Öğrendiklerim SEO

Google Adwords Sertifika Sınavları Artık Ücretsiz

partners_sertifikasyon
Google Partners’a geçmeye hazır olun
Google Adwords sertifikasyonu artık Google Partner’e dönüşüyor. Sertifikasyon programına kayıt olan kişilere aşağıdaki mail gönderiliyor. Google Adwords sertifikasyon sınavları 50$ yerine  artık ücretsiz olacak. Burada düşündürücü olan neden ücretsiz olması konusu. SEO tarafında değişen algoritmalar ve şimdide insanları Adwords hesap uzmanı olmaya yönlendirmenin altında tek bir neden olabilir: Google Reklamları ve Para!

SEO sektörünü çıkardığı yeni algoritmalarla karıştıran Google, partnerlik programı ile reklam yatırımlarını arttırmayı hedefliyor gibi görünüyor. Google Adwords iş ortağı olan ajanslara ise eski rozetlerini vermiyor. Bunun altında da bir neden olmalı.

Sınavların ücretsiz olması müfredatını değiştirecekleri anlamına da gelebilir. Henüz Türkçe yardım sayfası yazılmamış. Adwords sertifikası almayı düşünenler biraz beklesinler.

Google Partners yakınınızdaki bir ajansa geliyor

Google, 30 Eylül 2013 tarihinde, Google Sertifikasyon Programı’nı, ajanslar ve çevrimiçi pazarlama uzmanları için yeni ve daha iyi bir deneyim sunan Google Partners ile değiştirmeye başlayacak. Geri bildirimlerinizden yola çıkarak, Google Partners’da, AdWords gibi Google reklam çözümlerinde sertifika almayı daha kolay ve anlamlı kılan iyileştirmelere yer verilecek.

 • Bu durum sertifikalı uzmanları nasıl etkileyecek?
 • 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren Google Sertifikasyon Programı hesabına erişim salt okunur olacaktır.
 • Sınavlara girmek ve sertifika almak için bir Google Partners hesabına sahip olmanız gerekecek.
 • Sınavlara girmek ve sertifika almak ise ücretsiz olacak. (Şu anda sınav başına 50 ABD doları)
 • Google Sertifikasyon Programı sınav geçmişiniz ve AdWords sertifikasyon durumunuz, Google Partners’a aynı Google hesabınızı kullanarak katıldığınızda Google Partners’a aktarılacak.
 • Google Sertifikasyon Programı aracılığıyla alınan sertifikalar bitiş tarihlerine kadar geçerli olmaya devam edecek.

Bu durum Google Sertifikalı İş Ortağı olan şirketleri nasıl etkileyecek?

 • 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren, şirketinizin Google İş Ortağı Arama’daki profilini yönetmek için bir Google Partners hesabına sahip olmanız zorunlu olacak. Aynı Google Partners hesabını kullanarak hem tek tek sertifikalarınızı hem de şirket profilinizi yönetebileceksiniz.
 • Sertifikalı İş Ortağı olan şirketler, Google İş Ortağı Arama’da 13 Kasım 2013 tarihine kadar listelenecektir.
 • Şirketlerin 13 Kasım’dan sonra Google İş Ortağı Arama’da listelenmeye devam etmeleri için yeni Google İş Ortağı rozetine hak kazanmış olmaları gerekir.
 • Şu anda Sertifikalı İş Ortağı olanlar, otomatik olarak yeni İş Ortağı rozetine hak kazanmayacaktır.
 • 13 Kasım’dan sonra, eski “AdWords Sertifikalı İş Ortağı” rozetinin promosyon amacıyla veya diğer amaçlarla kullanılmasına izin verilmeyecektir.

Geçiş yapmak kolaydır. Google Sertifikasyon Programı giriş bilgilerinizi kullanarak Google Partners’a kaydolmanız yeterlidir. Bu işlemi yaptığınız durumda, sertifikasyon geçmişinizi 30 Eylül’de otomatik olarak içe aktaracağız.

Pek yakında görüşmek üzere,
Google Sertifikasyon Programı ekibi


Notice: Undefined variable: bot in /home/buraya/public_html/wp-content/themes/voice/single.php on line 33

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap