Öğrendiklerim Teknoloji

PTT Web Sitesini Yeniledi

Ptt.gov.tr nihayet web sitesini yenilemiş. Bugün fark ettim. Yıllardır Ptt internet şubesi kullanıcısı olarak nihayet farklı ,amatörlükten kurtulmuş bir tasarımla karşılaştık. Özellikle internet şubesi sayfasındaki yanıp sönen oklar ve navigasyondaki sıkıntıdan nihayet kurtuldu PTT. Eski haline buradan bakabilirsiniz hala.

Burayayaz.com Ziyaretçi Tarayıcı İstatistikleri 2011

Burayayaz.com Ziyaretçi Tarayıcı İstatistikleri 2011

Tasarım genel olarak güzel. Logo kısmındaki kabarıklık pek iyi düşünülmemiş. Logada düz bir sarı kullanmak çerçeve efekti yerine çok daha iyi olabilirdi. 10 üzerinden 7 veriyorum. Internet Explorer 6 uyumuna hiç dikkat edilmemiş diyebilirim. Belki de artık IE6 kullanıcıları azalmaya başladığı için önemsemiyorlar. Ama hala azımsanmayacak bir çoğunluk var. Yukardaki resimlerde Burayayaz.com’a giren ziyaretçilerin tarayucu tercihi ve Ptt web sitesinin IE6 halini görebilirsiniz.

blank

Ptt.gov.tr Anasayfa

Tasarım değerlendirmeme anasayfadan başlıyorum. Ptt.gov.tr web sitesine girdiğimde ilk başta hatalı bir görüntü ile karşılaşıyoruz. Açılır menüler direkt olarak açık bir şekilde çıkıyor. Birkaç gün önce manşet kısmında siteyi ağırlaştıran bir sorunvardı. Gördüğüm kadarıyla düzeltilmiş.

Üst kısım da PTT’yi anlatan bilgi sayfalarına yer verilmiş. Gayet güzel. Fakat anasayfa butonu düşünülmemiş. Herkes logoya tıklayarak anasayfaya döneceğini bilemeyebilir. Bu noktada düşünceli olmak lazım.

Anasayfada Banka-Posta-Lojistik olmak üzere 3 kategori önemli olduğu düşünülerek ön plana çıkartılmış. Mouse ile üzerine geldiğinizde alt menüleri de transparan bir şekilde açılıyor.Hızlı erişim özelliği olması gereken bir özellik tabi ki. Hemen alt kısımda da 4 tane hızlı erişim butonu var. Bunlara tıkladığınızda alt menüleri açılıyor. Fakat açılışında bir hata var üstteki 3 butonda olduğu gibi.İkonlardaki yansıma efekti de güzel bir hava vermiş diyebilirim.

Duyurular kısmı gayet estetik. Göz yormuyor. Anasayfa renkleri ,font seçimleri güzel.

Ptt.gov.tr İç Sayfalar

İç sayfalara baktığımda hızlı navigasyon amaçlı Banka-Posta-Lojistik butonları üstte yer alıyor. Fakat açılma ve kapanmadaki hatalarından dolayı bazen iç sayfada okuma zorlukları çıkartabiliyor. İç sayfalar solda yan menü sağ kısım ise içerik alanı olarak düşünülmüş.  İç sayfaların açılışında yukardaki butonlar başta kendiliğinden açılıyor ve sonra kapanıyor. Yine bir hata daha yapılmış. Bu menülerde ciddi bir sorun olduğu gözüküyor.

İç sayfaların yan menülerinde başlıkların alt başlıkları varsa tıklandığında aşağıya doğru açılır şekilde yapılmış. Bu kısım da gayet güzel.

Basında Biz sayfası

Bu sayfaya girdiğimizde blog mantığında haber listelemesi yapılmış. Solda resim ,sağda başlık ve içerikten bir satır. Bence bu şekilde olacağına ilk yazı tek bir manşette resimli olarak verilip kalanları listeli bir şekilde yapılabilirdi.Örnek olarak http://www.locus.com.tr/haberler buradaki gibi denilebilir.

Sayfalama kısmında malesefsınıfta kalmışlar. Ayrıca bazı sayfalarda kocaman resimler koymuşlar. Küçültüp de tıklandığında büyümesi düşünülmemiş.

Ptt.gov.tr İngilizce

İngilizce bölümde manşet kısmında çıkan yazılar Türkçe olarak unutulmuş. 🙂 Böyle bir devlet kurumunun yeni sitesi yayına alındığında içerik olarak ve teknik anlamda herşey tam olarak hazırlanmış olmalı. İngilizce bölümde eksik ve boş sayfalarda mevcut.

Site içi arama özelliği Google ile çözülmüş. Açıkcası pek hoş karşılamadım. Bu da ayrı bir eksiklik.

Ptt’ye modern sitesiyle başarılar diliyorum. Daha da iyi olur umarım. Daima en iyisi için uğraşmak gerek.

blank


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

3 Yorum var.

  • Açıkçası yazıdan çok resimlere bakıyordum. Yeni bi işletim sistemi tanıtımı galiba derken tarayıcı istatistikleri gözüme ilişti. Sitenin PTT’ye ait olduğunu görünce inanamayıp ptt.gov.tr adresine girdim.

    Gerçekten modernize bir sistem tasarladıklarıkları için ptt web dev. ekibine teşekkür ederiz. Size de teşekkürler, yazı için epey emek vermişsiniz. (:

Yorum Yap