ama makina bölümünde teknik resimden korktugum için bakım ve onarımı şeçtim sizce dogeru kararmı

  • Makina mühendisleri illa da teknik resim yapacak diye bir şart yok. O nedenle korkmana gerek yok. Bakım ve onarım kısmı ile ilgili net bir bilgim yok. Çalıştığın yerde işi yönetmene bağlı olarak değişir.

Yorum Yap