makina mühendisi Yazar: / Kategori: Öğrendiklerim / 122.458 defa okundu

Makina Mühendisi Ne İş Yapar?

Öss/Ösym ile makina mühendisliği bölümünü seçen ama mezun olduğunda ne yapacağını tam olarak bilmeyen birçok mühendis adayı var. Bir makine mühendisi ne iş yapar? Hangi alanda hangi pozisyonda çalışır? sorusunu alt sınıftaki arkadaşlardan çokca duydum. Ben bu yazımda makina mühendisi olduğunuzda ne tür işler yapabileceğinizden ve bunun yanısıra yapabileceğiniz işler için üniversite döneminde neler yapmanız gerektiğinden bahsedeğim.

Google’da arama yaptığımızda genç bir mühendis adayının blogunda faydalı olabilecek şu bilgilere de bakmanızı öneririm.
Makina mühendisliği gerçekten iş alanı çok olan ve tercih edilen bir meslek türü. Üniversite eğitiminizin 1. yılında temel dersleri alırsınız, 2. yılınızda teknik esaslı dersler başlar ve 3. yılınızda okuduğunuz mesleğin farkına varırsınız. 1. ve 2. sınıflar temel alt yapının mukavemetinin durumunu gösterir. Diğer yıllar her öğrendiğiniz bilgi dayanımını arttırır. Mukavim bir mühendis olmak da diyebilirim buna.

Makina bölümü bazı üniversitelerde 3. sınıftan itibaren bazı üniversitelerde ise 4. sınıftan itibaren uzmanlaşılacak alanlara ayrılıyor. Uludağ Üniversitesi gibi akredite olmuş üniversitelerde ise opsiyon seçimi kalkmış durumda. Isı, konstrüksiyon ve enerji alanlarından istediğiniz dersleri seçerek kendinize bir yol haritası çiziyorsunuz.

4 yılın sonunda hangi mesleği yapacaksınız sorusuna gelelim:
Isı bölümünü seçtiyseniz ısıtma/havalandırma alanında çok güzel iş imkanları var. Staj yaptığım E Kare mühendislik firmasından örnek verecek olursam , ofis ortamında Autocad ile çizim yaparak ve maliyet hesabı çıkartarak bir işiniz olabilir. Staj yaptığım yer bir taahhüt ofisiydi. Isıtma , havalandırma sistemi yapılacak yerin gerekli mimari çizimleri mimarlık bürosundan alınarak proje çizimi yapılıyordu, daha sonra gerekli cihaz ve malzemeler belirleniyor fiyat ile beraber teklif veriliyordu. İşi yaptırmak için taşeron bir firma yeterli oluyor. Bilgisayar ile çizim konusunda yetişmiş ve gerekli hesapları bilen bir mühendis bu işi yapabilir.

Konstrüksiyon ve imalat alanında kendinizi geliştirdiyseniz sanayi de iş bulabilmeniz kolay. İlk stajımı yaptığım fabrikada teknik oda vardı. Burada mühendisler UG , Catia gibi çizim programları ile CNC de işlenmek üzere kalıp tasarımları yapıyorlardı. Programı iyi kullanmak en önemli nokta değil, üretilebilir ürün tasarlamak önemlidir. Bunu da üniversitede uygun dersleri seçerek öğrenebiliyorsunuz. Uludağ Üniversitesi’nde imalat için tasarım konusu ile ilgilenen hocamız Cemal Çakır bu alanda iyi bilgiler veren ve projeler yaptıran bir eğitimcidir. Bu alanda iş sahibi olmanız için gerekli olan tasarım programlarını (ug,catia,proengineer,solidworks,autocad) öğrenim süreniz boyunca iyi bir şekilde öğrenin. Stajınızı da bu alanda yapın. Teknik resim dersinde edindiğiniz bilgiler , imalatta dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bir şekilde öğrenmek gerekir.

Enerji bölümüne ilginiz varsa bu alanda iş imkanı artmakta. Yenilenebilir enerji, güneş enerjili sistemler, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemler gün geçtikçe önemi arttırıyor. Bu alana yatkınlığınız varsa üniversitede eğitiminiz esnasında katılabileceğiniz topluluklara mutlaka katılın. Güneş arabaları yarışları gibi ekipler içerisinde çok şey öğrenebildiğiniz gibi işverenlerle de irtibat halinde olduğunuz için iş bulma imkanınızda gayet iyi.

