Öğrendiklerim

Neden reklamlara tıklayayım ki

Merhaba bugün bendeki değişim sürecine ait bir konudan bahsedeceğim. Birçok sitede Google Adsense reklamlarını görürüm. Ama ben bu işin içindeyim neden bu reklamlara tıklayayım ki der sayfayı aşağı indirir okur geçerim. Uzun süre kendi kişisel blogumda da reklam yayınlamadım. Çünkü reklamları görmeyi bende sevmem ve sevmediğim birşeyi başkalarına yaptırmak bana doğru gelmez. Bu doğrultuda reklam yayını neredeyse hiç yapmadım.

Aradan bir zaman geçtikten sonra şunu fark ettim: Bir konuda bilgi arıyorum ve işime yarayacak bilgiyi veren bir webmasterın sitesi. O zaman ayrılmadan önce 1 kez tıklayıp teşekkür mahiyetinde bir eylem yapabilirim. Son 4-5 aydır da bu şekilde yaparak içeriğini paylaşan site sahiplerine ufakta olsa bir katkıda bulunup çıkmayı tercih ediyorum.

Her yerde reklam görmekten bıktığımız doğru. Özellikle televizyonlarda reklam olduğu için artık bıkma noktasına geldiğimizde doğru ve ayrı bir konu. Ama  ekonomi internette de televizyonda da böyle dönüyor.

Bizde olmayan bir başka kültür ise bağış kültürüdür. Özellikle WordPress eklentilerinin kullananlar çok iyi bilir. Eklenti geliştiricileri az da olsa bir bağış bekler. Bağış aldıkça yeni sürümleri geliştirir yeni eklentiler üretirler. Yabancılardaki bağış kültürürnün ben dahil malesef bizde olmadığını görüyorum.

Geçenlerde Wikipedia şu uyarıyı gördüm :

Vikipedi kâr amacı gütmüyor; ama dünyada en çok ziyaret edilen 5. internet sitesi. Ayda 450 milyon kullanıcıya hizmet verdiğimiz için diğer büyük siteler gibi bizim de masraflarımız var: Sunucular, enerji, kira, programlar, personel ve hukukî danışmanlık. Bağımsızlığımızı korumak için, hiçbir zaman reklam almayacağız. Hiçbir devletten destek almıyoruz. Biz bağışlarla ayaktayız: En yaygın olanı 10 TL, ortalama miktar ise 50 TL. Eğer bunu okuyan herkes 10 TL verseydi, bağış kampanyamız bir saat içerisinde biterdi. Lütfen bağış kampanyalarını unutup, Vikipedi‘ye dönmemize yardımcı olun.
Lütfen yardım edin 

Bağışlarınız nereye gidiyor

Teknoloji:Sunucular, bant genişliği, bakım, geliştirme. Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve diğer önde gelen sitelerin harcadığı masrafların çok az bir kısmı ile çalışır.İnsan kaynakları: Diğer üst düzey 10 sitenin binlerce çalışanı mevcut. Bizim ise 150 çalışanımız var ve biz kâr amacı gütmeyen, yüksek verimli bir kuruluşuz.

Gerçekten çok mantıklı bir şekilde bağış istemişler. Size ücretsiz bilgi sağlayan ve kaynak olarak birçok yerde kullandığımız bilgiyi bize ulaştırmak için gereken sunucu masrafları ve emek için birazcık bağış istiyorlar. İnşAllah bu yönümüzde zamanla değişir ve iyi projeleri destekleriz. Nasıl sokakta yardıma ihtiyacı olan birine çıkartıp 3-5tl veriyorsak internette de bunu yapabiliriz.


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

8 Yorum var.

 • Site reklamlarına niye tıklamalıyım? sorusuna cevap olmuş güzel bir yazı paylaşmışsınız. Emeğinize kayıtsız kalmamak için reklam bölümlerinizden birine tıklayarak size destek vermek istedim.

  Bir kaç şeyde ben eklemek istiyorum. Bazı internet siteleri reklamları zorla tıklatmak için uygulamalar, hileler kullanıyor. Bu anlamda internet kullanıcılarının dikkatli olması ve seçici olması gerekmektedir. İnternet kullanıcısı olarak arama yaparak bulduğum sitede istediğimi aldıysam mutlu anlamlı bir iz bırakıyorum. Reklamları tıklamak veya yazıya yorum yapmak gibi. Bir yorum yazmak sanırım 3-4 dakika arası zaman almakta. 3-4 dakika çok bir zaman diye düşünen arkadaşlar için şu şekilde cevap verebilirim. Yazıyı oluşturan kişinin bu yazıya 3-4 saat zaman harcadığını biliyor musunuz ?

  • Evet bu da doğru ama insanların üretmek yerine tüketip gitmeyi de sevdikleri su katılmaz bir gerçek.

 • Bir zamanlar o mantıkla düşünüyordum adam güzel yazmış reklama bir tık ama şimdi öyle düşünmüyorum. Zaten hiçbirimiz adsense ile köşeyi dönemeyeceğiz 🙂

  Şimdi bir blog yazarının gerçek anlamda o reklama ihtiyacı yok, o sadece bizim eğlencemiz, fazlası değil. En fazla aylık internet masrafımızı çıkartıyor.

  Çünkü bu işin reklamveren tarafı da var, ben iki kısımda da bulunduğum için biraz daha net görebiliyorum. Hiçbir reklamveren bir blog yazarına katkı olsun diye vermiyor reklamı. Tıklanmasını istiyor ama müşteri bulmak, işletmesine kazanç sağlamak için reklam veriyor. Bunun için bizimle alakası olmayan reklamlara değil de ilgi alanımıza giren reklamlara tıklamak doğru olacaktır.

  Vikipedi kısmına gelince, burada herkes farklı düşünüyor ama en vikipedinin pekala reklam alabileceğini düşünüyorum. Reklam almak vikipedinin tarafsızlığını etkilemez tabi reklam için bilgileri değiştirmeyeceklerse… Süresiz reklam almaları da şart değil, belli bir süre reklam almaları uzunca bir süre vikipediye yetecektir..

  • Reklam veren tarafı konusunda haklısın. O taraftada yer alıyorum. Türkiye de görsel arama ağı ve site içi reklam ağında verilen tbm ler çok düşük olduğu için çok fazla harcama yaşatmıyor. Ama diğer taraftan düşününce evet reklamveren ilgili kitleye ulaşmaya çalışıyor.
   2 yüzlü bir madalyon tabi ki.

 • Tebrikler, müthiş bir noktaya değinmişsiniz. İletişimden facebook adresimi size yolladım, lütfen benimle iletişime geçer misiniz? Size soracaklarım olacakta 🙂

  Sevgilerle…

Yorum Yap