Püflükler

Bütün maillerinizi Gmail üzerinden kontrol edin

Birden fazla email adresiniz varsa ve bunları kontrol etmekte zorlanıyorsanız hepsini Gmail hesabınıza bağlayabilirsiniz. Kendinize ait alan adınız varsa ya da çalıştığınız şirketin size verdiği e posta varsa hepsini kişisel Gmail hesabınız üzerinden yönetebilirsiniz.

Sadece kurumsal ya da kişisel alan adınız için geçerli değil hotmail,yahoo,yandex hesaplarınızı da gmail de toplayabiliyorsunuz. Yandex de benzer hizmeti veriyor. Outlook gibi pop3 hesaplarınızı rahatlıkla açabiliyorsunuz.

Sizin için hangisi mantıklı?

Sadece diğer e postalarınıza gelen maillerden haberdar olmak istiyorsanız yönlendirmeniz yeterli. Eğer hem kontrol etmek istiyor hem de gmail üzerinden yanıtlamak istiyorsanız hesabınızı bağlamak en mantıklısı olacaktır.

Mailiniz spama mı düşüyor?

Herhangi bir alan adı üzerinden kullandığınız e posta adresiniz çoğu zaman spam kutusuna düşebiliyor. Hosting firmasınındaki site sahipleri paylaşımlı ip kullandıkları için birinin yaptığı spam mail diğer firmaların maillerini de spama düşürebiliyor. Anlatacağım yöntemle maillerinizi Gmail üzerinden alıp göndermeye başladığınızda bu sorun genellikle ortadan kalkacaktır.

Alan adınızı Gmail hesabınıza nasıl bağlayacaksınız? Kurumsal e postanızı Gmail üzerinden nasıl kullanacaksınız?

Adım adım size domain mailini gmail hesabınıza bağlamayı anlatacağım. İlk adım Gmail hesabınızı açın ve dişli çark simgesine tıklayıp hesap ayarları adımına geçin.

gmail-hesap-baglama-1

Ayarlar sayfanıza girdikten sonra İkinci adım Hesaplar sekmesine tıklayın ve hesap eklemek için girmeniz gereken sayfaya gelin.

gmail-hesap-baglama-2Üçüncü adım sahip olduğunuz bir POP3 hesabını ekleyin bağlantısına tıklamak.

gmail-hesap-baglama-3Dördüncü adımda eklemek istediğiniz hesabınızın tam adresini yazıyorsanız.

gmail-hesap-baglama-4Beşinci adımda diğer e mail hesabınızı gmaile bağlamak için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriyorsunuz.

gmail-hesap-baglama-7 gmail-hesap-baglama-5

Altıncı adımda e postanız başarıyla kaydedilmiş oluyor ve size sadece postaları almak mı istiyorsunuz yoksa aynı zamanda gmail üzerinden bu mail adresinizle de mail göndermek de istiyor musunuz diye soruyor. Benim seçtiğim gibi ilk seçeneği seçmeniz mantıklı olacaktır. Çünkü bu seçeneği seçmeyecekseniz e postanızın kopyasını yönlendirmekten farkı kalmıyor.

gmail-hesap-baglama-6Yedinci  adımda hesabınız için takma ad belirliyorsunuz ve devam ediyorsunuz.

gmail-hesap-baglama-7Sekizinci adımda Gmail üzerinden gönder seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyorum. Böylece birçok posta servisinde mailiniz spama düşmeyecektir. Tabi ki bu sunucu üzerinden de spam mailler atarsanız bu kaçınılmaz olur bunu hatırlatalım.

gmail-hesap-baglama-8Son olarak eklemek istediğiniz e posta adresine doğrulama kodu gönderiyorsunuz ve doğrulama işlemini yapıyosunuz. İşlem bitti.

gmail-hesap-baglama-0Uzun yazının kısası bu kadar basit bir işlem. 😀

Son bir ipucu daha ayarlar bölümünde İletinin gönderildiği adresten yanıtla bu seçeneği seçin. Böylece yanıtlama işlemi yaparken sürekli adres seçmek zorunda kalmazsınız.

Gmail’in ücretsiz kurumsal e posta hizmeti ücretliye geçtikten sonra firmalar bu yöntemi de uygulayabilir. Tek sorun tek yerden kontrol özelliği bunda olmayacaktır.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Emre Baş

Uludağ Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldum. 2009 yılından itibaren SEO sektöründe kendini geliştirdim ve bu alanda kariyerime başladım. SEO Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum. Algoritmaları takip etmek ve test etmek severek yaptığım işler arasında. bloglamayı da seviyorum.

Yorum Yap