Öğrendiklerim

Sizinde Blogunuz Olsun : DesenBlog

Eski zamanlarda kağıtlarda, ajandalarda tuttuğumuz günlükler artık online ortama taşındı diyebiliriz. İnternet jargonunda blog olarak geçen günlüklere sahip olmak oldukça kolay. Ücretli veya ücretsiz açabilmeniz mümkün.

İlk olarak blog kültürü wordpress alt yapılı sistemlerle wordpress.org tarafından başlatıldı. Ücretsiz olması yaygınlaşmasında büyük önem taşıdı düşüncesindeyim. Daha sonra blogger.com ile Google’da bu aileye katıldı. Bunun gibi bu hizmeti veren birçok site çıktı. Hatta WordPress.org kendinize ait alan adınızdan blog dağıtmanızı sağlayacak bir alt yapıda geliştirdi ve bunu da ücresiz olarak dağıtmaya devam ediyor (WordPress Mu).

Kişisel bloglarda genelde yaşadıklarımız, ilgi çekici olaylar vb yazılar yayınlanır. Şair yönü veya edebi yönü kuvvetli insanlar ise şiir, deneme yazmayı ve yayınlamayı tercih ederler. En istenmedik durum ise yazdığınz kendinize ait yazıların bir iki mouse(fare) hareketi ile kopyalanmasıdır. Yazdıklarınızın çalınıp kendileri yazmış gibi gösterilmesi hoş bir durum değildir.

Bende blogları incelerken DesenBlog’a denk geldim. Flash ve mysql kullanılarak yapılmış olan bu sistemde yazılarınızın kopyalanması çok zor. Sayfada sağ tıklama yaptığınızda zaten siz de fark edeceksiniz.

desenblog

Desenblog‘un yapısı biraz farklı. Flash blog olarak da biliniyor. Kategoriler hemen sağda listeleniyor. Ve hızlıca açılıyor. Konuya resim eklediğinizde bunlarda sol da listeleniyor ve tıkladığınızda büyüyor. Orta kısım yazı alanı olarak kullanılıyor. Ayrıca üstteki renk paleti sayesinde ziyaretçiler blogunuzun renklerini değiştirebiliyor. Her blog sisteminde olan yorum yazma özelliği bu blogda da mevcut.

Yönetim kısmında blogunuzu kategorilere ayırabiliyosunuz. Aşağıdaki şekilde de gördüğnüz üzere

detayblog

Yine çok güzel bir özelliği de yazılarınza müzik ekleyebiliyorsunuz. Başkalarının eklediklerini de seçebilmeniz mümkün. Bir arkadaşınız yazınızı okurken bir yandan da güzel bir fon müziği dinleyebiliyor.

Bunlara ek olarak blogunuzda profil,linkler ve galeri bölümü mevcut. Beğendiğiniz siteleri linkler kısmında yayınlayabilir, güzel fotoğraflarınızı da galeriye yükleyebilirsiniz.

Bazı webmaster arkadaşlar yazı kopyalanmasındaki engelin aynı zamanda google botlarına da olumsuz etki edebileceğini düşünebilir. Site yöneticileri ile görüştüğüm kadarıyla bu noktada herhangi bir problem yok. Yazdığınız yazılar google tarafından rahatça sayfalanabiliyor.

İyi bloglamalar Sizin de bir blogunuz olmalı.

www.desenblog.com


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

  • Desenblog.com blog yaratmak için ilginç geldi. Çünkü tasarım, özellikler diğerlerinden farklı ayrıca flash kullanılmış. İndexler nasıl acaba??
    Denemeyi düşünüyorum. teşekkürler paylaşım için

  • Merhaba! Daha önce açmış olduğum desenblog sayfama ulaşamıyorum. Bu konuda yardımınızı rice ediyorum.

Yorum Yap