Ar-ge bölümü olan firmalarda bilgi ve becerinize bağlı olarak proje yapabilecek kapasite ve sorumluluk alabilecek nitelikte biriyseniz bu alanda iş bulabilirsiniz. Maaş noktasında da tatminkar işlere girebilirsiniz.

Alana göre yapabileceğiniz işlerin haricinde iş imkanlarından bilgim ölçüsünde bahsedeyim: Kalite kontrol mühendisi olarak bir fabrikada çalışmanız mümkün. Yine fabrikada üretimden sorumlu mühendis olarak çalışabilirsiniz.

Aklıma geldikçe eklemeler yapacağım.

Konu ile ilgili olarak konu altına yorum yaparak tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

ilgili aramalar
 • makine mühendisi ne iş yapar
 • makine mühendisliği ne iş yapar
 • makina mühendisi ne iş yapar
 • makina mühendisliği ne iş yapar
 • makine mühendisi ne yapar

Etiketler: , , , , , , , 12 Haziran 2010

416 Yorum - Makina Mühendisi Ne İş Yapar?

 1. Sencer / 14 Mart 2013

  Merhaba mehmet bey , Ben lise 3 öğrencisiyim ve otomotiv üzerine okuyorum . Yani motor meslek lisesine gidiyorum . Sorum şu yazdığınız yazıyı okudum fakat yazıda otomotiv ile ilgili bişey göremedim . Makine mühendisliğini Okuduğum zaman otomotiv sektörüne girebilirmiyim ? Bide 2 yıllık makine bölümüyle 4 yıllık bölümün arasındaki fark ne olur sizde yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler .

  • Mehmet Emre Baş / 14 Mart 2013

   Otomotiv bölümüne girebilirsin diye tahmin ediyorum ama bu bölümün mühendislik kolu ben mezun olduğumda daha yeni temelleri atılıyordu. O nedenle net bir bilgim yok. 2 yıllık makina bölümünü okuman teknik birikim katabilir. Teori ve Ar ge kısmını ise 4 yıllık bölümde öğrenebilirsin. Sanayide tabiki teknik bilgi ve tecrübe önemli. Ama teori mutlaka iyi bir şekilde zihninde olmalı. Bu işini geliştirmeni de sağlayabilir.

 2. kemal / 04 Mayıs 2013

  Merhaba.
  b lise so sııfım 2 yıllık düz geçiş yapmak isiyorum 2 yıllık ünivrste hakkında bana geniş bir bilgi verir misiniz mesela hangi dersler iş bulma imkanı falan doğrusu her açıdan bir bilgi edinmek isityorum ona görede kararımı vermek isityorum..
  cvabnınızı bekliyorum.

 3. asım bulut / 13 Mayıs 2013

  mehmet bey ben dumlupınar üniversitesinde makine 1. sınıf öğrencisiyim. enerji ya da otomotiv sektörüne yönelmek istiyorum fakat ikisinin artıl ve eksilerini söyler misiniz?

  • Bu sektörlerin birinde çalışmadığım için net olarak açıklayamam. Ama enerji sektörünün çok daha hızlı geliştiğini düşünüyorum. Malesef bir çok makina mühendisi abiniz var ama zahmet edip birkaç yorum yazarak sizlere yardımcı olmakla uğraşmıyorlar. Bende net bilgim yoksa yanlış yönlendirmek istemiyorum.

 4. Uğur / 14 Mayıs 2013

  Merhaba.Ben üniversite 1 öğrencisiyim ve ısı alanında çalışmak istiyorum..Yazdığınız yazıyı da okudum..Biz teknik resim dersinde makine parçaları çiziyoruz şu an..Isı alanında çalışırsam o parçaların üst,ön ve yandan görünüşleri hazır bir şekilde mi bize verip biz autocadda çizicez ? …Ve de maliyet hesabı demişsiniz ..Onla kastewtmek istediğiniz şey nedir onu sorucaktm.Şimdiden teşekkürler

  • Örneğin bir klima projesi aldınız. Tesisat çizimleri size mimarlık ofisinden gelir. Siz burayı soğutmak için kaç menfez koyacaksınız basınç vs ne olacak ve bunlaırn maliyetini de hesaplayacaksınız.

 5. Mücahid / 01 Temmuz 2013

  Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekküer ederim.Benim de bir sorum olacak size,ben de mak. müh. 3. sınıf öğrencisiyim ve şu an kafam çok karışık.Kendimi tam hazır hissetmiyorum,çok eksiğim varmış gibi geliyor,bu yüzden herhangibir dala yönelemiyorum,seçim yaparken iş olanaklarına mı baksam iyi olur yoksa kendi bilgime mi?
  teşekkürler..

  • Hazır hissetmemen normal. Mezun olduktan sonra da hazır olmayacaksın. Staj imkanlarını iyi kullanırsan hangi bölümü sevdiğini daha rahat belirlersin. Çalışarak fark edebilirsin. Ya da okulda projelerle uğraşma durumuna bakıp ar ge alanına yönelebilirsin.

 6. mehmet / 02 Temmuz 2013

  mehmet bey ben 2012 de gazi iktisat kazandım.2013 te sınava gırdım ve makına muh.yazmayı dusunuyorum bır tmm ögrencisi olarak yapabılırmıyım bu bölumu yardımcı olabılırsenız sevınırım tesekkur ederım.

  • Sevgili Mehmet ben şahsen mühendislik bölümünü tercih edeceklerin FM mezunu olmasını tavsiye ederim. TM öğrencisi olarak çok başarılı olamayabilirsin. Matematik konusunda kendine güvenmen ve diğer mühendislik derslerine de ilgili olman lazım. Eğer öyleysen tercih edebilirsin.

   • mehmet / 05 Temmuz 2013

    matematiğim cok ıyıdır.fakat hıc fızık bılgım yok.

   • Fizik dersinin temelinde de matematik var. Ama hiç fen bilimleri ile ilgilenmediysen zorlanabilirsin. Ama matematiğine güveniyorsan bence başarırsın.

 7. ferhat / 02 Temmuz 2013

  iyi günler mehmet abi öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler benim bu seneki sınav sonucum 40bin yani mf4 puanım . makina müh endüstri müh ve elektrik elektronik düşünüyorum makina müh de aşırı mezun var diyip beni korkutuyorlar ve zorluğundan bahsediyorlar benim bu sıralamamla istanbulda bi üniyi kazanma ihtimalim yok yani iyi bi ünide makinayı okuyamayacağım endüstri müh ve elektrik elektronik müh hakkında illaki fikirleriniz vardır biraz bahsedebiirmisiniz iş imkanları vs .. birde hazırlık okumak ne derece önemlidir şimdiden teşekkürler

  • Ferhat, kariyer.net gir makina mühendisi, elektronik mühendisi diye bir arat. Bak bakalım eleman aranıyor mu diye. Firmalar nitelikli adam arıyor. Pek bir tecrüben yoksa tabi ki iş bulamıyorsun. Vasıflı olman lazım. Ben bilgisayar alanında büyük bir açık görüyorum. O nedenle bilgisayar mühendisliği ya da 2 yıllık bilgisayar oku. Diğer 2 yıl da kursa giderek bilgini arttır.
   Makina ya da endüstri müh okuyacağım dersen Uludağ ve Sakarya üniversitelerini tavsiye ederim.

 8. ferhat / 03 Temmuz 2013

  eskişehir veya izmirdeki ünilerin makina ve endüstri bölümleri nasıldır abi bilgin var mı

 9. makine mühendisliği gerek üniversiteyi okurken gerek iş bulma alanında bir bayan için uygun bir meslek mi?

 10. abi dumlupınar makina mühendisliği hakkında bilgin var mı tavsiye edermisin ? pek iyi değil diye duyumlar alıyorum acaba doğru mu bilgin varsa paylaşabilirmisin ?

  • Üniversiteleri incelerken bence web sitelerine girin ve mühendislik bölümünde ne kadar prof,doç, var inceleyin. Tercih ederken bir kriter olarak alınabilir bence.

