Öğrendiklerim

Trijenerasyon Sistemler Tez Çalışmam

Geçtiğimiz hafta trijenerasyon (trigeneration) sistemler ile ilgili tez çalışmamı verdim. Çalışma Türkiye’de nadir konulardan birisi ile ilgiliydi. Kaynak bulmakta zorlanmadım değil. İngilizce kaynakların çevirisini yaptık. Çeviriler akedemik düzeyde olduğu için yardımlarından dolayı Murat Kemal Avcı abime teşekkür ederim . Danışmanımız Prof. Dr. Atakan Avcı da çalışmamızda bize yardımcı oldu. Sağolsun. Türkiye’de çok kullanım alanı yok. İlk yatırım maliyetleri biraz yüksek. Ama kendini amorti ettikten sonra çok kazançlı bir sistem.

Trijenerasyon ingiliz litaratüründe combined cooling,heating and power şeklinde geçmektedir. Yani Birleştirilmiş soğutma, ısıtma ve enerji sistemleri demektir. Aslında kojenerasyon sistemlerin bir türevidir. Kojenerasyon sistemlere soğutma eklenerek trijenerasyon sistemler elde edilir. Soğutma için dfe absorbsiyonlu çiller grubu kullanılır. Neden bu kadar karlı bir sistem olduğuna bakarsak : Sistem yakıt olarak doğalgaz kullanmaktadır. Bu da çok büyük tasarruf sağlamaktadır. Sistem maliyeti 2-10 trilyon arasında kapasite ile orantılı olarak değişmektedir. 2 trilyonluk bir sistem kendisini yaklaşık 2 yılda amorti eder. Enerjinin verimli kullanılması adına ileride çok fazla tercih edileceğine eminim ve bu işi şimdiden yapan firmalar çok karlı çıkacaklardır.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

7 Yorum var.

 • Trijenerasyon sistemlerin arıza oranları ile ilgili statistik bilgiyi nereden bulabilirim ? Bu konu ile ilgili acil bilgiye ihtiyacım var.

  Saygılarımla,

  Serdar

  • Arıza oranları için bu sistemleri Türkiye de kurabilen bir kaç firma var. Bunlarla birebir görüşerek ikna etmen gerekiyor. Tez yazarken firmalardan bilgi almak pek mümkün olmadı açıkcası.

 • Trijenerasyon sistemle ilgili yaptığınız tezinizden; sistemin kompanent detaylarını öğrenmek ve amorti süresini incelemek için faydalanabilirmiyim? Uzun zaman ayırarak yaptığınız bu çalışmayı bilgi almak için benimle paylaşma imkanına sahip olurmuyum? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla;

 • aynı konuda benimde bitirme tezim var ve anlattığınız gibi yerli kaynak pek yok acaba yol gösterici olması bakımından tezinizden faydalanabilir miyim?

 • Selamunaleyküm .KSU de Mak.Müh. Son sınıf öğrencisiyim bitirme projesi konum trijenerasyon.Kaynaklar konusunda yardımcı olabilirmisinbiz.Mümkünse yol göstermesi açısından tezinizden yararlana bilirmiyim.Çok teşekkür ederim.

  • Aleyküm selam. Uludağ üniversitesi kütüphanesine gidersen tezler katında tezime ulaşman mümkün. Malesef bende kayıtlı olarak bulunmuyor. Başarılar dilerim.

Yorum Yap