Kafama Göre

Turkcell Blog Neden Kapandı Peki Neden Açılmıştı? #TurkcellBlog

2013 yılında Turkcell Blog sayfasını açtığını duyurdu. Normal bir blog değildi tabi ki bu yazmak isteyen ve onaydan geçen herkesin yazabileceği bir kurumsal blogtu. Bende yazmaya başlamıştım ve Turkcell gibi bir markanın blogunda yazmak güzel bir duyguydu. Kişisel blogda ulaşabileceğin kitle kısıtlıyken Turkcell Blog’da çok daha fazla kişi tarafından yazdıklarınız okunabiliyor ve tanınıyordunuz. Ajans yönetiminde olan bu proje bence de çok başarılıydı.

Turkcell Blog Kapandı. Neden?

Bu kadar başarılı ilerleyen proje 2016 yılında bakıma alındı. İlgili ajansla görüştüğümde güvenlik nedeniyle tekrar kodlandığı ve yeniden açılacağı bilgisini almıştım. 4-5 ay geçti üzerinden ve Google’da hiçbir indeksi kalmadı. Yazılan yazılar, yazarlar hepsi internetin karanlığına gömülmüş durumda.

blank

Google’da son kalan indekslerin sayısı 316. Bakımda olsaydı bütün domain turkcell.com.tr’ye yönlendirilmezdi diye düşünüyorum. Projeden vaz mı geçildi bilgim yok ama bu kadar insanın emeği de maalesef çöp oldu.

blank

Biraz araştırınca yedekleme amaçlı bir yere aldıklarını görüyorum içerikleri ama o domaine de şu an erişilemiyor.

Twitter üzerinden Turkcell’e konuyu sordum ama daha müşteri hizmetlerinin böyle bir blogun varlığından haberleri yok.

Kapandı ya da bakıma alındı bilemiyorum ama en azından bunu yazarlar ile paylaşabilir bilgi verebilirlerdi. Nasıl sessiz bir kapanış olduysa bu konu hakkında webde hiçbir şey bulamadım.

blog.turkcell.com.tr yi bu şekilde sessizce kapatıp 301 yönlendirmesi yapacaktınız o zaman neden açtınız? Arşivi biraz karıştırınca ilk yazımı 21.11.2013 tarihinde gönderdiğimi fark ettim. Açılıp açılmayacağı ile ilgili bilgi gelmezse kişisel blogum üzerinden yayınlayarak en azından kayıplara karışmamasını sağlayacağım.

 

Turkcell Blog’un kapanması ile ilgili birkaç tweet bulabildim.

Müşteri hizmetleri bi’haber

Fundalina’da iyi yazarlarından biriydi ama yazık oldu…

Yeni yazarlığa başlamış hevesli bir arkadaşımız… Sanırım 1 ay sonra kapandı.

#TurkcellBlog hashtagini de sanırım Funda Hanım bulmuştu. En çok paylaşım ondan gelmiş.

Geçmiş Olsun

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

11 Yorum var.

  • Merhaba, haklısınız hashtag’i ben başlatmıştım ve uzun yıllar düzenli olarak yazdım. Alanında son derece değerli kişilerle böyle önemli bir kurumsal blog’da içerik üretmek benim için gurur vericiydi. Kapanmasına çok üzüldüm. Önemli ve değerli bir çalışmaydı, ekosistem adına hem markayı hem de güncel bilgiyi taçlandırıyordu. Ben daha ilk günlerde bunu sorguladım. Alınan karar ve tekrar yayına geçmesi konusunda zamanın akışı elbette zarar veriyor. Umarım bu çalışmaya devam edilir, yaşayarak öğrendiğimiz bir süreç olarak değerlendirmek istiyorum. Üzgünüm.

  • Bende bu blogda yazılar yazıyordum ve geniş kitlelere ulaşabiliyordum. Bu sene Ocak ayında Ajans tarafındaki yetkili kişiyle görüşünce şu cevabı aldım. “Veritabanı dahil sıfırdan kodlanıyor bu nedenle yayından kalktı yakında eski içerik gelecek sonrasında da yeni arayüzle beraber açılacak”. Ama sanırım 1 sene geçti aradan heralde başka projelerle uğraşırken arada kaynamış olabilir.

  • Bloğu geleceği yazanlar diye değiştirdiler. Yazınızı okudum bu tarz bir projeyi iptal etmek doğrusu çok yanlış olmuş Allah akıl fikir versin

  • Koskoca Turkcell ayıp etti kanka, bir ara bende yazayım diye düşündüm ama sonra vazgeçtim. Demek ki düşünmem, aklımdan geçirmem bile kapanmasına yetmiş. 😅

    Şaka bir yana bu tarz siteler için içerik üretmek pek cazip gelmiyor açıkçası. Koskoca turkcell kapatıyorsa diğerlerini düşünemiyorum. Hepsini geçtim bir blogun maliyeti koskoca Gsm operatörüne ne olabilir ki 🧐

Yorum Yap