Öğrendiklerim

Bayan Grafikerlerden Uzak Duracağım Artık

bayangrafiker

Matbaalarda en çok sorun yaşadığım kişiler bayanlar oldu. Şu ana kadar 3 bayan grafikerle çalıştım. Baskıya hazırlama aşamasında ne çektiysem bu bayanlardan çektim . 🙁

İlk tecrübem işe yeni başlayan bir bayan ile oldu. Ben bastıracağım kartviziti 600dpi da hazırlayıp getirdim. Kız Photoshop dosyasını aktaramayacağını söyledi. Ben de başka bir arkadaşından tif olarak aktarmasını söyledim. Neyse biraz tartışıp bunu yaptırdım. Sonrasında logoyu çizerken içindeki kabarcıkları çizmesem olur mu dedi. 🙂 Koptuğumuz nokta burası oldu. Düşünün kurumsal bir firmanın logosu var ve matbaacı kız bunu çizemediği için kartında onu simgeleyen o önemli logo da kabarcıklar olmayacak. Böyle  bir saçmalığı başka bir arkadaş sayesinde çözmüştük. Tabi yine erkek bir arkadaş halletmişti.

İkinci facia da ise yeni işe başlayan bir kız denk geldi. Lag atamayı bilmediği için bir de onun için uğraştık. O ilki kadar sancılı geçmesede kartlar baskıdan çıkınca bir sürü hata olduğunu fark ettim. Neyse bu da böyle geçti.

Dünden önceki gün de 3. faciayı yaşadım. Pazartesi günü sabahtan gittim matbaaya. Yine bir kız denk geldi. Daha önce bastırdığım karttan tekrar bastıtrmak istediğimi söyledim. Aramaya başladı. Ara ara bulamadı. Oflamalar puflamalar derken birkaç yere daha sordu bulamadılar. Silinmiştir felan dedi. Neyse döndüm eve. Kartvizitin dosyalarını usbye yükleyip. Salı sabahtan gittim. Bu sefer farklı biri denk geldi. Erkekti tabi onu belirmem lazım. Elemana bir aramasını rica ettim. 2dk da geçen seneki çalışmayı buldu ve 1dk da baskıya hazırlık aşamasına gönderdi. Yani yaklaşık 5dk da çözdük. Ama o diğer bayan grafiker yüzünden 5 saat yol çektim.

Bayan grafikerlerden yana çok talihsizim. Mümkün mertebe kaçmaya çalışın. 🙂


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

6 Yorum var.

  • Gerçekten çok ilginç :p Ama bayanların sanal işlere ilgisi ve yeteneği daha az bu bir gerçek. Kartvizit olayında o denli basit hatalar yapmaları da bu sektörde işçi olarak değil de sadece halkla ilişkiler bakımından telefonlara baksalar yeter dedirtiyor insana 😀

  • Aslında bu işinde diğer her konuda olduğu gibi bayanı erkeği yokltur. Mesleğinde geçirtiği toplam zaman o kişinin tecrübesini gösterir ki, çok erkek başarısız (acemi olduğu için) grafiker gördüm. Çok başarılı( tecrübesinden dolayı) bayanda gördüm.
    Benim mesleğim matbaacılık, 23 yıldır sektörde grafikerlikten,başlayarak işyeri sahibi oldum. 100 den fazla grafikerle çalıştım. Söylediklerim gerçek tespitlerdir.
    Bende ilk yazıdan, ya bilmediğim birşey öğreneceğim, yada bilgiğim birşeyi siz yanlış ifade etmişsiniz. Lag Atamak ne demek?

  • grafikerlik mesleginde ahgam kesmeye bayılırsınız bilmiyorsa söyleseydin sanki başında 500 tane adam var elinemi yapışırdı gösterseydin ortalık issizlikten geçilmiyor zaten hata yapmak sorun degil önemli olan hataların görülüp farkına varılması grafikerlik için iş başvurusuna gittigimde bayandı bana işlerin orada nasıl yürüdügünü anlattı herkes bu meslegi anasının karnında ögrenmiyor kızın yaptıgı tek hata digital baskı atolyesinde senle çalışması olmuş geçmiş olsun ona

    • Herkes işini yapacak ben grafiklik öğretecek değilim ki orda. Corel kullanmayı bilsem sorun değil. Ama orda bunu bilen kişi olarak çalışıyorsa işini yapacak tabi ki.

Yorum Yap