 11. bide karabük üniversitesi mühendislik bölümünde nasıl acaba bilgin var mı ?

 12. mehmet bey benim mf4 sıram 38 bin geldi gazi makina nasıl iş bulma imkanı ne nasıl iyi mi yoksa 1 yıl daha bekleyip daha iyi yerlere girmeyemi çalışayım.

  • Gazi makina hakkında bilgim yok. Öğretim görevlisi kadrosuna bakabilirsin. İstediğin bölüm makina ise uygun bir üniversite bulup yerleşirsin umarım. Ama hedeflediğin bir üniversite varsa 1 yıl daha çalışabilirsin. İstediğin meslek makina değilse 1 yıl daha hazırlan.

 13. kerim / 06 Temmuz 2013

  ben de bu yıl sıralamam 40 bınlerde daha cok muhendıslık dusunuyorum aceba onerılerınızı alabılır mıyım ? benm aklımdan makına, inşaat ve e.e. muhendıslıklerı gecıyor makına da uludag unı. duydum sızde onermıssınız one cıkma sebebı nedır ? bırde dıger muh ıcın onerebılecegınız unı var mı ? birde kocaeli elektrık muh. gelıyor onu dusunuyorum ama ılerısıne pekte guvenemıyorum..

 14. Bedran / 07 Temmuz 2013

  Mehmet Bey
  Geçmişe dönüp tekrar tercih yapsanız yine makine mi seçersiniz? Bugünün şartlarında hangi mühendisliği tercih edersiniz?

 15. Bedran / 07 Temmuz 2013

  Benim mekanik işlere daha yatkın bir kafam var. Sorunları kolayca çözebiliyorum. Bu sene lise sona geçtim ve fizik dersim herkesten çok farklı oldu. Elektrik, devreler vs. işin içine girdi mi sıkıntı yaşıyordum ancak mekanikle alakalı konulara geldiğimde yorumlarım olsun, hızlı çözümlerim olsun gerçekten fark yaratıyordum. Sizin de anladığım kadarıyla düşünceniz gelecekteki parlak mühendisliklerin yazılımsal, haberleşme ve elektronik olacağı yönünde. Şimdi bu durumları göz önünde bulundurursak ben sıkıntıda kalacağımı düşünüyorum. Ben tıptan yeteneklerimi işlemek için vazgeçmiştim. Mühendisliğin yetenekli olduğum kısmında yola devam etmem doğru olur diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler. Saygılar.

  • Mekatronik bölümünü seçebilirsin. Ama elektronik konusunda zorlanıyorum diyorsan elektronik bölümü seçimin sana çok sıkıntı yaşatabilir. 4-5 sene mobil yazılımcıların devri olacak. Ben yazılımla ilgili bölümler öneriyorum genellikle.

 16. Bedran / 07 Temmuz 2013

  Mekatronik, biyomedikal söylemlerinde soru işareti yaşıyorum bunun nedeni de sıralamasının diğer mühendisliklere nazaran düşük olması. Çok yüksek bir puan alıp niye oraya gideyim demiyorum değil.

 17. Bedran / 07 Temmuz 2013

  Beraber okumak derken neyi kast ettiniz? Nasıl mümkün olur? Ve artıları ne olur?

 18. Bedran / 07 Temmuz 2013

  Bahsettiğiniz işletme mühendisliği mi işletme mi? Ayrıca bunun bana ne gibi yararları olur? İşletmeyle okuyan ne yapar? Bu arada ilgilenip aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

 19. deniz / 08 Temmuz 2013

  ben aslında bilgisayar mühendisliği istiyordum fakat bu sene puanım yetmiyo karabükte makina mühendisliği tutuyor acaba bir sene daha bekleyip bilgisayara mi girsem yoksa makinaya mi gisem?ayrıva karabuk universitesi makina bolumunden mezun olup iş bulabilir miyim ?

 20. Alper / 10 Temmuz 2013

  yıldız teknik üniversitesinde elektrk mühendiği ve makine mühendisliği oluyo bu ikisi arasnda tercih yapamıyorum ilgimin hangisinde ağır bastığından emin değilim ne söyleyebilirsiniz bunun için ikisin çalışma ortamlarını karşılaştırır mısınız? ve 2. öğretm okumanın zorluğu nedir?

