Genel Kafama Göre

All in One Mutsuz İnsanlar

All in One dediğimde herkesin aklında aşağı yukarı HEPSİ BİRARADA kelimeleri beliriyor. O halde kim bu All in One mutsuz insanlar? Onları bulmak için çok fazla vakit kaybetmenize gerek yok. Bir çok iş yerinde bunlardan görebilirsiniz. Bunların ilk belirtileri ise her işi yapabilmeleridir. Bir gün tezgahta gördüğün kişi yarın veznede olur öbür gün reyonda. Marketler, hamburgercilerde de durum böyledir her işi yaparlar. Biri giderse yerine herkes bakabilir. Ama kendi işini de yapacaktır ikinci iş ise onun All in One özelliğidir. 🙂

Nerden nereye geldik. Aslında buraya gelmemizin nedeni mutsuz çalışanlarla dolu iş yerleri. Her işi yapmaya mecbur olan insanlar çevrelerine de pozitif etkiler vermezler. Personel içi yardımlaşma, yerine bakma , idare etme bunlar gönüllü çalışma istekleridir. Bunun dışındakiler: şurda yoğunluk var oraya geç. Burda yoğunluk var buraya gel. Kendi işini de aksatma ama….

Peki bu All in One insanlarla çalışmanın işletmeye faydası ne? İşletme burada pek de çalışanı düşünmüyor. Giderse yerine bakacak var zaten. En fazla 1 2 gün zorlanırız nasılsa işsiz çok.. Bu mantıkta birçok işletme var. Bunun yerine sadece bir işe odaklanmış insanlar yetiştirmek bence çok daha doğru. Herşeyden birşey Birşeyden herşeyi bilmek lazım. Yani kendi işini en iyi bileceksin diğerlerinden de azar azar bileceksin gerektiğinde yardımcı olacaksın.

Peki çalışanlar All in One , ya maaşları? 3 işi yapsın en az 12 saat çalışsın ama 1 kişilik asgari ücret istesin. İşte piyasadaki işverenlerin aradığı insan budur. Siz de böyleyseniz emin olun işsiz kalmazsınız.  6 gün çalışsın Pazarları da işini geliştirmek için çalışmalar yapsın. İşte böyle de bir tezat var. Hem çok iş hem az maaş … Madem her işi yapsın eşşek gibi çalışsın öğle arasına bile çıkmasın diyorsun o zaman en azından hakettiği maaşı vereceksin. Ama asgari ücrete çalışacak adam çokken neden fazlasını vereyim?

Mutsuz çalışanlarla işler yürümez mi? Evet yürür bir şekilde. Ama çok daha iyi asla olmaz. Stresli, bunalmış, zorla gülen samimi olamayan çalışanların müşteriye davranışları da negatif olur zamanla.Aynı ortamda çalışan insanlar da diğer arkadaşlarının düştüğü durum,çaresizlik karşısında da etkilenirler. İşine hakim tek bir işi iyi yapan kişilerle çok daha verimli çalışılır ve bu verim firmaya da elbet yansır.

Çok çalışmak değil verimli çalışmaktır esas olan. Kendine vakit ayırabilen insan çok daha sağlıklı ve rahat düşünür.Tatil zamanında dahi çalıştığı iş yeri için artı ne yapabilirim diye düşünür. Ama 1 gün tatili olan biri zerre düşünmez çünkü o bunalım ortamından 1 gün uzak kalabilecektir. Kaliteli yaşayan insanlar  kaliteyi yaşatır.

Kişisel web günlüğümde yazmaya devam edeceğim işten vakit buldukça. Sizlerin yorumları da daha sık yazmam için bir artı olacaktır. Yorumsuz tepkisiz insanlar olmayalım.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap