Öğrendiklerim

Microsoft İstanbul Seminerinden İzlenimlerim

Yazılım Geliştiriciler ve Tasarımcılar: Yeni Teknolojilerle Tanıştınız mı? konulu seminer bugün saat 13:30 da Microsoft’un İstanbul Ofisinde  gerçekleştirildi. WebSitesPark üyesi olarak ben de programımı yapıp yola çıktım. Ofisi bulmak biraz zamanımı aldı ama sonunda buldum. Eğitim semineri Microsoft WebSitesPark projesini tanıtan bir seminerdi.

websitespark seminer genel

websitespark seminer genel

En çok ilgimi çeken kurumsal müşterilere ya da bireysel müşterilere taslak çalışmanızı göstermek için kullanılan programdı.Expression Blend 3 + SketchFlow paket halinde satılıyor. Sketch Flow ile prototip tasarımlarınızı yapabiliyorsunuz. Program sayesinde eskiz görünümlü tasarımınız ve menüleri sayfalara bağlama çok kolay. Hangi butona basınca neler çıkacak ,site haritası ve feed back özelliği çok güzel düşünülmüş. Öreğin taslağınızı kaydedip müşterinize gönderiyorsunuz. Müşteri istediği yere not düşebiliyor ve işaretleyebiliyor. Daha sonra bu yaptıklarını feedback (geri bildirim) olarak size gönderiyor siz de gerekli revizyonları yapıp tekrar sunuyorsunuz. Böylece yapılacaklar listesi ortaya çıkmış oluyor. Müşteri ve tasarımcı arasıında yapılacaklar netleşiyor. Bu sadece web tabanlı ticaretlerde değil yazılımcılar için de kullanılabilir. Hatta seminerde turizmde kullanan bir firma ile ilgili örnek bilgi verildi. Lisans ücreti biraz pahalı 999$. 🙂

SketchFlow

SketchFlow

Seminerin başlarında bir de editörden bahsedildi. Notepad++,dreamwaver kullananlara alternatif olarak html+css kodlamasında yardımcı olacak bir programdan bahsedildi. Expression Web 3 adlı programın editörü gayet güçlü ve hızlı. bu program sayesinde tarayıcı uyumluluğu kontrol de yapılabiliyor. Seminer sunumunu Daron Yöndem yapıyordu. Ve sordu: Sitesini kontrol ettirmek isteyen var mı? Birisi hititajans adlı sitesini söyledi. Program sonucu ve değerlendirmesini de görmüş  oldum. Bu kısım çok komikti. Malum site programda açıldı ve internet explorer ile firefox daki görünümleri üst üste konuldu. Bunlar tamamen programın marifeti. Yazılarda kayma vardı. Daren Bey tam bunu anlatırken hititajansın sahibi programınız bozuk dedi. Koptum orda :D. Bir de ek savunma olarak “W3 standartlarına uyumlu olarak yapıldığından farklı görünüyor “dedi. Seminere katılım genel olarak yazılımcı ve yazılım geliştiriciler ağırlıklıydı. Eminim bu cevaba da ben gibi gülmüşlerdir. Dipnot olark belirteyim sitenizi valid yapmak (tarayıcılarla uyum) w3 standartlarına uygun yapmanıza mani değildir.

Professional Code Editor

Professional Code Editor

Bunun dışında seminer asp geliştiricilere yönelik olarak devam etti. Silverlight programının animasyon tarafı değil programlama tarafı üzerinde çok duruldu. Tasarımcı kanalı için çok fazla detaylı değildi. bu açıdan beğenmedim ve bunu da dile getirdim.Akşam seminer bittiğinde bu konuyu Daron Bey ile de biraz konuştuk. İlerleyen programlarda eğitimler olabileceğinden bahsetti.

Son oturumda Php nin Windows sunucularda asp ile ortak platformda çalıştırılmasından bahsedildi. Yine seminer sonunda bu konuyu da biraz tartıştık. Windows Server 2008 de iki programlama dilinin Windows sunucularda çalışmasının sorunsuz olduğunu öğrenmiş oldum. Script güvenliği,sunucu güvenliği hakkında biraz da sohbet ettik ve güzel bir atkı hediyesi ile programı noktalamış oldum. 🙂

Websitespark Seminer Görüntüleri

websitespark seminer sunum

websitespark seminer sunum

websitespark seminer ve ben

websitespark seminer ve ben

daron yöndem

daron yöndem

websitespark seminer kareleri

websitespark seminer kareleri

websitespark seminer kareleri

websitespark seminer kareleri

websitespark seminer kareleri 1

websitespark seminer kareleri 1


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

1 Yorum Yapılmış

Yorum Yap