  • Mehmet Emre Baş / 10 Temmuz 2013

   Emin olamaman normal. İşin içine girdikçe anlıyorsun. Seçimine yardımcı olamam ama meslek seçimi ile ilgili testler var bunları bulup doldur. Fikir verebilir. 2. öğretim olmanın zorluğu akşam saatlerinde okulda olmaktır. Sabah zihnimiz daha açık olur. Akşam aynı performansı alamayabilirsin. Ama eğitim kalitesi aynıdır.

 21. selcuk demır / 11 Temmuz 2013

  merabalar.benım 2-3 senedır hayalım ınsaat ya da makıne muhendısı olmak.2 sene oncesınden de bı kaç arastırma yapmıstım muhendıslıklerle ılgılı.genel olarak secıcegım unıverstıenın teknık olması gerktıgını soylenler çok oldu.cunku teknık unıvlerde uygulamalaı olarak gosterıyolarmıs ve bu de calısırken daha rahat olmamı saglar.sıralamam 87 bın.ıtu odtu ve ytu ye gıtme ımkanım yok ben zaten bunu 2-3yıl onceden de bılıyodum bu yuzden katuyu dusunmustum ve hep katuyu arastırdım.ben bodrumda yasıyyorum ve trabzon buraya oldukçe uzak sızce katuye mı gıtmelıyım yoksa puanımın yettıgı daha yakın devlet unıvlerıne mı gıtmelıyım.cevap verırsenız sımdıden teşekkür ederim.

  • Mehmet Emre Baş / 11 Temmuz 2013

   Katü yü araştırdıysan ve buradaki eğitimin iyi olduğunu düşünüyorsan git bence. Çok uzak olmak balki biraz sorun olacaktır. Ama teknik üniversite konusunda ısrarlıysan git tabi. Yine de Uludağ ve sakarya üniversitelerini de araştırmanı öneririm.

 22. merhaba. kocaeli makina mühendisliği sizce piyasada nasıl bilinir ve bir bayan olarak mesleğin zorlukları nedir çalışan bayan arkadaşlarınızdan anladığınız kadarıyla? şu anda en mantıklı seçenek koü makina benim için

 23. selcuk demır / 15 Temmuz 2013

  çok teşekkür ederım zaman ayırdıgınız ıcın

 24. selcuk demır / 15 Temmuz 2013

  k.bakmayın bı sorumdaha olucaktı.unıversıteye gırmeden ıngılızce sınavları oluyomus.bu sınavlar hangı konulardan gelıyo ya da sadece teorık mı oluyo bı bılgınız varsa yardımcı olursanız sevınırım

  • Mehmet Emre Baş / 15 Temmuz 2013

   Hazırlık sınıfını geçmek için yapılan bir sınav. Tavsiyem sınavı geçmeden hazırlık okuyun ve ingilizceyi 1 sene de iyi bir seviyeye çıkartın.

 25. büşra / 15 Temmuz 2013

  merhaba.ben makine mühendisliği istiyorum sıralamam 40 binlerde. ama bir bayan olarak tereddütlüyüm.genelde erkek ağırlıklı bir meslek olduğu söyleniyor.yapamama korkusu var. sizce seçmeli miyim yoksa endüstri falan mı yazmalıyım

  • Orhan / 17 Temmuz 2013

   Sıralaman gayet güzel.Matematige ilgin varsa Mat.Ögretmenligi öneririm.Yok illa mühendislik istiyorum dersende Bilgisayar Mühendisligi öneririm. Tabi Bilg. Mühendisligi içinde Bilgisayara meraklı ve ingilizcenin iyi olması lazım.

 26. bedri / 16 Temmuz 2013

  meraba abi ben tm öğrencisiyim fenden de sınava girdim tm bölümlerinde gelecek sıkınıtısı oldugu için fenden arayısa cıktım 1.sorum makineye karsı ilgim var matematiğim güzel ama lise fiziği yok üniversiteye gidince kapatabilir miyim fizik açığımı birinci sınıf kolay diolar o ilk senede kapanır mı ve zorluk nasıl olur..2.sorum tm ögrencisi oldugum için fen puanım düşük bu yüzden bingöl tunceli falan geliyor buralarda okusam ne olur bosuna mı okumus olurum. 3.soru devlete atanmak için kpss kaç puan istiyor ve maaş durumu devletde nasıl abi tskkr ederimm..

