Öğrendiklerim

Ben düşündüm Onlar yapmış

İnternette yeni girişimleri gördükçe “Aaa! Ben bunu düşünmüştüm.” demeye başladık. Aslında o fikri ilk düşünen siz 0abilirsiniz ama ilk yapan kişi malesef değilsiniz. Düşünmek yetmiyor artık bir an önce uygulamaya geçirmek lazım.

E Tohum fikirlerin ortaya çıkmasını, yatırım almasını sağlayan çok önemli bir girişim diyebiliriz. Bu tip girişimleri destekleyen firmalar sayesinde ihtiyaca yönelik birçok fikir gün yüzüne çıkıyor. Webrazzi gibi portallardan da girişim haberlerini aldıkça ve gördükçe insanlar da yeni fikirler üretip faaliyete geçirme çabası içine giriyorlar.

Geçenlerde aklıma gelen araç kiralama sitelerinin tek bir arama ağı üzerinde toplanması fikrini 1 gün sonra otorento.com‘u gördüğümde artık çok geç olduğunu anlamıştım. Gerçekten siteleri ve kurumsal kimlikleri çok güzel tasarlanmış bir girişim. Önce ben düşündüm diyemiyorum. 😀 Çoooktan düşünmüşler yapmışlar bile.

Özellikle Twitter‘ın da üretkenliğe katkı sağladığını düşünüyorum. O kadar üretken cümleler yazıyoruz ki inanamazsınız. Biz Türkler aslında çok üretgenmişiz. Kuluçka merkezi gibiyiz diyebilirim. Bu yönümüzü Twitter geliştirdi. E Tohum’da girişimcilerin üretkenlik yönünü geliştirmiş gibi görünüyor.

Birçok kobi destek kuruluşu ve devlet hibeleri de bu alanda önemli bir destekçi olmaya başladı. Fizibilite raporunuzu hazırlayıp kısa bir eğitimden sonra Kosgeb hibesi almanız çok zor değil. Ama gidip herkesin yaptığı işi yapmayın. Belki aynı sektörde benzer bir hizmet vereceksiniz ama sizin birkaç farklı noktanız sizi bir adım öne çıkaracaktır. Devlet uygun bulduğu her projeyi destekliyor. Tübitak projelerine ayrılan bütçeler milyon TL leri geçiyor. Geriye kalan ise üretkenlik ve çalışmak.

Fikirler nasıl doğar?

Bana göre fikirler ihtiyaçtan doğar. Çevrenizde gördüğünüz birçok internet girişimi bir ihtiyaca cevap verebildiği için ayaktadır. Örnek verecek olursak online alış veriş siteleri, ilginç hediye siteleri vb.

Fikir üretmek için profesör olmanıza, aşırı zeki olmanıza gerek yok. İhtiyacı görüp fikri üretin. Belki sizin projelendirme, orgnizasyon alanında yeteneğiniz yoktur ama bunların olmaması fikri çöpe taşımaz. Farklı yönleri gelişmiş arkadaşlarınızla da fikrinizi hayata geçirmek için çalışabilirsiniz.

Üretin, araştırma yapın ve sunun. Gerisini düşünmeyin. Fikriniz iyiyse iyi bir yatırım da alırsınız.

Yatırım alamazsanız ama fikrinize güveniyorsanız kredi alın ve inandığınızı işi yapın.

Herkese iyi fikirler… 🙂


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap