Kafama Göre

Auto Show 2010 Açılış Günü İzlenimlerim

autoshow açılış

Auto Show 2010 Vip gününe geç katılmıştım. Hava muhalefeti nedeniyle akşama gitmiştim. Ama Auto Show’un açılış gününe sabah erkenden çıktım. Bu sefer Metrobüs’le Yenibosnaya oradan da metro ile fuara geçtik Tuna^yla. Kahvaltımızı DTM’de yaptık.

auto show 2010 chevrolet camaro2Fuar açılış günü hafta içi bir gün olması nedeniyle ben fazla kalabalık olacağını sanmıyordum. Ama kapıda bile sıra vardı. Bilet satış gişelerinden bilet almak ise çok zordu. İyi ki bizim davetiyemiz varmış. 😀 Hemen girdik içeri. Saat 12’de yani tam açılış zamanında en az 1000 kişi vardı diyebilirim. İlk günü gayet yoğun bir kalabalık vardı içerde.

Ben çekimler yaparken Tuna’da not almak ve soru sormakla meşguldu. Yalnız standlarda soru sorabilecek bayan görevliler(hostes) dışında teknik yetkililer çok azdı. Genel olarak sorulan sorular “Bu araba kaç para, kaç beygir, kaç km hız yapıyor, otomatik mi” gibiydi. Bu işi takip eden ve bu sektörden anlayan kişilere tam cevap verecek personelleri bulmak ise çok zor. Bulsan bile etrafında en az 2-3 kişi oluyor. Artık sıra gelince sorabiliyorsun.

Arabaların yanında iphone gibi kullanabildiğiniz dokunmatik ekranlar var. Araba hakkında birçok bilgiyi buradan rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Bu gayet iyi düşünülmüş ve pratik olmuştu. Sırayla gezmeye başladık. Volvo, Renault, Fiat, Proton, Kia, Ford, Seat, Lamborgini, Bently, Porsche, Mercedes, Toyota, Honda, Hyundai, Peuge0t ve hatırlayamadığım birçok markanın standlarını gezdik.

Ben çekim yaparken part çekmeyi sevdiğim için belli bölümleri çekiyordum. Tuna pek anlamadığı için bu tarzı söylenip durdu. 🙂 Profesyonel makina bu tip fuarlarda şart. Hostesler fuarların ilgi odağıydı tabi ki. Arabalar hakkında kendilerine bilgi verilmişti. Verilen bilgiler doğrultusunda ziyaretçilere aktarım yapıyorlardı. 9 saat ayakta durup tanıtım yapmak zor bir iş olsa gerek. Hiç de öyle uzaktan bakıldığı gibi kolay değil.

Fuarda çevreci modellerde vardı. Artık markalar elektirikli araba üretimlerine geleceği de düşünerek önem vermişler.  Manken seçimi ile en çok ilgiyi Kia markası topladı diyebilirim. Bu da bir nevi pazarlama yöntemidir.

Fuarda arabalarla fotoğraf çektirenler,mankenlerle fotoğraf çektirenler oldukça fazlaydı. Genel olarak bu tip fuarlarda bunlar gayet normal. Almaya gücünüz yetmese de bir hatıra fotoğrafınız olsun. 🙂

Chevrolet standında Camaro modeli en beğendiklerim arasındaydı. Bazı markaların özel arabalarına ise yaklaşmak mümkün olmuyor. Çoğusuna ise binip iç kabini de görme şansınız var. Yeni araba alacaklar ve araba değiştirmek isteyenler için de güzel bir fuar. 8 gün daha açık olacak.

İlk günü ortalama 30.000 ziyaretçi aldığını tahmin ediyorum.

Auto Show 2010 Organizasyon Hataları

Bilet satış kısımları girişten farklı bir yerde olmalıydı ki normal ziyaretçi girişleri daha rahat olsun.

Fuara katılan markaların teknik bilgi standları olmalıydı bence. Bu standlarda gerçekten bu sektörün içinde olan kişilerden sorular alabilirlerdi.

Spotlardan dolayı içerisi çok sıcak oluyor ve bunun üstüne de 2bin kişi içerde olduğunda daha da bir sıcak oluyor. Bunların düşünülüp soğutmanın da ona göre yapılması gerekirdi.

Basın günü ve Vip günü daha kısıtlı ziyaretçi girişine açık olmalıydı. Ve özel kişilere özel ilgi gösterilmeliydi.

Auto Show 2010 Fuar Görüntüleri

Resimlerin üstüne tıklayarak büyük hallerine bakabilirsiniz. Yavaş yavaş ekleyeceğim diğerlerini.

auto show 2010 chevrolet camaro

auto show 2010 chevrolet camaro

Auto show 2010 KIA Magentis

Auto show 2010 KIA Magentis

auto show 2010 Mercedes SLK 350

auto show 2010 Mercedes SLK 350 ve ben

auto show 2010 alfa romeo giulietta

auto show 2010 alfa romeo giulietta

auto show 2010 audi A7 Sportback

auto show 2010 audi A7 Sportback

auto show 2010 audi R8 Spyder

auto show 2010 audi R8 Spyder

auto show 2010 BMW 530d Xdrive GT

auto show 2010 BMW 530d Xdrive GT

auto show 2010 chevrolet camaro

auto show 2010 chevrolet camaro

auto show 2010 chevrolet corvette

auto show 2010 chevrolet corvette

auto show 2010 citroen Lacoste

auto show 2010 citroen Lacoste

auto show 2010 Ferrari

auto show 2010 Ferrari

Devamı eklenecek…


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

2 Yorum var.

Yorum Yap