  • Mehmet Emre Baş / 16 Temmuz 2013

   Tm öğrencisisysen Fizikte ben başarılığı olacağını sanmıyorum.O nedenle sen hiç bu bölümü seçme. Ha olmazsın diye birşey yok ama bunu herkes yapamaz. Zorlanırsın hem de fazlasıyla. Ben önermiyorum ciddiye al.
   Doğudaki illerde imkanlar ve akademisyenler ne kadar iyi bilmiyorum ama batıya göre fazla tercih edilmiyor. Kaliteli bir eğitim veriyorlar mı bilmiyorum ama bu konuda da malesef batıcıyım.
   Devlete girmen için kpss den en az 85 alman lazım. Mühendis olarak 2500 ve üzeri bir maaş alırsın çok rahat.

 27. Y.M.S. / 20 Ağustos 2013

  Abi ben 9. sınıf öğrencisiyim Uşak L. de okuyorum 340 puan alarak geldim tavanı ben oluşturuyorum . Ben İzmir Yüksek Enstitüsü makine bölümünde okumak istiyorum sence abi gidebilirmiyim ?

  • Mehmet Emre Baş / 20 Ağustos 2013

   Yeni sistem hakkında bilgim yok. Zaten bu yazımda amacım tercih danışmanlığı değil. Bölümü anlatmak. Senin soruna dershane öğretmenleri yanıt verebilir.

 28. berfu / 23 Mayıs 2014

  Merhaba Mehmet bey,

  Ben makina mühendisiyim. 2012 yılında mezun oldum. Yorumlara da baktığım kadarıyla buraya çoğunlukla henüz mezun olmamış hatta bölümlerini seçmemiş arkadaşlar yorumlar bırakmış. Benim danışmak istediğim konu çok daha farklı. 4 sene okudum, okuduğum üniversitede alan seçimi yoktu ve biz de kafamız çok karışık olduğu için herhangi bir bölüme yatkınlık gösterip göstermediğimizi anlayamadık. 1buçuk senedir mesleğimi yapıyorum. 3 ayrı firmada çalıştım 2si otomotiv yan sanayi üzerineydi. Teklif ve proje departmanlarında çalıştım fakat mühendislik anlamında bana birşeyler katmadığını düşündüm. Bu yaşıma geldim fakat hala savrulup gittiğimi düşünüyorum. Sizce kadın makina mühendisleri nelere yönelmeli. Benim gibi mezun olmuş çalışan ama kafası hala karışık olan arkadaşlara önerileriniz nelerdir?

  • Mehmet Emre Baş / 23 Mayıs 2014

   Merhabalar
   Yaşadığınız durumu anlıyorum. Mühendislikte kadınların biraz daha organizasyon tarafında olması doğru olabilir. Titizlik bakımından erkeklerden biraz daha üstün olduklarını düşünüyorum. Erkeklerde proses esnasında ya da olumsuz durumlarda hızlı karar verebiliyor. Cesaret ve bilgi ile orantılı bir durum. Sizin biraz daha idari kadroda olmanız belki daha iyi olur. Proje ofislerini tercih etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Reklamlar / Reklam Bilgi

Abonelik / Bize Katılın

E Bülten

 
 

Site Hakkında

Buraya neden mi yazıyorum? Buraya yazma nedenim bir değil. Hem şikayetçi olduğum konuları yazıp başkalarına da bunu göstermek hem de memnun kaldığım konuları herkesle paylaşmak. Nereye yazdığınız önemli değil. Buraya ,şuraya veya oraya. Dile getirmeniz sosyalleşmeniz için siz de yazın.

Örümcek Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır.Yorumlardan Burayayaz.com sorumlu değildir.

© 2010 Mehmet Emre Baş | Kişisel Web Günlüğü -

+Mehmet Emre Baş